Reklama

Zmarł Piotr Kubiak, człowiek-instytucja na Biskupiźnie

Opublikowano:
Autor:

Zmarł Piotr Kubiak, człowiek-instytucja na Biskupiźnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Przed kilkoma dniami we wtorek, 19 grudnia w wieku 92 lat, zmarł Piotr Kubiak z Sułkowic - jeden z najbardziej zasłużonych propagatorów biskupiańskiej kultury ludowej. Był on wszechstronnie utalentowanym artystą ludowym, nagradzanym na największych festiwalach w Polsce zarówno jako śpiewak jak i tancerz.

Przez ponad 40 lat działał w Biskupiańskim Zespole Folklorystycznym z Domachowa i Okolic jako członek zarządu, zaś w latach 2000-2002 był jego kierownikiem. Jego starania o przyciągnięcie młodego pokolenia do uczestnictwa w biskupiańskim folklorze okazały się niezwykle skuteczne.

Nie tylko zapoczątkował odmłodzenie składu w zespole z Domachowa, ale był także inicjatorem utworzenia kapeli dudziarskiej, złożonej z uczniów Zespołu Szkół w Starej Krobi, która później przekształciła się w działający do dziś Zespół „Młodzi Biskupianie”.

Warto podkreślić, że to dzięki niemu nawiązana została przyjaźń i współpraca między Biskupiańskim Zespołem z Domachowa i warszawskim „Domem Tańca”, która zaowocowała organizacją Taborów Wielkopolskich w Starej Krobi. W roku 2011, za całokształt działalności, został on uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Krobia”.

Pogrzeb świętej pamięci Piotra Kubiaka odbędzie się w najbliższą sobotę, o godzinie 11.00, w Krobi.

Informacja: Gmina Krobia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE