Reklama

Regionalny turniej First Lego League w Gostyniu. Rywalizowało kilkanaście drużyn, w tym 5 zespołów z gminy Gostyń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Regionalne zawody First Lego League za nami. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Przyjechało kilkanaście drużyn, które były oceniane w czterech kategoriach. Kulminacyjnym punktem zawodów był Robot Game, gdzie uczestnicy mogli pochwalić się umiejętnościami robota, jakiego skonstruowali i zaprogramowali. 

W grudniu 2022 r. w gostyńskiej „Jedynce” odbyły się zmagania w Mikołajkowej Lidze Robotyki, czyli w gminnym First Lego League Explore. Brały w nich udział drużyny ze szkół gminy Gostyń - RELACJA TUTAJ. Zawodom towarzyszyły inne atrakcje i konkurencje dla najmłodszych. Wydarzenie zorganizowała spółka AKCES Edukacja, która od lat jest partnerem gostyńskiej gminy we wdrażaniu robotyki w szkołach i przedszkolach,

Dlaczego zawody First Lego League Challenge przygotowano w gostyńskiej „Jedynce”?

- W ubiegłym roku odbył się turniej gminny. Z przedstawicielami firmy Akces Edukacja ustaliliśmy, że możemy być gospodarzem imprezy na etapie regionalnym - wyjaśnił Karol Skowronek, dyrektor SP nr 1 w Gostyniu. 

Nie da się ukryć, w tej placówce robotyka działa prężnie. Przypomnijmy, na etapie gminnym uczniowie z gostyńskiej „Jedynki”  wygrali turniej. 
Dyrektor Karol Skowronek twierdzi, że szkoła odziedziczyła tę spuściznę po Gimnazjum nr 1, które w swoim czasie bardzo rozwijało kształcenie informatyczne. 

- Kontynuujemy to dzięki nauczycielom. Jesteśmy wyposażeni w pomoce, braliśmy udział w projekcie „Laboratoria przyszłości”, dzięki któremu doposażyliśmy się w zestawy Lego. Od 1 klasy szkoły podstawowej na zajęciach dodatkowych realizujemy projekt Lego, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje kompetencje - powiedział dyrektor. 

Tak, jak zapowiadano, po kilku miesiącach, w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu odbył się regionalny turniej First Lego League Challenge. Do rywalizacji zgłosiło się 16 drużyn, jednak ostatecznie 18 marca 2023 r. w hali sportowej pojawiło się ich 13. Zespoły nastolatków reprezentowały nie tylko szkoły, ale też zakłady pracy, jak drużyna ZiP z Gniezna.

- Cieszę się, że mogliśmy jako gospodarze sprostać oczekiwaniom zawodów, wymaganiom, że mogliśmy przygotować odpowiednio pomieszczenie - dodał dyrektor Skowronek.

Gminę Gostyń na regionalnych zawodach reprezentowało 5 ekip - oprócz szkoły nr 1 w Gostyniu, byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu oraz szkół podstawowych z Kunowa, Siemowa i Daleszyna. Niektóre drużyny już od października przygotowywały się do tego konkursu, tworząc prezentację, czyli projekt edukacyjny o energii, ćwicząc na stole przejazdy, by zdobyć jak najwięcej punktów. Każda drużyna otrzymała harmonogram - święty dokument, którego należało pilnować, by zdążyć na przejazd robota, na sesję sędziowską itp. 

Uczniowie z Siemowa mają pomysł, jak zmniejszyć koszty utrzymania szkoły

Konkurs First Lego League Challenge składał się z 4 konkurencji. Jedną z nich była tzw. prezentacja, czyli sesja sędziowska. Należało przygotować innowacyjny projekt edukacyjny. 

Każda grupa miała poszukać w naszym rejonie problemu związanego z energią - taki jest temat przewodni w 2023 r. Przed sędziami zawodnicy pokazali, jak spróbowaliby go rozwiązać. Tworząc ten projekt edukacyjny mogli się wesprzeć ludźmi, którzy znają się na energii lub mają z nią coś wspólnego.

- Moja męska drużyna wybrała starostę i burmistrza. Uznali, że włodarze energią na terenie gminy i powiatu muszą zawiadywać. Poszli do nich ze swoją prezentacją. Przedstawili swój projekt, zapytali, która według nich z elektrowni najlepiej by się sprawdziła. Uzyskali odpowiedź, którą będą przedstawiali dziś sędziom - powiedział Mikołaj Jackowiak, nauczyciel biologii, matematyki i informatyki, prowadzący zajęcia z robotyki w SP nr 1 w Gostyniu. 

Przed komisją zespoły opowiadały o swoich projektach, mogli posługiwać się „pomocami naukowymi”, na przykład specjalnie przygotowanymi planszami. Drużyna ze szkoły w Siemowie pochwaliła się swoją innowacyjnością, kreatywnością, co przydaje się w działaniach podejmowanych dla ulepszania świata.

- Pomagamy sobie i uzupełniamy się nawzajem - mówili uczniowie.

Dla ulepszania świata wybrali rozwiązania z wykorzystaniem energii słonecznej, czyli fotowoltaikę. Panele słoneczne uznali za najczystszą formę energii odnawialnej, która - jak się okazało - dla ekipy z Siemowa jest bardzo ważna.

- Jesteśmy małą społecznością szkolną. Od kilku lat słyszymy, że jest nas mało i szkoła powinna być zamknięta. Zdajemy sobie sprawę, że budynek jest duży, a koszty jego utrzymania rosną z każdym rokiem, wzięliśmy sprawy w swoje ręce i postanowiliśmy sprawdzić, czy koszty jego utrzymania byłyby mniejsze po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych - mówili uczniowie przed komisją sędziowską.

Zapewnili, że spotkali się z ekspertem od montażu instalacji fotowoltaicznej, podali wyliczenia, związane z kosztem budowy i oszczędności energii, czym zrobili wrażenia na członkach komisji. I dostali przykaz - udać się z pomysłem do burmistrza.

Na sesji sędziowskiej oceniany był również projekt robota (sprawdzano, jaka jest wiedza uczestników turnieju w zakresie programowania, konstrukcji robota, ale też jakie były doświadczenia w trakcie budowania, jakie były plany na robota i na pokonanie Robot Game).

First Lego League Challenge w Gostyniu - uważajcie, jesteście obserwowani!

Przygotowano też konkurencję, która trwała przez cały turniej. 

- Zależy nam na tym, żebyście byli super ludźmi i pamiętali, że to, co dziś robicie, że to że jesteście na turnieju to przede wszystkim świetna zabawa, a rywalizacja nie może przeszkodzić w tym, by sobie pomagać za kulisami, być miłym wobec siebie. Pamiętajcie, że to, czego się dziś dowiedzieliście, doświadczenia najnowsze, ale też doświadczenia z całego sezonu mają wpływ na ten świat, na nasze społeczeństwo - to konkurencja również punktowana. Sędziowie będą na was spoglądali przez cały dzień i obserwowali, jak wobec siebie się zachowujecie - ostrzegał prowadzący Bartek, zwany papugą. 

Wyznaczono też specjalną strefę Build the Change. To program Lego, który w założeniu ma dać uczestnikom okazję do zmiany współczesnego świata. W trakcie turnieju należało z klocków zbudować „odpowiedź na problem współczesnych dinozaurów”, pod hasłem „Ratujmy współczesne dinozaury”. Uczestnicy musieli znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób dziś możemy pomóc zwierzętom, stworzeniom, które są zagrożone wyginięciem tak, jak kiedyś dinozaury.

Robot Game - roboty musiały wykonać misje

Robot Game to kulminacyjny punkt turnieju regionalnego. Konkurencja odbywała się przy stołach, na których drużyny fanów robotyki z poszczególnych szkół, zaprezentowali swoje roboty zbudowane z klocków Lego i zaprogramowane na wcześniejszych zajęciach z robotyki. Roboty wystawione do rywalizacji miały wykonać konkretne zadania, tzw. misje. Miały na to wyznaczony czas, liczyła się liczba wykonanych zadań. Należało uzyskać nośniki energii w jednym miejscu, przenieść je w inne, zebrać ropę, uwolnić samochodzik itp. 

Adrenalina sięgała zenitu, emocje były duże, ale żadna z drużyn nie odjechała bez medalu i dyplomu. Uczestnicy musieli pamiętać, że podczas meczu Robot Game sędziowie obserwują ich również pod kątem zachowania, jak odnoszą się do innych drużyn.

Wybrano również drużyny najlepsze, czyli „championów” w regionalnych zawodach First Lego League w Gostyniu, które awansowały do finału ogólnopolskiego w Warszawie. Miejsca przyznawano według sumy uzyskanych punktów.

Świetnie wypadli uczniowie SP nr 1 w Gostyniu - oprócz III lokaty w turnieju ogólnym (dzięki czemu znaleźli się w gronie championów) zdobyli trzecie miejsce w kategorii Robot Game oraz trzecie miejsce w kategorii Projekt Robota. Teraz przygotowują się do zmagań ogólnopolskich, które już 1 kwietnia.


Na zakończenie był wspólny taniec drużyn wciąż pełnych energii

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy