reklama

Akcja "Tata też czyta 2025" z okazji Dnia Ojca w KROB_KULT. Tatusiowie z supermocami czytali swoim pociechom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Akcja "Tata też czyta 2025" z okazji Dnia Ojca w KROB_KULT. Tatusiowie z supermocami czytali swoim pociechom - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
57
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaWspieranie ojców w codziennym czytaniu dzieciom to główny cel kampanii "Tata też czyta", do której po raz pierwszy w tym roku przyłączyło się Centrum Biblioteczno-Kulturalne KROB_KULT w Krobi. W poniedziałkowe popołudnie, 23 czerwca 2025 roku w wyjątkowym momencie, bo Dzień Ojca małe mieszkanki i mieszkańcy Krobi wraz ze swoim tatusiami zasiadły na polanie przy krobskiej bibliotece publicznej. - Cieszymy się  niezmiernie, że jesteście. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w co najmniej tak licznym gronie plus może przyłączą się osoby, które zachęcicie do udziału w akcji - zwracały się do przybyłych ojców i dzieci bibliotekarki Anna Lisiecka i Jolanta Merda.
reklama

Tylko co trzeci tata czyta swojemu dziecku. #TataTeżCzyta chce to zmienić

Od pierwsza edycja kampanii "Tata też czyta", która miała miejsce w 2023 roku, cel inicjatywy jest niezmienny: zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom.

- Według badań Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce, mężczyźni czytają mniej niż kobiety, rzadziej też czytają swoim dzieciom. W 2024 roku czytanie zadeklarowało 47% kobiet i 35% mężczyzn, co oznacza, że ponad 30-procentową różnicę w sięganiu po książki. Chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9-10 lat. Jedną z przyczyn może być brak męskiego czytającego wzorca, co sprawia, że czytanie wydaje się mało atrakcyjne, związane jedynie z nauką. Często przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu – a przecież powinniśmy chcieć rozwijać się holistycznie - czytamy na stronie kampanii tatatezczyta.pl.

reklama

Inicjatorzy kampanii "Tata też czyta" chcą to zmienić i zachęcić mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów do czytania, pokazując, że czytanie może być fajne i wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości.

W tworzenie kampanii "Tata też czyta" włączyły się szkoły, biblioteki, samorządy, znane osobistości, influencerzy, blogerzy, Hasłem edycji 2024 było "Czytanie daje wolność".

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ

#TataTeżCzyta2025 miała swój finał w Dniu Ojca. Nie mogło więc zabraknąć życzeń

- W tegorocznej kampanii jest to "Czytanie łączy", które podkreśla, że wspólna lektura z dzieckiem nie tylko rozwija, ale również buduje silnie więzi. Także to, że jesteście dzisiaj tutaj, świadczy tylko o tym, że macie supermoc. Liczymy jednak, że przyszliście czytać nie tylko dzisiaj, ale także czytacie swoim dzieciom na co dzień - apelowała A. Lisiecka.

Krobska biblioteka publiczna przystąpiła do kampanii czytelniczej w ostatnim dniu jej odbywa - w 2025 roku "Tata też czyta" odbywała się w dniach 15 maja - 23 czerwca 2025, co zbiegło się z Dniem Ojca. A to mogło oznaczać tylko jedno.

reklama

- Z tej okazji chciałyśmy wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w co najmniej tak licznym gronie plus może przyłączą się osoby, które zachęcicie do udziału w akcji - powiedziała J. Merda.

"Kapibara Barbara", tańce i zabawy

Głównym punktem programu było oczywiści czytanie, a tatusiowie do ręki dostali oficjalną lekturę edycji #TataTeżCzyta2025 - książkę "Kapibara Barbara" autorstwa Elizy Piotrowskiej opowiadająca o niezwykłych przygodach tytułowej bohaterki, która mieszka w malowniczym brazylijskim Pernambuco. 

Poza tym dzieci miały okazję wraz ze swoim tatusiami stworzyć wspólnie eliksir spędzania wolnego czasu, potańczyć czy odcisnąć swój ślad na bibliotecznych "zwojach".

reklama

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo