Ten poewangelicki budynek przy ul. Krobskiej 5, widoczny już z daleka dzięki swej strzelistej wieży, znają wszyscy mieszkańcy Pogorzeli. O jego złym stanie technicznym - zwłaszcza poszycia dachowego - też trudno było nie wiedzieć.
Koniec pierwszego etapu remontu kościoła poewangelickiego w Pogorzeli
Od kilkunastu lat dyskutowano o przyszłości kościoła, jednak dopiero staraniem i uporem Pogorzelskiego Towarzystwa Kulturalnego udało się uzyskać odpowiednią dotację na remont dachu. Stowarzyszenie pozyskało z urzędu marszałkowskiego, poprzez LGD Wielkopolska z Wyobraźnią 110 tys. na wymianę dachu, resztę - by pokryć w całości kosztorys (144 tys. zł) - dołożyła gmina. Jednak, by dokonać pełnej rewitalizacji poewangelickiej budowli potrzeba, bagatela, około 2 milionów złotych. Tym bardziej cieszy, że pierwszy krok za nimi.
- Dzisiaj [1 marca 2023 r.- przyp. red.] zakończyliśmy pierwszy etap remontu tak zwanej "świątyni sztuki", czyli naprawę dachu kościoła poewangelickiego w Pogorzeli. Dach już nie przecieka, jest bezpiecznie - podsumowuje Mariusz Ossowski, prezes PTK. - Następnymi etapami będzie zrobienie elektryki i hydrauliki.
Szykuje się wielkie sprzątanie poewangelickiej świątyni w Pogorzeli
Kiedy już wszystkie założenia remontowe zostaną wykonane, zacznie się wielkie sprzątanie i możliwe, że pierwsze spotkania czy imprezy odbędą się tam jeszcze przed wakacjami. Do sprzątania wnętrza zaproszeni zostaną wszyscy członkowie pogorzelskiego stowarzyszenia oraz mieszkańcy miasta, pojawią się stosowne ogłoszenia na stronach internetowych i profilach fabebookowych. Znając "kulturalną ekipę" z Pogorzeli, to porządkowanie z pewnością przerodzi się w coś większego, może happening, może imprezę a może nawet koncert?
- Dla nas to nie tylko remont, ale i spełnienie naszych wieloletnich planów, teraz możemy zacząć mysleć o świetlanej przyszłości tego miejsca - zaznacza Mariusz Ossowski. - Na kolejne etapy też musimy znaleźć fundusze, może z unijnych źródeł, a może z Polskiego Ładu.
Teraz przed Mariuszem Ossowskim napisanie sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, który zapewnił dotację na remont dachu.
Kto spełnia marzenia o "świątyni kultury" w Pogorzeli?
Zapytany, jak on to wszystko ogarnia, będąc jednocześnie dyrektorem Miejsko-Gmionnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli, czy muzykiem, podkreślił:
- Oczywiście, że sam niczego bym nie osiągnął. Wśród osób, które są równie zaangażowane i poświęcają swój czas oraz energię chciałbym wymienić: Janusza Ratajczaka, Ewę Fiłyk, Włodka Koguta, Piotra Curyka, Piotra Pioruna, Monikę Szulc i Kingę Mądrą. Dziękuję im serdecznie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.