Reklama

Przygarnij kwiaty. Albo wymień lub zostaw. Ekologiczna akcja GOK Hutnik

Opublikowano: 17 maja 2021 10:20
Autor: | Zdjęcie: GOK Hutnik

Przygarnij kwiaty. Albo wymień lub zostaw. Ekologiczna akcja GOK Hutnik - Zdjęcie główne

Gostyń. W „Hutniku” ruszyła Zielona Strefa Hutnika dla miłośników zieleni | foto GOK Hutnik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura To może być alternatywna propozycja gostyńskiego ośrodka kultury dla wszystkich, którzy chcą oddać, wymienić lub adoptować roślinę. Można to zrobić od ubiegłego tygodnia. Ruszyła Zielona Strefa Hutnika dla miłośników zieleni.

Reklama

Bolek i Lolek, Jacek i Agatka - to imiona bohaterów animowanych i kukiełkowych bajek z czasów dzieciństwa. Ale nie tylko. Kiedy do tego dodamy jeszcze Leona, Józefa  czy Edwarda i ustawimy na odrestaurowanej drabinie, powstaje ciekawy kącik z kwiatami, a taki utworzono w holu GOK Hutnik. Jako istoty żyjące, rośliny proszą - zgodnie z wypisanym na tablicy hasłem: „oddaj, wymień, przygarnij”.

Jak to bywa przy większości ciekawych inicjatyw, najpierw pojawił się pomysł, żeby stworzyć w ośrodku kultury ekologiczne miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli wymieniać się roślinami.

- Idea była taka, aby umożliwić pozostawienie u nas rośliny, która u kogoś w domu jest zbędna, bo ma dwie identyczne, dwie podobne, albo nie ma miejsca na jej przechowywanie. Ale dla innej osoby taka roślina może być atrakcyjna. Chodzi o to, aby dzielić się zielenią - zdradza Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik. 

Padło hasło, po czym ekipa przeszła do weryfikacji zawartości  piwnic i pomieszczeń należących do ośrodka kultury. Wtedy znaleziono drabinę, którą pracownicy Hutnika odnowili, pomalowali, by mogła w końcu stanąć w holu. Od ubiegłego tygodnia zielona, drewniana, z regałami wzywa miłośników zielonych istot żywych. Każda zainteresowana osoba może przynieść i zostawić swoją roślinę, adoptować lub wymienić na inną.

– Od dłuższego czasu bliska jest nam misja edukacji ekologicznej. Zakończyliśmy właśnie akcję Eko Wyzwań dla dzieci, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Pomyśleliśmy, że w Gostyniu dobrze będzie stworzyć przestrzeń, w której miłośnicy zieleni będą mogli wymieniać się roślinami. Zasady działania naszej zielonej strefy są proste: każdy może przynieść roślinkę i ją zostawić. Można też zabrać roślinkę z drabiny lub po prostu wymienić własną na inną. Czasem przeprowadzka, brak miejsca lub inne powody uniemożliwiają nam zostawienie roślin w domu. Nie chcemy, by trafiały na śmietnik - wyjaśnia Honorata Jankowiak z GOK „Hutnik”.

Zielona Strefa Hutnika czynna jest od ubiegłego tygodnia, w godzinach pracy ośrodka kultury. Koordynatorka akcji zachęca do zapełniania półek zielonej drabinki, a także do adopcji znajdujących się tam roślin. 

- Planujemy rozwój tego miejsca i już niebawem pojawią się tam dodatkowe atrakcje - dodaje Honorata Jankowiak. Informacje te potwierdza dyrektor Tomasz Barton.

I mamy wrażenie, że ta ekologia, działania z nią związane zagoszczą w Hutniku na dłużej.

- Planujemy, żeby ośrodek kultury wokół tego tematu krążył nie tylko w 2021 roku. Po pierwsze jesteśmy świadomi, że tak trzeba robić, a po drugie ekologia to dział kultury, który nie narzuca nam się od razu, kiedy myślimy o działaniach kultury, a tak naprawdę jest argumentem i podstawą - informuje dyrektor Hutnika. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.