reklama

Historia teatru w pigułce – od starożytnej Grecji po współczesność

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Historia teatru w pigułce – od starożytnej Grecji po współczesność - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Zastanawiasz się, skąd wziął się teatr, jaka jest jego geneza i czy bardzo różni się od współczesnej formy tej sztuki? Poznaj najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem teatru, zaczynając od starożytnej Grecji, a kończąc na współczesnych odmianach spektaklu. Zobacz, gdzie warto wybrać się przedstawienie dopasowane do Twoich upodobań.

Historia początków teatru – starożytna Grecja i Rzym

Na pewno pamiętasz ze szkoły, że początki teatru sięgają starożytnej Grecji. Wówczas teatr był integralną częścią życia nie tylko kulturalnego, ale przede wszystkim społecznego i religijnego. Pierwsze przedstawienia organizowano na cześć Dionizosa, boga dzikiej natury, wina — i właśnie teatru. Dionizje to okres, podczas którego można było dać upust swojej kreatywności i zabawie. Wówczas odgrywano wyłącznie przedstawienia z kategorii tragedii lub komedii. Natomiast pierwszy aktor pojawił się na scenie za sprawą Tespisa w VI wieku p.n.e., kiedy to postać sceniczna prowadziła rozmowę z antycznym chórem.

Do największych dramaturgów tamtych czasów, zaliczają się takie nazwiska, jak Ajschylos, Sofokles i Eurypides. W starożytnej Grecji teatrem, w rozumieniu budynku, były amfiteatry, w których gromadziły się nawet tysiące widzów. Kluczowym elementem były maski, które aktorzy zakładali, aby wcielać się w różne charaktery.

Interesujesz się historią teatru i chcesz być na bieżąco z granymi spektaklami? Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie repertuaru w Twoim lub pobliskim mieście. Dobrze oceniane spektakle możesz obejrzeć na przykład w Lesznie: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/leszno lub Środzie Wielkopolskiej: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/sroda-wielkopolska.

Rozkwit teatru w Europie – średniowiecze i renesans

Można powiedzieć, że w średniowieczu rozwój teatru na chwilę się zatrzymał. Przedstawienia zyskały wymiar religijny, do najważniejszych rodzajów i form zaliczano wówczas: misteria, mirakle i moralitety. Historie biblijne oraz nauki moralne były najczęściej przedstawiane w kościołach lub publicznych miejscach, gdzie zbierali się ludzie.

Zupełnie inaczej wyglądało to w okresie renesansu. Wówczas teatr niemal odrodził się na nowo, inspirowano się historią i kulturą starożytnej Grecji i Rzymu. Centrum tego odświeżonego podejścia zostały Włochy, gdzie powstał np. pierwszy stały teatr Teatro Olimpico w Vicenzy. W Anglii teatr elżbietański osiągnął szczyt swojego rozwoju dzięki twórczości takich dramatopisarzy jak William Shakespeare i Christopher Marlowe. Wówczas tą formą sztuki zaczęły interesować się osoby z różnych warstw społecznych.

Nowoczesne formy teatralne: od XIX wieku do współczesności

Realizm i naturalizm stały się dominującymi nurtami w XIX wieku, na czele z dramatopisarzami, jak Henrik Ibsen i Anton Czechow. W XX wieku teatr eksperymentował z różnymi formami, takimi jak awangardowe ruchy, takie jak dadaizm i surrealizm. Współczesny teatr obejmuje zarówno tradycyjne formy, jak i nowoczesne eksperymenty: teatr fizyczny, teatr tańca, performance art i multimedialne przedstawienia. Obecnie coraz chętniej i odważniej porusza się tematy związane z sytuacją społeczną, polityczną, ekonomiczną, a nawet środowiskową.

Jeśli chcesz wybrać się na różne formy spektakli, nie tylko współczesnych, ale i klasycznych, odwiedź teatr w swoim mieście. Możesz np. zapoznać się z ofertą teatralną w Koninie: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/konin.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy