reklama

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci nad Polską. Dziś warto spojrzeć w niebo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci nad Polską. Dziś warto spojrzeć w niebo - Zdjęcie główne

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci nad Polską | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatPo zorzy polarnej, czeka nas kolejna astronomiczna ciekawostka - przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dzisiejszego wieczoru ruchomy jasny punkt będzie można zaobserwować na polskim niebie dwa razy.
reklama

W nocy z poniedziałku na wtorek (13 na 14 maja) Międzynarodową Stację Kosmiczną przelatującą na Polską można było zobaczyć aż trzy razy. Dziś czekają nas kolejne dwie okazje do obserwacji.

reklama

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - co to takiego?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy, jaki kiedykolwiek zbudowano, sztuczny i załogowy satelita Ziemi.

Konstrukcja o powierzchni boiska piłkarskiego krąży wokół naszej planety na wysokością ok. 400 km z prędkością blisko ośmiu kilometrów na sekundę! - informuje Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu "Z głową w gwiazdach".

Dzięki ogromnym panelom odbijającym światło słoneczne, ISS jest doskonale widoczna na naszym niebie, przynajmniej w określonych sytuacjach.

reklama

Jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Jak wskazuje autor "Z głową w gwiazdach", aby dostrzec ISS, musi być noc. Stacja zaś musi znajdować się w zasięgu promieni słonecznych, które wciąż są względnie płytko pod horyzontem. W zimie takie warunki obserwacyjne zdarzają się głównie o świcie i o zmierzchu, ale późną wiosną i latem możliwości obserwacji rozszerzają się na całą noc. 

Stacja Kosmiczna wygląda jak bardzo jasny punkt (dorównujący blaskiem planecie Wenus!) przemieszczający się w ciągu ok. 6-7 minut przez całe niebo od zachodniego po wschodni horyzont. Czasem warunki oświetleniowe pozwalają dostrzec przelot tylko w połowie i stacja nagle znika - wlatuje wtedy w cień Ziemi, a z jej perspektywy dochodzi do zachodu Słońca - tłumaczy na swoim profilu Karol Wójcicki.

reklama

Dziś późnym wieczorem ISS ma być widoczna podczas dwóch przelotów:

  • między godz. 21.58 a 22.04 - stacja pojawi się nad południową Polską, widoczna od horyzontu do horyzontu
  • między godz. 23.34 a 23.38 - przelot będzie podobny, ale o 23.38 ISS wejdzie w cień Ziemi w rejonie gwiazdozbioru Herkulesa
 

Jak przygotować się do obserwacji ISS?

Najlepiej próbować dostrzeć stację z miejsca z otwartym widokiem na niebo. To oznacza, że trzeba unikać miejsc z przeszkodami - takimi jak drzewa czy wysokie budynki. Możesz również śledzić przeloty na żywo przez internet, dzięki transmisjom organizowanym przez astronomiczne kanały online.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo