Reklama

Tom Justyniarski - miłośnik i obrońca zwierząt w Pogorzeli

Opublikowano: ndz, 24 paź 2021 17:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Nauka poprzez rozmowę, wymianę myśli i doświadczeń nie idzie w zapomnienie. Tym bardziej, gdy spotkanie dotyczy praw naszych „braci mniejszych”, zwierząt. Uczniowie pogorzelskiej podstawówki zapamiętają tę lekcję na długo, oby na zawsze.

Spotkanie autorskie, w którym uczestniczyli w dniu 18 października 2021 roku, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli zapamiętają na całe życie. Była to bowiem lekcja miłości do zwierząt poprowadzona przez pisarza, miłośnika i obrońcę zwierząt - Toma Justyniarskiego* – wielkiego przyjaciela dzieci i niekonwencjonalnego pedagoga, który pragnie w nowatorski sposób tak wyedukować najmłodsze pokolenie, aby było ono wrażliwe i kochało z otwartym sercem każdą żywą istotę. 

Uratował psy, koty a nawet... boa

Tak docenione szerzenie miłości, empatii i szacunku do wszystkich istot żywych to misja, którą pisarz wypełnia od 9 lat, spotykając się z dziećmi w Polsce i na świecie. Wraz z ,,psią profesorką’’, chihuahuą Lusią Justyniarską, Tom Justyniarski pokonał ponad 200 tysięcy kilometrów, odwiedzając w przedszkolach, szkołach i bibliotekach ponad 300 tysięcy dzieci, którym głosi swoje przesłanie o tym, że zwierzęta posiadają uczucia i że nie są zabawkami, lecz naszą rodziną. Założyciel szkolnych kół ,,Anioły ze Szkoły’’, inicjator akcji: ,,Puste schroniska’’, ,,Dzieci czytają książki psom w schroniskach’’ i ,,Nie strzelam w Sylwestra’’ oraz pomysłodawca pierwszego w Europie ,,Okienka życia dla zwierząt’’ ma o czym opowiadać uczestnikom swoich spotkań autorskich, ponieważ uratował już ponad 1000 zwierząt, wśród których znalazły się nie tylko psy i koty, lecz także żyrafy i kangury, a nawet znaleziony na jednym z przystanków autobusowych w Warszawie wąż boa. 

Mali bohaterowie

Uczniowie pogorzelskiej podstawówki również okazali się małymi bohaterami i zasłużyli na miano przyjaciół zwierząt, ponieważ wielokrotnie zdarzyło im się ocalić życie ptaków, psów i kotów, o czym z dumą, zachęceni przez pisarza, opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom.

Podczas spotkania dzieci wielokrotnie udowodniły, że potrafią wykazać się olbrzymią empatią, wrażliwością, dojrzałością oraz poczuciem odpowiedzialności, które mogłyby zainspirować niejednego dorosłego. W rozwijaniu tak ważnych cech i umiejętności pomogą im niewątpliwie książki Toma Justyniarskiego: ,,Kocia mama’’, ,,Mój przyjaciel bocian’’ oraz jego najsłynniejsza książka - „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca”, która została laureatką konkursu ,,Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym’’. To właśnie ,,Psie troski’’ wśród rodziców i nauczycieli, którzy oddali swój głos, zajęły pierwsze miejsce w rankingu TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwa Edukacji i Nauki). Po spotkaniu pogorzelscy pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści z radością skorzystali ze sposobności nabycia tych właśnie - zainspirowanych autentycznymi wydarzeniami - książek Toma Justyniarskiego z dedykacjami ich autora.  

Odważne marzenia

Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli podziękowali Tomowi Justyniarskiemu oraz jego towarzyszce Lusi Justyniarskiej za piękną i cenną lekcję miłości i szacunku do zwierząt gromkimi oklaskami.

- Żegnając się, pisarz przypomniał dzieciom, aby nie bały się marzyć, bo ,,tylko wtedy może się coś wydarzyć’’ – mówiła Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz, organizatorka spotkania. - On również ma niezwykłe marzenie - zamierza otworzyć pierwszą na świecie Szkołę Miłości do Zwierząt. Życzymy mu, aby stało się ono już wkrótce rzeczywistością – dodała bibliotekarka z pogorzelskiej podstawówki.

* Tom Justyniarski pełni obecnie funkcję rzecznika prasowego Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest laureatem międzynarodowej nagrody Shining World Compassion Award 2019 (Doskonałość Świata 2019). W Wielkiej Brytanii jako przyjaciel dzieci i zwierząt otrzymał natomiast Dyplom Uśmiechu i Uznania dla Ambasadora Polskości w Anglii.

 

oprac. na podstawie notatki prasowej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy