Projekt „Wokół tradycji i folkloru przy jednym stole” to nic innego, jak biesiadowanie, częstowanie, potraw kosztowanie, lemoniady popijanie, do spiżarni zaglądanie... Realizowany był z inicjatywy ośrodka kultury, w wyjątkowym dla mieszkańców Borku roku jubileuszowym 630-lecia nadania praw miejskich. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęło kilkanaście kół gospodyń wiejskich z boreckiej gminy.
Warsztaty, biesiady, festyny pod nazwą „Wokół tradycji i nowoczesności przy jednym stole” odbywały się w gminie co kilka tygodni. Na każdym królowały przepyszne dania, przetwory lub ciasta i napoje, które próbowano, degustowano...
- Umówiłyśmy się w ten sposób, że przepis na każde pokazowe danie, które będziemy smakować, którym gospodynie się pochwalą, trafi do miniksiążki kulinarnej. W sumie zebrałyśmy 123 przepisy na najróżniejsze potrawy i ciasta - wyjaśnia Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku.
Spotkania z cyklu „Wokół tradycji i folkloru przy jednym stole”
Cykl spotkań dla KGW rozpoczęto w październiku 2021r.. Motywem przewodnim była wówczas dynia. Przedstawiono kuchenne rewelacje, związane z tym warzywem (dżemy, zupy, chleb), a w drugiej części odbyły się warsztaty, na których członkinie kół gospodyń i jeden pan wykonywali lampiony z dyni - RELACJA TUTAJKolejne spotkanie dla KGW odbyło się pod hasłem „Zdrowie ze słoika”. Wówczas gospodynie z boreckiej gminy pochwaliły i podzieliły się tym, co mają w spiżarni. Były paprykarze, sałatki, ogórki konserwowe i galaretki. Przygotowano też przegląd przepisów kulinarnych i tradycji stołu wigilijnego. Spotkanie karnawałowe odbyło się pod hasłem „Pańskie oko konia tuczy, a sołtysa pączki, oponki i faworki”. Kiedy za pasem był tłusty czwartek, gospodynie z boreckiej gminy dzieliły się przepisami na pączki, chruściki, oponki i faworki. Czym byłby „Przepysznik” bez przepisów na wypieki i potrawy wielkanocne? Jest też rozdział poświęcony muffinkom, babeczkom i innym słodkim deserom. Gospodynie z boreckiej gminy podzieliły się także przepisami na lemoniady i nalewki w różnych smakach.
- Do tych przepisów dołożyliśmy coś, co jest wizytówką ośrodka kultury. Każdego roku uczestników grudniowych imprez częstujemy piernikami i przepis na te pierniki też znajduje się w książeczce. Dołączyliśmy też receptury na dwa dania Fabryki Obfitości. Chodzi o gulasz z piaskiem, który dzieliliśmy na 630 porcji oraz wieprzowinę z ryżem - wyjaśniła Justyna Chojnacka.
"Wielcy boreccy" polecają
W „Przepyszniku” znalazło się miejsce na przepis na dwa sztandarowe dania boreckich VIP-ów. Jednym z nich są szare kluski - jedna z ulubionych potraw burmistrza Marka Rożka.
- To prostota w najlepszym wykonaniu - zachęca borecki włodarz.
Jego zdaniem tę tradycyjną i treściwą potrawę kuchni wielkopolskiej bardzo łatwo przygotować, dlatego robi to sam. Tym bardziej, że podstawowy składnik jakim są ziemniaki, jest w zasięgu ręki.
- Taki obiad to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Kluski można podawać na kilka sposobów i w każdej wersji smakują rewelacyjnie - zapewnia Marek Rożek.
Z kolei dyrektor MGOK w Borku poleca babkę czekoladową - pyszny wypiek, który króluje na stole w rodzinnym domu Justyny Chojnackiej.
- Pyszna, słodka, aromatyczna i zawsze się udaje - zapewnia dyrektor MGOK w Borku.
Dania popisowe, ulubione w gminie Boek Wlkp. - muśnięte nowoczesnością
„Przepysznik” to zbiór popisowych, ulubionych, ale niekoniecznie tradycyjnych dań, po które chętnie sięgają mieszkańcy boreckiej gminy. Stąd nazwa projektu - "Wokół tradycji i nowoczesności przy jednym stole".
- Nawet jeśli na naszych spotkaniach serwowaliśmy tradycyjne potrawy, to były one z nowoczesnym twistem. Czyli każda gospodyni - zarówno taka, która lubuje się w kuchni tradycyjnej, albo nowoczesna pani domu, może znaleźć coś dla siebie - zapewnia Justyna Chojnacka.
„Przepysznik” jest dostępny w MGOK Borek za 15 zł. Może służyć jako inspiracja do odkrywania smaków i aromatów, ich różnorodnych połączeń, tym bardziej powinien być doskonałym prezentem pod choinkę.
Wisienka na torcie czyli Joanna Bartel na scenie MGOK Borek Wlkp.
W piątkowy wieczór, 25 listopada, podczas podsumowania projektu „Wokół tradycji i nowoczesności przy jednym stole” członkiniom KGW z gminy Borek przekazano podziękowania za zaangażowanie w realizację projektu. Dzięki nim podczas cyklicznych spotkań było „nie dość, że przepięknie to jeszcze pysznie”.
- Książeczka jest wyrazem podtrzymania tradycji i szacunku do kultury, obrzędów, obyczajów, produktu lokalnego i regionalnego, a także receptur, nazewnictwa, pracy rąk, wiedzy i umiejętności (...) - napisano w przedmowie.
Wisienką na torcie na podsumowującym spotkaniu był występ kabaretowy Joanny Bartel, artystki ze Śląska. Kobieta - rakieta przyjechała do Borku Wielkopolskiego opowiedzieć o sobie.
- Przyjechałam wam się przyznać do wszystkiego - powiedziała, chwaląc się swoją wagą, ile ma zmarszczek i w jakim jest wieku.
Osoby, które zasiały na widowni słuchały z zaciekawieniem zabawnych opowieści o życiu i rodzinie Joanny Bartel, która czarowała wdziękiem i częstowała dowcipami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.