Niecodzienne wydarzenie, jakie przygotowano 31 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Daleszynie poświęcone zostało Wisławie Szymborskiej. Po pierwsze - była Wielkopolanką. Wisława Szymborska urodziła się niedaleko, bo w Kórniku pod Poznaniem. Po drugie - gdyby żyła, w lipcu 2023 r. obchodziłaby setne urodziny. Nic dziwnego, że 16 listopada 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, iż to właśnie Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023.
- Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła - stwierdziła kiedyś poetka - noblistka
Mając na uwadze te słowa, nauczyciele postanowili umożliwić uczniom swobodny dostęp do książek. W holu daleszyńskiej szkoły odbyło się otwarcie kącika pod nazwą „Poczytajki - czytadełka”. To miejsce, gdzie uczniowie będą mogli „uwalniać książki”.
Akcja Bookcrossing „uwolnij książkę” polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych - chociażby w parku, pociągu, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie, jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - np. w szkole na półkach, stolikach, regałach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Teraz dzieci i młodzież z daleszyńskiej szkoły będą mogli sami odpowiedzieć sobie na pytania, czy czytanie redukuje stres, gdyż spowalnia akcję serca? Czy pozwala odnieść sukces? A może inspiruje, poprawia pamięć i rozwija wyobraźnię?
Z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej powiązano, zorganizowane wcześniej, dwa konkursy. Jeden to plastyczny konkurs pt. „ Portret noblistki” , którego rozstrzygnięcie zaplanowano w listopadzie.
Drugi to właśnie szkolny konkurs recytatorski „ Poezja noblistki” przygotowany dla uczniów klas IV - VIII. Podczas etapu finałowego, który odbył się we wtorek, każdą klasę reprezentowało dwoje uczniów wcześniej wyłonionych w eliminacjach klasowych. W sumie wystąpiło 9 uczestników, którzy przed jurorami pokazali, jak odnajdują się w twórczości Wisławy Szymborskiej.
Uczestników obserwowali i oceniali: Estera Matyla - pracownik oddziału dla dzieci i młodzieży biblioteki publicznej w Gostyniu, Małgorzata Kasprzak – dyrektor szkoły w Daleszynie oraz reprezentant uczniów - W. Eisop.
- Dla uczniów klas podstawowych twórczość Wisławy Szymborskiej nie jest łatwa, nie tylko w interpretacji. Jest też pozbawiona rymów. A jednak młodzi ludzie, którzy z tym się zmierzyli, poradzili sobie bardzo dobrze. Kilka osób zwóciło uwagę jury swoim zaangażowaniem, sposobem recytacji. Te osby zostały narodzone - powiedziała Estera Matyla.
Uroczystość otwierało i kończyło muzyczne wykonanie utworu polskiej noblistki „ Nic dwa razy”. Wówczas scenę przejmowali uczniowie uzdolnieni wokalnie: Aleksandra Wujek, Cezary Nowicki i Lena Nowicka.
Komisja po naradzie jednogłośnie pierwsze miejsce przydzieliła uczennicy kl. VIII - Jadwidze Stróżyńskiej recytującej utwór pt. „ Wrażenia z teatru”, drugie miejsce przypadło uczennicy kl. IV - Lenie Miazdze za recytację utworu pt. "Pięta", ostatnie miejsce na podium zajęła również uczennica kl. IV - Zofia Flak recytując wiersz pt. „ Z 11 września”. Nad organizacją uroczystości czuwały: dyrektor szkoły Małgorzata Kasprzak oraz Lidia Jakubiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.