Reklama

Rodzinne słuchowisko na deskach kina

Opublikowano:
Autor:

Rodzinne słuchowisko na deskach kina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

„Na herbatce u Fenrychów” nosi nazwę słuchowisko, którego odcinek promocyjny zostanie „wyemitowany” w środę, 7 listopada około godziny 18.00 na deskach kina „Szarotka” w Krobi.

– Na scenie odegrane zostanie „nagranie słuchowiska”. W specjalnie wyreżyserowanej scence pokażemy, jak przebiegają prace nad słuchowiskiem – tłumaczy Agnieszka Wujek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Słuchowisko opowiada historię dwudziestolecia międzywojennego w Pudliszkach, historię rodziny Fenrychów - założycieli zakładu i historię powstania pudliszkowskiej fabryki. W rolę bohaterów - Stanisława Fenrycha, jego żony Teresy, matki, pracowników zakładu - wcielają się mieszkańcy gminy Krobia. Słuchowisko opowiada m.in. o powstaniu zakładu, wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego w Pudliszkach, działalności społecznej Fenrychów itp.

Napisane jest w konwencji towarzyskiej herbatki u Fenrychów. Występują m.in. Marek Hałas (Stanisław Fenrych), Elwira Mendyka (matka Stanisława), Sara Fórmanowska (Teresa - żona Stanisława), Daria Andrzejewska (Jadwiga Komornicka - specjalistka od upraw), Karolina Pawłowska (służąca Jadzia), Alojzy Pawlaczek (mistrz warsztatów) i inni. Scenariusz napisała Joanna Ciechanowska - Barnuś z Poznania a reżyserią zajęła się specjalistka od teatru i reżyserii słuchowisk - Ula Kijak, również z Poznania.

– Pani Joanna jest też autorką tekstu „Król pomidorów”, który powstał po napisaniu scenariusza słuchowiska. Tekst ten otrzymał I nagrodę w konkursie „Gazety Wyborczej” - „Nieznani bohaterowie niepodległości” – dodaje A. Wujek.

Po premierze na stronie słuchowiska publikowane będą kolejne odcinki audycji. W sumie będzie ich pięć. Odcinek promocyjny przeniesie widzów na poznańską wystawę PEWUKA, która zorganizowana została z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kawiarni „Grand Cafe” zlokalizowanej przy poznańskim Placu Wolności, spotka się wielkopolska śmietanka towarzyska, która rozprawiać będzie o tym, co też w Wielkopolsce się wydarzyło. Na deskach centrum kultury, w odcinku promocyjnym wystąpią: Jagna Knapp, Alojzy Pawlaczek, Marek Hałas, Krzysztof Polowczyk, Filip Konieczny i Agnieszka Wujek. Wstęp wolny.

Słuchowisko jest częścią projektu „Na herbatce u Fenrychów”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE