reklama

Świąteczny koncert w szkole muzycznej w Gostyniu. Hej kolęda, kolęda! Nasza ulubiona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Świąteczny koncert w szkole muzycznej w Gostyniu. Hej kolęda, kolęda! Nasza ulubiona - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
65
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaMoja ulubiona kolęda - to tytuł nastrojowego Koncertu Świątecznego, który przygotowali uczniowie oraz nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyniu. Sala widowiskowa pękała w szwach, co ucieszyło artystyczne dusze.
reklama

Gostyńska szkoła muzyczna zapraszała do siebie, na poniedziałkowy wieczór, 18 grudnia 2023 r. Wówczas w sali widowiskowej można było przeżyć wieczór cudów. Wystarczyło posłuchać Koncertu Świątecznego o obejrzeć, co dzieje się na scenie.

- Boże Narodzenie jest konieczne. Potrzeba nam jednego dnia w roku, żeby przypomniał nam, że świat nie kręci się tylko wokół nas - tymi słowami Erica Sevareida powitał gości jeden z nauczycieli.

Następnie zaprosił dwie uczennice - Jagodę Siudek i Natalię Gniłkę do prowadzenia koncertu. Młode artystki nie ukrywały, jak bardzo uradowała je sala pełna gości.

- Widok tak tłumnie przybyłych na nasz koncert bardzo cieszy nasze artystyczne serca. Wiemy, że robimy to po coś i możemy naszą muzyką zachwycać innych - powiedziala Jagoda Siudek.

reklama

Spotkanie w gostyńskiej szkole muzycznej wypełniły nie tylko dźwięki najróżniejszych instrumentów czy też śpiew szkolnego chóru, ale też cudowna energia świąt Bożego Narodzenia.

- Czy zastanawialiście się państwo, kiedy tak naprawdę zaczynają się święta? Dla mnie na przykład Boże Narodzenie na pewno nie zaczyna się kiedy pojawiają się pierwsze wystawy świąteczne, ani wówczas, kiedy skończy się ostatnia lekcja przed dniem wolnym w szkole (...). Dla mnie święta Bożego Narodzenia zaczynają się wtedy, kiedy w szkole muzycznej słychać pierwsze nuty Koncertu Świątecznego – przyznała jedna z prowadzących.

Muzyczną ucztę rozpoczęto od dwóch znanych kolęd: „Gdy śliczna Panna” oraz „Gdy się Chrystus rodzi”. Autorstwo tej ostatniej, pochodzącej z baroku, przypisuje się ks. Piotrowi Skardze, jednak tak naprawdę autor jest nieznany. Publiczności utwory zaprezentował zespół skasofonowy. 
Uczennice z zespołu rytmiki zatańczyły i zaśpiewały kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”. 

reklama

- Jest to kolęda, która powstała już najprawdopodobniej w XVIII wieku, autor, tudzież kompozytor pozostaje nieznany. Pierwszy zapis kolędy pochodzi ze śpiewnika księdza Mioduszewskiego, który został wydany w 1843 r. Mimo tego, że jest to kolęda raczej dziecięca, pojawia się w repertuarze bardzo wielu znanych zespołów – informowała Natalia Gniłka.

Zespół Gitarowy Grzegorza Tomaszewskiego zagrał kolędy: „Mizerna cicha” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki. W dalszej części muzycznego spotkania publiczności zaoferowano kolędy i pastorałki w wykonaniu trio trąbek, zespołu perkusyjnego, duetu klarnetowego i sprzypcowego, a także zespołu wokalnego i szkolnego chóru.

reklama

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy dzisiaj w tak licznym gronie, że możemy gościć tutaj osoby, które były zawodowo związane z naszą szkołą, widziałam też absolwentów. Z tego, że sala jest pełna, że mają dla kogo grać ten najpiękniejszy repertuar, jaki można sobie wymarzyć cieszą się przede wszystkim dzieci – mówiła dyrektor Katarzyna Grzybowska.

Podziękowała również za współpracę dotychczasowej przewodniczącej rady rodziców, Małgorzacie Iwanowicz, za wielkie zaangażowanie w pracę szkoły, za wielkie oddanie dla uczniów.



reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama