Okulary przeciwsłoneczne: fakty i mity

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Okulary przeciwsłoneczne: fakty i mity - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Okulary przeciwsłoneczne są odmianą okularów przeznaczoną do ochrony oczu przed silnym światłem słonecznym. Pierwsze oprawki z przyciemnianymi szkłami zostały wynalezione w Chinach około XII wieku. Pierwotnie ciemne okulary nie służyły do ochrony wzroku przez słońcem, lecz do ukrycia emocji emisariuszy publicznych. Pierwsze modele w znanej nam dziś formie pojawiły się znacznie później, bo dopiero w połowie XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Aktualnie oprawki z ciemnymi szkłami nie tylko przynoszą ulgę oczom i zapobiegają oślepianiu przez słońce, lecz pełnią też wiele innych funkcji. Takie akcesoria stanowią modny dodatek do codziennego stroju, a niekiedy służą do ukrycia niedostatków wyglądu twarzy. Okulary przeciwsłoneczne są wynalazkiem tak powszechnym, że narosło wokół nich wiele mitów. Rozprawiamy się z nimi w naszym najnowszym wpisie.

Okulary przeciwsłoneczne trzeba nosić tylko latem: mit

Okulary przeciwsłoneczne znajdują zastosowanie szczególnie wiosną i latem, gdy słońce operuje najintensywniej. Przypominamy sobie o nich zwykle wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni. Tymczasem takie zabezpieczenie jest nam potrzebne przez cały rok. Oprawki przeciwsłoneczne przydadzą nam się też jesienią i zimą, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na wycieczki w góry czy szusujemy po stoku. Trzeba pamiętać, że ekspozycja na promienie ultrafioletowe odbite od śniegu może być znacznie większa niż podczas słonecznego, letniego dnia.

 

Okulary przeciwsłoneczne trzeba nosić tylko wtedy, kiedy świeci słońce: mit

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy typy:

  •  UVC (200-280 nm): w przeważającej części pochłania je warstwa ozonowa naszej planety, jest więc w zasadzie niegroźne,
  •  UVB (280-315 nm): jest w większości pochłaniane przez atmosferę, dlatego dociera do Ziemi w niewielkiej ilości i nie ma większego wpływu na człowieka,
  •  UVA (315-380 nm): stanowi większość (ok. 95%) docierającego do nas promieniowania UV.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każda, nawet najmniejsza dawka promieniowania UVA docierającego do powierzchni Ziemi jest niebezpieczna dla naszego wzroku. Jego natężenie jest stałe, niezależne od pory roku i dnia. Promieniowanie UVA ma zdolność przenikania przez chmury, szkło i naskórek człowieka. Narządem, który jest niezwykle wrażliwy na działanie promieni UVA, są oczy. Nadmierna ekspozycja na UVA może być przyczyną ich poważnych uszkodzeń, dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie w postaci okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Brak takiej ochrony powoduje, że cała dawka promieniowania zostaje zaabsorbowana przez tkankę, co zwiększa ryzyko zmian zwyrodnieniowych elementów układu optycznego oraz wielu groźnych schorzeń. Oprawki przeciwsłoneczne należy nosić bez względu na to, czy słońce pada na nas bezpośrednio, czy jesteśmy w miejscu zacienionym. Na promieniowanie UVA jesteśmy narażeni również przy zachmurzonym niebie, czego nie można go lekceważyć.

 

Istnieją okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym: fakt

Okulary przeciwsłoneczne mogą być stosowane również przez osoby z wadami wzroku. Rozwiązaniem umożliwiającym użytkowanie oprawek korekcyjnych wraz z ochroną przed słońcem są nowoczesne oprawki z nakładkami przeciwsłonecznymi. To specjalne oprawki korekcyjne z zamontowanymi szkłami przeciwsłonecznymi. Nakładka jest idealnie dopasowana do danej oprawki, dzięki czemu otrzymujemy pakiet 2 w 1: ostre widzenie oraz ochronę wzroku przed promieniowaniem UVA.

 

Każde okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV: mit

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami UV. Niestety nie każdy z nas wie, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne w prawidłowy sposób. Pamiętajmy, że takie akcesoria to nie tylko element stylizacji czy dodatek do ubioru: najważniejszy nie jest ich wygląd, lecz rodzaj i moc filtra zabezpieczającego wzrok. Jak się okazuje, nie każdy model oprawek przeciwsłonecznych ma filtr UV. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas produkt ma odpowiednią ochronę, okulary najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, np. salonie optycznym wOkularach.pl. Zrezygnuj z kupowania oprawek na bazarach, w drogeriach czy w marketach. Oczywiście okulary powinny być dobrze dopasowane do kształtu naszej twarzy. Do najmodniejszych i najbardziej szykownych z pewnością należą okulary przeciwsłoneczne Solano. Produkty tej marki są wyposażone w wysokiej jakości filtry, mają też gustowny design, dlatego są nie tylko bezpieczne, ale i bardzo stylowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE