reklama

Te dzieci „oddały swoje maleńkie serca” teatrowi. Grand Prix dla teatru Nocne Marki z Gostynia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaJestem dumna, co tu dużo mówić – w ten sposób Katarzyna Konopka-Parzy, dyrektor Szkoły Podstawowej Jedność w Gostyniu podsumowuje występy szkolnej Grupy Teatralnej „Nocne Marki” podczas XVIII Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski oraz 44. Konfrontacji Teatralnych „Przestrzenie Wyobraźni”. Dzieci przywiozły dwie nagrody główne. 
reklama

Szkoła Podstawowa Jedność, która mieści się w Gostyniu na os. Pożegowo, funkcjonuje według pedagogiki Marii Montessori. Jak mówi dyrektor Katarzyna Konopka-Parzy – połowa jej uczniów należy do grupy teatralnej „Nocne Marki”.  Przełom marca i kwietnia dla małych aktorów z Gostynia był ekscytujący, obfitował w wiele atrakcji, wydarzeń, przedstawień, występów, rozmów, warsztatów. 

- To był intensywny czas cudów!!! - napisała na forum portalu społecznościowego Ewelina Mendyka, prowadząca grupę teatralną „Nocne Marki” i reżyserująca przedstawienia.

Zakończenie też jest szczęśliwe. Gostyński teatr dziecięcy przywiózł dwie nagrody główne – zarówno z XVIII Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2023” (Poznań 1 kwietnia 2023r.), jak i 44. Konfrontacji Teatralnych „Przestrzenie Wyobraźni” (Kłodawa, 30 marca 2023r.).
W tym jest GRAND PRIX - NAGRODA WOJCIECHA w najmłodszej kategorii XVIII Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2023”.

- Zasłużenie otrzymali te nagrody. Piękne jest to, że są to dzieci – szczere w tym przekazie i prawdziwe. Owszem, jest gra aktorska, ale z punktu widzenia oglądającego wygląda tak, jakby to były prawdziwe postaci – mówi dyrektor Katarzyna Konopka-Parzy. 

"Nocne Marki" są wizytówką Gostynia

Trochę o dziecięcej grupie teatralnej, gdyż o niej jeszcze nie pisaliśmy. Teatr "Nocne Marki" powstał spontanicznie z wielkiej radości, pasji i szaleństwa wspólnie spędzanych chwil, w 2022 roku.  

– To była propozycja pani Eweliny, żeby teatr stał się częścią naszej szkoły. Na początku sceptycznie do tego podchodziłam, z tej racji, że nie miałam świadomości, co za tym pójdzie. Nie wyobrażałam sobie w ogóle teatru dziecięcego w takiej formie – wspomina Katarzyna Konopka-Parzy, dyrektor Szkoły Podstawowej Jedność w Gostyniu

Ostatecznie do prowadzenia tego typu warsztatów w szkole przekonała się, gdy zobaczyła pierwsze spektakle. Wówczas zachwyciła się. Dziś, patrząc na osiągnięcia dzieci na teatralnych przeglądach i festiwalach, z przekonaniem mówi, że „Nocne Marki” są wizytówką Gostynia.

- Kiedy zobaczyłam spektakle, pomyślałam, że to jest niemożliwe, żeby szkoła nie miała takiego teatru. Wizytówka Gostynia staje się też wizytówką naszej szkoły, promują przede wszystkim Szkołę Podstawową  „Jedność”. W tej chwili połowa uczniów należy do teatru. Te spektakle są tak skomponowane, że wielu uczniów może brać w nich udział, duża grupa uczniów może cieszyć się teatrem, rozwijać się. Może siebie spróbować w grze aktorskiej, w takiej formie artystycznej. Dzieci są w tym wieku, kiedy próbują wielu rzeczy, sprawdzają, co dla nich dobre. Czasem się w tym odnajdują, czasem nie – zauważa Katarzyna Konopka-Parzy.

Prowadząca teatralną grupę Ewelina Mendyka zauważyła, że dzieci - już od roku spędzające w ten sposób wolny czas - twierdzą, że bez teatru nie potrafiłyby żyć. 

- Kochają teatr w sobie i siebie w teatrze. Zdobyły kilka znaczących nagród. Największą jednak radość sprawia im, tak po prostu, możliwość wystąpienia, współtworzenia i wspólnego działania, doświadczania i uczestniczenia w uczcie teatralnej. Będą szczęśliwe, gdy będą mogły uczestniczyć w teatralnych spotkaniach – opisuje Ewelina Mendyka.

Warsztaty teatralne dla szkoły działającej według pedagogiki Marii Montessori są formą rozwoju osobistego. Dzieci uczestniczą w spektaklach, których scenariusz  porusza dość poważne tematy. 

 Tylko dzieci je odnajdą

Zaproponowany przez „Nocne Marki” tegoroczny spektakl nosi tytuł "I tylko dzieci mogą je odnaleźć...".  W scenariuszu Ewelina Mendyka połączyła literaturę dla dorosłych z dziecięcą. Inspiracją do jego napisania były przygody Pippi (Astrid Lindgren) oraz książka "Zagubiona dusza", w której Olga Tokarczuk porusza wiele istotnych problemów egzystencjalnych, z którymi stara się uporać. Wracając do tytułu –„tylko dzieci mogą odnaleźć” ... dusze.

- To refleksja o nich samych, o ramkach, w których świat próbuje umieścić dzieci, o szaleństwie i próbach odnalezienia tego, kim się jest, o podróżach do granic sensu, o chęci zachowania w sobie dziecięcej wrażliwości i spontaniczności, wreszcie… o poszukiwaniu własnej duszy i odnajdowaniu siebie – wyjaśnia Ewelina Mendyka. 


Ze spektaklem „I tylko dzieci mogą je odnaleźć” gostyńska grupa teatralna, na przełomie marca i kwietnia, zaprezentowała się na dwóch festiwalach: w Poznaniu na XVIII Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2023” oraz w Kłodawie na 44. Konfrontacjach Teatralnych „Przestrzenie Wyobraźni”

- Przeurocze dwa dni spędzone z nimi obfitowały we wzruszenia, magię, radość i małe szczęścia! Oczywiście - czekaliśmy na każdy werdykt, oczywiście - wzruszaliśmy się do łez, krzyczeliśmy, a szaleństwom nie było końca… - wspomina Ewelina Mendyka na koncie portalu społecznościowego.

Zaznacza, że jednak najważniejsze dla małych aktorów amatorów, reprezentujących Gostyń, było: spotkanie, teatralna uczta, poznawanie teatrów dzieci, machanie do znanych już osób, trzymanie kciuków, rozmowy, niezwykłe - po prostu niesamowite - poznańskie warsztaty (...). 

- Takich chwil się nie zapomina! - podkreśla.

Co się działo na studniówce ZSO w Gostyniu? Zamieszana w to była Ewelina Mendyka - ZOBACZCIE TUTAJ

"Spotkania ludzi o tej samej wrażliwości i pasji"

Opiekunka „Nocnych Marków” docenia konkursy, a  raczej festiwale teatralne. Uważa, że to szansa spotkania ludzi o tej samej wrażliwości i pasji. Są niebywałym doświadczeniem bycia w teatrze i poszukiwania teatru w sobie. Z doświadczenia w pracy z dziećmi Ewelina Mendyka może powiedzieć, że mali podopieczni poznają same siebie, poznają swoje emocje, uczą się radzić sobie z tremą i warunkami scenicznymi. Zdobywają wiedzę, poszerzają słownictwo, stają się współtwórcami kultury i piękna. 

- Poznają inne grupy, kibicują sobie nawzajem, machają sobie i cieszą się wspólnie. Wspólnie uczestniczą w warsztatach przygotowanych w ramach festiwalu, a potem wspólnie świętują sukcesy. Muszą wykazać się dyscypliną, żywiołowością i zespołowością, największym wyzwaniem jest zawsze - prawdziwość i wiarygodność emocjonalna – zauważa Ewelina Mendyka.


Przedstawienie "I tylko dzieci mogą je odnaleźć..." na jurorach wywarło ogromne wrażenie - zarówno na festiwalu w Poznaniu, jak i na konfrontacjach w Kłodawie. Potwierdzeniem są przyznane nagrody:

  • Grand Prix i Nagroda Wojciecha (w swojej kategorii "za spontaniczność, energię oraz receptę na to, jak pozostać dzieckiem") na XVIII  Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski “Dzień Dobry Sztuko 2023” w Poznaniu. 
  • Nagroda Główna (równorzędna) 44 Konfrontacji Teatrów Dzieci “Przestrzenie Wyobraźni 2023” w Kłodawie.
- Jeżdżę z naszą grupą na w festiwale i jako odbiorca oglądam też spektakle innych grup, i powiem tak zupełnie obiektywnie – chociaż trudno mi zachować obiektywizm, bo jest duża ekscytacja. Ale naprawdę poziom naszych dzieci jest bardzo wysoki, bardzo duży profesjonalizm, potwierdzony nagrodami i opiniami jurorów - komentuje zadowolona dyrektorka Szkoły Podstawowej Jedność w Gostyniu.

W 2022 r. u "Nocnych Marków" też się działo

SPEKTAKL ZESZŁOROCZNY  „Nocne Marki. Na strychu” 2022 (o relacjach dzieci dorosłymi, o tym, że te dwa światy muszą ze sobą współistnieć i współgrać) :

  • I miejsce i małe Grand Prix (statuetka niezapominajki) na Ogólnopolskim Festiwalu “Teatralna majówka 2022” w Środzie Wielkopolskiej,  Nagroda Aktorska i statuetka dla całego zespołu "Nocnych Marków" oraz wyróżnienie reżyserskie
  • Grand Prix i Nagroda Wojciecha oraz Nagroda Publiczności i Nagroda Reżyserska na XVII  Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski “Dzień Dobry Sztuko 2022”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama