Martwy język ożył w jubileuszowym projekcie Restauracja, czy raczej odnowa języka łacińskiego - to jedno z założeń projektu, realizowanego przez Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, pod nazwą „Mesco dux Polonie Baptizatur”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Chrzest 966”.
Poprzez realizację projektu, Gostyń świętuje jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. - Nasze przedsięwzięcie nie koncentruje się na aspektach politycznych i religijnych, związanych z Chrztem Polski, tylko na zdobyczach cywilizacyjnych, na tym, co faktycznie znamionuje zmianę, która zaistniała w Polsce w i po 966 roku - wyjaśnia Przemysław Pawlak, koordynator projektu.
Zajęcia z języka łacińskiego prowadzone są w Hutniku od marca. Na lekcje zapisało się około 30 osób, a regularnie uczestniczy w nich kilkunastu chętnych. Można powiedzieć, że lekcje są międzypokoleniowe, ze względu na bardzo duży rozrzut wiekowy uczestników - w ławkach zasiadają emeryci, nauczyciele, szefowie gminnych jednostek, jest młodzież gimnazjalna i licealna, są dwie mamy, które przychodzą z córkami. Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali zakupione ramach projektu podręczniki. Na zajęciach zgłębiają gramatykę, tłumaczą teksty, rozwiązują szarady.
Lekcje prowadzi Barbara Cwojdzińska, emerytowana nauczycielka języków romańskich z gostyńskiego liceum.
W sumie zaplanowano 30 godzinnych lekcji łaciny. Zajęcia potrwają do listopada, najprawdopodobniej z przerwą wakacyjną.
Więcej w bieżącym wydaniu „Życie Gostynia”
ZOBACZ, kto wjechał motorowerem w forda?