W Piaskach niedziela była drugim dniem wspólnego kolędowania. Wczoraj wieczorem góralska kapela Tryptyk rozśpiewała się w kościele parafialnym - PATRZ TUTAJ.
Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Piaskach - bawiły się cale rodziny
W niedzielę po południu rodzinnie i nastrojowo zrobiło się w sali CKiB w Piaskach. W gminie reaktywowano Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie wróciło na scenę ośrodka kultury po 3 latach przerwy.
- Odbyły się 3 edycje przeglądu, później organizowanie przerwała nam pandemia. Poprzednie wydarzenia miały zasięg powiatowy, za to reaktywację rozpoczęliśmy od przeglądu kolęd i pastorałek o zasięgu gminnym - wyjaśnił kulisy kolędowej imprezy Sebastian Nowak, dyrektor CKiB w Piaskach.
Na widowni zasiedli rodzice występujących dzieci, a także babcie, dziadkowie i rodzeństwo, mocno trzymając kciuki. Cóż to byłaby za impreza bez emocji? Gromkie brawa rozbrzmiewały, kiedy dzieci pojawiały się na scenie, za występ publiczność również dziękowała brawami.
Z głośników rozbrzmiewały kolędy i pastorałki - bardzo znane i mniej znane. Dzieci były świetnie przygotowane. Do przeglądu każda placówka przedszkolna mogła zgłosić maksymalnie 6 uczestników. W sumie podczas kolędowania zaprezentowało się 28 dzieci z 6 placówek przedszkolnych z gminy Piaski.
Warto było reaktywować przegląd kolęd dla bł. Edmunda Bojanowskiego
Należy wspomnieć, że głównym organizatoem wydarzenia była Fundacja Dziedzictwo im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu, natomoiast CKiB w Piaskach współorganizowało tę imprezę. Siostra Manuela Żychlińska, która jest prezeską Fundacji, zdecydowanie twierdzi, że istniała potrzeba reaktywacji przeglądu kolęd i pastorałek.
- Warto było wrócić do organizowania przeglądu kolęd. Takie prezentacje uczą dzieci otwartości i przezwyciężania strachu, co tutaj widzieliśmy. Ale też warto było wznowić wydarzenie w imię Fundacji Dziedzictwa Edmunda Bojanowskiego, która została stworzona by kultywować i szerzyć dziedzictwo bł. Edmunda. On uczył przez zabawę, ale też był osobą, która pielęgnowała tradycje. Z tego względu chociażby należało do tego wrócić - powiedziała siostra Manuela ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.
Przypomina, że Edmund Bojanowski, choć był zawsze zajęty, angażował się w organizację Gwiazdki w ochronce. Przy okazji potrafił poświęcić całe przedpołudnie na dekorowanie szopki w salce ochronkowej. Pielęgnował stare zwyczaje i uczył ich swoich wychowanków.
Szefowa Fundacji Dziedzictwa Edmunda Bojanowskiego uważa, że występy dzieci na scenie ważne są również dla ich rodziców.
- Widzą, czego dziecko się uczy i jak podchodzi do występów, jak przełamuje bariery. A to owocuje na przyszłość, że nie będzie się bało wystąpić, odezwać się, wyrazić swojej opinii, swojego zdania - przekonuje.
Fundacja Dziedzictwa Edmunda Bojanowskiego zwiększy zasięg? Będzie kolejna muzyczna impreza?
Jako główny organizator wydarzenia Fundacja bierze pod uwagę organizację przeglądu kolęd o zasięgu powiatowym. Siostra Manuela ma jeszcze jeden pomysł na to, by na scenę wywołać mieszkańców gminy Piaski. Fundacja Dziedzictwa Edmunda Bojanowskiego chciałaby w listopadzie zorganizować - jeszcze nie wiadomo przegląd, czy konkurs - pieśni patriotycznych.
- 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Błogosławiony Edmund Bojanowski był patriotą, ale też w ten sposób uczcilibyśmy jego urodziny, gdyż urodził się 14 listopada. Można to połączyć. Mam taki pomysł, żeby na scenie występowały duety - dziadek, babcia z wnuczką lub wnukiem, ale też mama, tata z dzieckiem. To jest mój pomysł, będę dążyła do tego, by można go było zrealizować, będę szukała sponsorów, gdyż jako fundacja funduszy nie mamy - zdradziła nam główna organizatorka i koordynatorka przegląduu kolęd i pastorałek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.