reklama

Smaczne babeczki, kolorowe torty. Cukiernicy amatorzy z Ponieca rywalizowali w Bake a Cake Junior

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTort jest trudniejszy do zrobienia niż babeczki. Trzeba przełożyć biszkopty, wygładzić masę, musi się ładnie prezentować – mówiły uczennice jednej z ósmych klas ze szkoły w Poniecu. Słodko zrobiło się w środę, 19 kwietnia 2023 r. W dużej hali sportowej kolorowe torty i babeczki. To druga edycja konkursu Bake a Cake Junior.
reklama

Bake a Cake Junior w Poniecu - uczniowie domagali się kontynuacji

W tegorocznych cukierniczych zmaganiach wzięło udział 33 uczniów z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych w Poniecu oraz Żytowiecku. 

- To druga edycja naszego konkursu dla młodzieży ze szkół podstawowych. W 2022 roku było duże zainteresowanie, w tym roku jeszcze większe, dopytywano, wręcz domagano się kontynuacji. W II edycji uczestnicy mogli występować w trzyosobowych zespołach, reprezentujących daną klasę, a eliminacje polegały na losowaniu, kto weźmie udział w zmaganiach – wyjaśnił Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu, wyraźnie zadowolony z frekwencji. 

Nie zmieniły się zasady konkursu – pierwszą część poświęcono na teorię. Uczestnicy dostali do rozwiązania test z prostymi, „życiowymi” pytaniami dotyczącymi wypieków i słodyczy np. 3 gatunki czekolady, z czym uczestnikom kojarzy się Toruń, Poznań. Rozwiązanie testu komisja oceniająca brała pod uwagę, przyznając punkty w końcowej klasyfikacji.

- To są bardzo łatwe pytania, uczestnicy nie musieli prezentować zaawansowanego poziomu wiedzy z branży cukierniczej. Rozwiązanie testu liczy się do punktacji. Może służyć pomocą jakiemuś zespołowi lub pogorszyć sytuację w ogólnej ocenie – powiedział Bartek Lisiak, jeden z jurorów. 

Tort i babeczki w praktycznej części Bake a Cake w Poniecu

W drugiej części – praktycznej - uczestnicy musieli popisać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Należało przygotować i udekorować tort oraz wypełnić nadzieniem babeczki. Baza, dzięki lokalnemu cukiernikowi i gostyńskiej spółdzielni mleczarskiej była gotowa. Na stole, w prowizorycznej „kuchni” wystawiono biszkopty do przygotowania tortu, babeczki z kruchego ciasta, czekające na udekorowanie, masę owocową, a także śmietanową o najróżniejszym smaku. Była też „plastyczna masa” do wykonania słodkich figurek oraz inne elementy do ozdabiania ciasta. Obok stała półka z owocami. Jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, naczynia, nakrycia stołów czy tace do podawania ciasta, młodzież mogła przynieść z domu. Zaangażowanie pod tym względem również było oceniane przez komisję.

Uczestnicy, siedząc przy stanowiskach, czekali na komendę. Po odliczeniu przez prowadzącego imprezę Piotra Lisiaka, wystartowali do kuchni, świadomi, że mają 90 minut na przygotowanie wypieków, ozdobionych według uznania. Do punktacji liczyły się też porządek na stanowisku oraz jak najlepsza pod względem estetycznym prezentacja ozdobionego ciasta. Jury, podczas odwiedzania stanowisk w celu wystawienia oceny, zwracało też uwagę na to, jak pod względem estetycznym będą się prezentowały stoły, przy których wcześniej pracowali uczestnicy.

Trzyosobowe zespoły rozdzieliły między sobą role i zabrały się do pracy. Emocji było dużo, pysznych zapachów również – pachniało ciasto, pachniały owoce. Na oczach komisji oceniającej oraz kibicujących z trybun koleżanek i kolegów powstawały pomysłowo udekorowane babeczki i torty. Większość z uczestników, zapytana co trudniej zrobić – tort czy babeczkę, odpowiadała, że to większe, piętrowe ciasto. Dlaczego? Chodziło głównie o masę, którą trzeba dokładnie wygładzić i udekorować.

Pszczoły i niebieski słonik - pomysłowość uczestników ponieckego Bake a Cake nie znała granic

Pięknie i wesoło prezentował się tort jednego z zespołów z kolorową dekoracją z kwiatami i pszczołami.  Widać było, że ozdabianie ciasta dla tej grupy to zabawa i przyjemność.

– Lubię piec ciasta. Jestem w konkursie już drugi raz, więc mam pewne doświadczenie. Skąd pomysł na wiosenną dekorację? Mamy wiosnę i chyba wszyscy mamy nadzieję na lepszą pogodę, typowo wiosenną ze słońcem – powiedziała uczennica kl. VII.

Jeśli chodzi o kolorowe figurki ze słodkiej masy, uczestnicy zgodnie stwierdzili, że do tego potrzeba dużo cierpliwości. Niektóre zespoły miały szczęście - zasiadali w nich uczniowie, którzy wcześniej brali udział w warsztatach z dekorowania ciasta.

Najlepiej w II edycji Bake a Cake spisali się chyba najmłodsi uczestnicy, czyli zespół kl. VI B ze Szkoły Podstawowej w Poniecu - na stole widać było wiosnę  udekorowany kwiatami tort i różowe babeczki, przy których "przykucnął" niebieski słonik z rodziną.

Organizatorem słodkiego turnieju jest Gminne Centrum Kultury w Poniecu wraz z firmą Piotra Lisiaka. Komisja oceniająca składała się w większości z pracowników Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu i nauczycieli. Zasiedli w niej także Bartek Lisiak - współwłaściciel zakładu cukierniczego z Ponieca i Małgorzata Jankowiak – przewodnicząca jury obyta w branży cukierniczej.

Ostateczne wyniki II edycji konkursu cukierniczego w Poniecu

  • I miejsce - VIB SP w Poniecu
  • II miejsce - VIIIC SP w Poniecu
  • III miejsce - VIII A SP w Poniecu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama