Właśnie dzieci wcześniej rozpoczną swoją przygodę z kulturą ludową Biskupizny, Hazów czy Regionu Kozła, bo już 10 lipca 2023 r. Dorośli natomiast będą spotykali się m.in. na warsztatach czy zajęciach od środy, 12 lipca do piątku, 14 lipca.
- Choć pierwszą potańcówkę będziemy mieli już we wtorek wieczorem - zdradza Krzysztof Polowczyk z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, jednocześnie kierownik Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.
Tabor Wielkopolski w Starej Krobi - będzie można zbudować własne dudy
Organizatorzy Taboru Wielkopolskiego w Starej Krobi co roku starają się pokazywać nowe elementy kultury ludowej różnych regionów. Hasło tegorocznego „W krainie dud” mówi samo za siebie.
- W tej edycji postanowiliśmy „uderzyć” do młodzieży z całej Wielkopolski, która gra na instrumentach, żeby przyjechali, zintegrowali się oraz do kapel dudziarskich. Zaprosiliśmy także gościa specjalnego z zagranicy. Andreas Hentschel to dudziarz z Łużyc, który ma bogaty zasób różnego rodzaju dud i będzie można go spotkać na finale Taboru w piątek, gdzie poprowadzi warsztaty i zagra koncert. Poza tym będą, między innymi dudziarze spod Poznania, i z Regionu Kozła. Chcemy po prostu koło dud narobić szumu - informuje K. Polowczyk.
Jedną z atrakcji tegorocznego Taboru będzie możliwość zrobienia własnych dud przez uczestników w trakcie warsztatów stolarskich w Starej Krobi.
Jak dowiadujemy się, rok 2023 może być w ogóle wyjątkowy dla dudziarzy z całej Polski, którzy starają się o wpisanie swoich tradycji na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
- Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie podpisywany list intencyjny w tej sprawie - dodaje kierownik zespołu biskupiańskiego.
Oczywiście X Tabor Wielkopolski nie ograniczy się tylko do promocji tradycji dudziarskich.
Starzy mistrzowie i nowe twarze na Wielkopolskim Taborze
Będą dobrze już znane warsztaty śpiewu, gry na instrumentach, tańca. Fundacja „Miejsce moje” zaprezentuje film „Magiczne dudy wielkopolskie”. W trakcie Taboru z koncertem wystąpi kapela „Lunaria” z Poznania. Zwyczajowo spotkać będzie można niezastąpionych ambasadorów Biskupizny - Annę Chudą i Franciszka Jesiaka czy Romualda Jędraszaka - dudziarza wielokrotnie nagrodzonego Nagrodą Oskara Kolberga oraz innych mistrzów.Nowe elementy pojawią się także podczas Małego Taboru. Warsztaty pszczelarskie poprowadzi znana pszczelarka Weronika Wasiak, z tajnikami fotografii zapozna uczestników pasjonat lokalnej historii Łukasz Wajnert prowadzący stronę Krobia.org. Z kolei rękodzielnictwem będzie starała się zainteresować najmłodszych Magdalena Wojciechowska-Grzemisławska. Dzięki gminnemu dofinansowaniu, udział w zajęciach dzieci z gminy Krobia jest bezpłatny.
X Tabor Wielkopolski w Starej Krobi zakończy się tak, jak się rozpocznie - potańcówką, podczas której będzie można skosztować potraw przygotowanych w trakcie odbywających się tego samego dnia warsztatów kulinarnych.
Jak co roku projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd województwa wielkopolskiego, powiat gostyński i gminę Krobia.
Zapisy zarówno na Mały, jak i Duży Tabor nadal trwają - więcej informacji na stronie www.taborwielkopolski.pl lub na Facebooku GCKiR w Krobi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.