reklama

Pogrzeb ks. Zbigniewa Starczewskiego COr na Świętej Górze. Metropolita poznański odprawił mszę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pogrzeb ks. Zbigniewa Starczewskiego COr na Świętej Górze. Metropolita poznański odprawił mszę - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
59
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Odeszli- Módlmy się za kapłana o wielkim sercu, oddanego sługę Kościoła i wiernego syna wielkiego Filipa Neri - mówił koncelebrujący mszę świętą pogrzebową za świętej pamięci księdza Zbigniewa Starczewskiego metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, żegnając m.in. byłego wieloletniego superiora Kongregacji św. Filipa Neri w Gostyniu. Duchowni, samorządowcy oraz wierni pożegnali zmarłego filipina w poniedziałek, 4 listopada 2024 roku. Pośmiertnie śp. ksiądz Zbigniew Starczewski otrzymał nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
reklama

"Zbyszkowi" śpieszno było na ten świat

Postać świętej pamięci księdza Zbigniewa Starczewskiego COr, który urodził się 15 grudnia 1946 roku w Nowych Skalmierzycach w rodzinie Cecylii z domu Ratajczak i Kazimierza Starczewskich, wspominał ksiądz Marek Dudek, superior Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu.

- Bardzo spieszyło mu się na ten świat, bo urodził się, gdy miał 7 miesięcy. Jako, że zdrowie nie dopisywało długo czekali jego rodzice, żeby ochrzcić małego Zbyszka i stało się to 26 maja 1947 roku, dokładnie w Dzień Matki, ale przede wszystkim w dzień wspomnienia w kościele katolickim św. Filipa Neri - mówił przełożony gostyńskiej kongregacji filipnów na Świętej Górze.

reklama

Jako chłopiec był ministrantem w rodzinnej parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach oraz śpiewał w chórze. 

"Kapłaństwo to najwspanialszy dar, ale przyjdzie też kiedyż za niego zapłacić"

1 sierpnia 1968 roku ks. Zbigniew Starczewski złożył podanie do Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze w Gostyniu i w październiku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Z biegiem lat, zdobywał wiedzę filozoficzną oraz teologiczną i przyjmował poszczególne posługi przygotowujące do przyjęcia święceń kapłańskich.

Sakrament święceń w stopniu diakonatu przyjął 19 marca 1974 roku w Katedrze Tarnowskiej z rąk księdza arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Następnie, za zgodą kongregacji świętogórskiej, 9 czerwca 1974 roku przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteratu w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie z rąk Sługi Bożego ks. bp Piotra Gołębiowskiego – biskupa sandomierskiego.

reklama

Od tego momentu ks. Zbigniew rozpoczął pracę duszpasterską w Gostyniu. Początkowo pełnił funkcję prefekta młodzieży, jako katecheta w liceum gostyńskim. 30 czerwca 1976 roku został wybrany wicesuperiorem wspólnoty na Świętej Górze. Od roku 1978 był wikariuszem Świętogórskiego Ośrodka Duszpasterskiego oraz powierzona mu została funkcja Ojca Duchownego dekanatu gostyńskiego, którą pełnił aż do swojej śmierci.

- Przeszedł przez kolejne szczeble coraz większej odpowiedzialności w kongregacji - przypominał z kolei metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

27 sierpnia 1982 roku został wybrany na Superiora Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze oraz Rektora Ośrodka Duszpasterskiego.

reklama

- Ksiądz Zbigniew mówił, że kapłaństwo to najwspanialszy dar, ale przyjdzie też kiedyś za niego zapłacić. Dzisiaj mroczne czasy PRL-u opisuje się w sposób płytki i naiwny, że tylko nic na półkach nie było. Ale starsi pamiętają jak było naprawdę i trzeba to przypominać. Pamiętają to zwłaszcza działacze ówczesnej opozycji i przedstawiciele "Solidarności". Jak również kapłani, którzy byli inwigilowani przez SB. Ksiądz Zbigniew jako superior świętogórski też tego doświadczył. Nie raz był wzywany na przesłuchania, próbowano go oczernić i zdyskredytować. Klasztor świętogórski dawał wsparcie internowanym podczas stanu wojennego i ich rodzinom, tutaj działało Duszpasterstwo Świata Pracy, Święta Góra była ostoją patriotyzmu. (...) Padały tutaj słowa kapłanów, które podnosiły na duchu i dawały nadzieję, a za które często był obwiniany nasz superior - mówił ks. Marek Dudek.

Ks. Zbigniew Starczewski z wielką pieczołowitością dbał o wygląd klasztoru świętogórskiego pozyskując pieniądze na odnowę i renowację zabytków. Pielęgnował też i propagował kulturę muzyczną, angażował się w działalność Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, które w 2006 roku zaczęło organizować Festiwal Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze Musica Sacromontana.

Przez 27 lat przełożony, przez 24 lata prokurator generalny

25 czerwca 1993 roku został wybrany Prokuratorem Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce, którą to funkcję pełnił przez 24 lata, do 27 czerwca 2017 roku. Natomiast 7 stycznia 2001 roku został pierwszym proboszczem parafii Najświętszej Mary Panny Świętogórskiej, której wcześniej był rektorem, aż do roku 2009. Z koleli urząd superiora najstarszej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu pełnił nieprzerwanie przez 27 lat, do 22 czerwca 2009 roku.

W 2010 roku zdobył tytuł doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

- Jeszcze w czerwcu świętowaliśmy jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętej pamięci księdza Zbigniewa. Najpierw w rodzinnej parafii, w świątyni Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach, a potem tutaj, na Świętej Górze tak drogiej sercu naszego brata. Mimo choroby i cierpienia bardzo uroczyście sprawował dziękczynną Eucharystię. Po jubileuszu zdołał odprawić jeszcze dwie msze swięte, a pózniej szpital i dalsze zmagania z chorobą - wyjaśniał ksiądz M. Dudek COr.

Ksiądz Zbigniew Starczewski COr odszedł do domu Ojca, opatrzony świętymi sakramentami w niedzielę, 27 października 2024 roku w gostyńskim szpitalu, w 78. roku życia i 50. roku posługi kapłańskiej.

Dla tych, co go znali był duszą towarzystwa

Superior wspominał swojego nieżyjącego poprzednika także jako człowieka o wielkim poczuciu humoru, wielu talentów, także tych mniej znanych szerszej rzeszy wiernych, jak zdolnościach kulinarnych, które często realizował w przyklasztornej kuchni. 

- Drogi ojcze Zbigniewie trudno w tak krótkim czasie przedstawić twoje życie. Dziś dziękujemy za twoją posługę, za twoje kapłaństwo, za twoje przewodnictwo. I za to twoje człowieczeństwo - dodał przełożony filipinów.

Prezydent RP Andrzej Duda za "wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działalności społecznej" nadał pośmiertnie świętej pamięci księdzu Zbigniewowi Starczewskiemu COr Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

Wieloletni superior i prokurator generalny Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce spoczął w podziemiach Bazyliki Świętogórskiej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama