Reklama

Nagroda główna dla Teatru MPF z Gostynia. Jury ogólnopolskiego festiwalu BUT pod ogromnym wrażeniem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Teatr MPF, działający przy gostyńskim liceum ogólnokształcącym, wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Brodnicy. Młodzież wróciła z Nagrodą Główną - Grand Prix. Widzowie i członkowie jury byli poruszeni tematyką spektaklu.

Reklama

MPF  z Gostynia nie pierwszy raz przed profesjonalnym jury

Uczniowie i absolwenci stanęli przed profesjonalnym jury już nie pierwszy raz. Po licznych sukcesach na wielu scenach w całej Polsce, mieli okazję zaprezentować na tegorocznej Brodnickiej Uczcie Teatralnej (BUT) spektakl „ZanikaNie”, w reżyserii Eweliny Mendyki.

Festiwal z renomą. MPF w Gostynia wśród 7 najlepszych grup tetralnych

W tym roku festiwal BUT przygotowany został po raz piętnasty. Festiwal odbył się 17 - 18 września, na deskach Brodnickiego Domu Kultury (woj. kujawsko-pomorskie).

BUT gromadzi grupy z różnych zakątków kraju. Są to teatry młodzieżowe, studenckie oraz teatry "po pracy" (czyli dorośli, którzy teatr robią w wolnych chwilach). Brodnicki festiwal ma już swoją renomę w środowisku i od lat o zaledwie kilka miejsc ubiega się ponad 30 grup z całej Polski, przesyłając nagrania w ramach przesłuchań. W tym roku na deskach domu kultury w Brodnicy zaprezentowało się siedem grup teatralnych.

Było dużo spektakli z zabawnym scenariuszem, które na pierwszym miejscu stawiają dowcip. Widzowie obejrzeli też monodramy, które - jak twierdzi Aneta Giemza-Bartnicka, organizator festiwalu i instruktor pracowni teatralnej - pojawiają się rzadko.

Wystąpić przed takim jury to prestiż

Duże nazwiska pojawiły się wśród jurorów.

Jan Karow to krytyk teatralny, kulturoznawca. Wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Publikuje m.in. na łamach "Teatru" i Gazety Teatralnej "Didaskalia".
Mariusz Jakus jest polskim aktorem teatralnym i telewizyjnym, pedagogiem, doktorem habilitowanym nauk o sztukach pięknych w dziedzinie sztuk teatralnych. To profesor na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wśród licznych filmów i seriali, w których zagrał, można wymienić m.in. "Kilera", "Dom Zły", "Idę", "Kamienie na szaniec", "Kamerdynera" czy "Rojsta".
Grzegorz Sierzputowski jest aktorem z ponaddwudziestoletnim stażem. Ma na swoim koncie ponad 40 ról teatralnych i filmowych. Poza aktorstwem jego pasją jest praca reżyserska. Założyciel i kierownik Teatru Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel Fundacji Teatr BOTO w Sopocie oraz Teatru Trans-Atlantyk w Warszawie. 

Nagroda Główna dla młodych aktorów z Gostynia

Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców festiwalu. Zaprezentowane spektakle były bardzo różnorodne, a aktorzy korzystali z rozmaitych form i konwencji teatralnych.

Gostyńskie MPFy wróciły z Brodnicy z Nagrodą Główną - Grand Prix. Pokonali nie tylko uczestników swojej kategorii, ale również tych najbardziej doświadczonych aktorów mających na swoim koncie ponad 100 nagród. 

- Dziękujemy jury za niesamowite docenienie naszej twórczości, dziękujemy za wspaniałą organizację, piękne spektakle, profesjonalne warsztaty, cudowną atmosferę i możliwość spotkania w tym klimatycznym miejscu! - napisała na fecebook’owym profilu Ewelina Mendyka, reżyser, scenarzystka spektaklu, a przede wszystkim opiekunka młodzieżowej grupy teatralnej.

Spektakl „ZanikaNie”, który zaprezentowali młodzi miłośnicy sztuki teatralnej z Gostynia to artystyczna kreacja inspirowana spojrzeniem na świat i kulturę współczesną. Stanowi ostrzeżenie przed utratą indywidualności. ZanikaNie, jak mówi reżyserka i opiekunka grupy teatralnej z Gostynia, nie jest prezentacją ludzkiej słabości, braku siły do buntu, ale próbą zgłębienia procesu unifikacji człowieka zmagającego się z własnymi myślami i emocjami,  uwikłanego w relacje, zafascynowanego a jednocześnie przerażonego światem. Scenariusz napisała Ewelina Mendyka, jest też reżyserem spektaklu. Choreografię przygotował Wojciech Dolatowski, premiera miała miejsce 22 maja 2021 r. w AST Wrocław.

Teatr to również ciężka praca

Spektakl „ZanikaNie”, jak przyznało jury tegorocznego BUT-a, wyróżniał się na tle pozostałych prezentacji. Widownię poruszyła tematyka, przekaz, forma, a przede wszystkim gra aktorska, prawdziwość i zespołowość. 

- Jest to ogromne wyróżnienie dla naszego, licealnego Teatru MPF - przyznaje Ewelina Mndyka, opiekunka i prowadząca MPF przy ZSO w Gostyniu. 

Zwycięska ekipa zgranych, bardzo pracowitych i zdolnych ludzi, którzy wiedzą, że teatr to nie tylko zabawa, ale także ciężka praca: Aleksandra Zubaczyk, Rozalia Pilch, Marta Laps, Julia Witkowska, Oliwia Trąbka, Wiktoria Nowicka, Martyna Sierżant, Dominika Klamecka, Aleksandra Adamska, Krzysztof Marcinkowski, Agnieszka Krzyżyńska, Dominik Mendyka, Michał Pasieracki, Jakub Dorsz. Co czuli po ogloszeniu wyników?

Wzruszenie! Szaleństwo! Niedowierzanie! - komentuje Ewelina Mendyka na portalu społecznościowym

Teatr MPF pracuje od października 2014 roku. Tworzą go ludzie pełni pasji i kreatywności. W ciągu roku przygotowują wiele spektakli realizujących różne konwencje widowisk scenicznych. Teatr MPF to grupa osób, które każdy przegląd i festiwal traktują przede wszystkim jego wyzwanie, możliwość spotkania teatralnego, doświadczenia piękna sztuki i rozwoju zarówno osobistego jak i zespołowego, wspólnego doskonalenia warsztatu oraz poznania ciekawych i połączonych wspólną teatralną pasją ludzi, którzy – posługując się słowami mistrza – nie tylko „kochają siebie w teatrze, ale kochają teatr w sobie”.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy