Polacy, udając się do odpowiednich lokali wyborczych, 13 października wybiorą nowy skład sejmu i senatu, który będzie rządzić przez kolejne cztery lata. Do otwarcia lokali wyborczych pozostał 1 dzień, 22 godziny i 26 minut.
W sejmie zasiada 460 posłów. Są oni wybierani w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w tajnym głosowaniu. Zgodnie z Konstytucją kadencja posłów, ktora trwa cztery lata, jest liczona od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się sejmu następnej kadencji.
W październikowych wyborach liczba okręgów wyborczych do Sejmu wynosi 41. Są one wielomandatowe - z każdego okręgu mandat uzyska kilku kandydatów. Liczba mandatów w danym okręgu wyborczym uzależniona jest od liczby mieszkańców tego obszaru.
Drugą z izb polskiego parlamentu jest senat, który składa się ze 100 senatorów. Są oni wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich, tajnych. W przeciwieństwie do Sejmu, senatorowie wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych.
Kadencja senatu podobnie jak sejmu trwa cztery lata i zaczyna się oraz kończy w tym samym dniu. W przypadku gdy kadencja Sejmu zostaje skrócona, to skróceniu ulega również kadencja Senatu.
Ilu posłów w Wielkopolsce?
Województwo wielkopolskie podzielone zostało na cztery okręgi wyborcze: okręg nr 36 (Kalisz), nr 37 (Konin), nr 38 (Piła) oraz nr 39 (Poznań). W okręgu kaliskim do zdobycia będzie 12 z 460 mandatów, w okręgu konińskim i pilskim po 9 mandatów, a w okręgu poznańskim 10 mandatów. Łącznie daje to 40 mandatów dla województwa wielkopolskiego.
Jeśli wciąż nie wiecie, na kogo oddać swój głos w wyborach parlamentarnych 13 października, zobaczcie pełne listy kandydatów na posłów z podziałem na komitety w okręgu nr 36 (Kalisz) - TUTAJ
oraz kandydatów do senatu w okręgu nr 94 - KLIK
Lokale wyborcze
Zgodnie z kodeksem wyborczym lokale będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Wtedy urny zostaną zapieczętowane, a następnie rozpocznie się przeliczanie głosów. Wyborca, który chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych 2019 musi mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania). Ponadto inne reguły obowiązują wyborcow, którzy chcą oddać głos poza granicami naszego kraju - będą oni mogli zagłosować w specjalnych obwodach głosowania, utworzonych w dostosowanych do tego placówkach. Jeżeli głosujecie w miejscu zameldowania, nie musicie dokonywać żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego z dowodem osobistym lub paszportem w dniu wyborów.
Niepełnosprawni i osoby starsze
Gmina Gostyń ułatwia głosowanie osobom starszym lub niepełnosprawnym, które będą chciały wziąć udział w głosowaniu, a będą potrzebowały pomocy w zorganizowaniu transportu do lokalu wyborczego. Mogą liczyć na pomoc.
W tej sprawie należy skontaktować się z pracownikami Urzędu Miejskiego w Gostyniu pod nr tel. 65 575 21 10 lub 65 575 21 15 przed wyborami od 9 do 11 października 2019 r. w godz. urzędowania od 7.30 do 15.30 lub najpóźniej w dniu wyborów 13 października 2018 r. w godz. od 7.00 do 18.00.
Sprawdźcie, gdzie macie swój lokal wyborczy (siedzibę obwodowej komisji wyborczej):