Reklama

Przepiękne, warte upamiętnienia chwile i zdarzenia w Borku Wlkp. Podsumowano rok jubileuszowy 630-lecia lokacji miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ile tego było? 630 razy, może 1392, a najprawdopodobniej 2022 - tyle razy we wtorkowy wieczór, padło słowo „dziękuję”, takie od serca. Było to podczas gali podsumowującej rok jubileuszowy w gminie Borek Wlkp. Burmistrz Marek Rożek prezentował się dumnie, dyrektor MGOK - Justyna Chojnacka była wzruszona, a publiczność - rozbawiona i zaciekawiona.

Reklama

MGOK Borek Wlkp. Wszystko było odwrotnie

Takie to były w Borku ostatki, że na wspomnienia im się zebrało, więc galę posumowującą zorganizowali, na której wzajemnie sobie dziękowali. Było mnóstwo wspomnień i artystycznych wrażeń. Ostatkową, ostatnią, ostateczną imprezą zakończono obchody jubileuszu 630-lecia lokacji Borku Wlkp. We wtorkowy, wyjątkowy wieczór (21 lutego 2023 r.) w boreckim ośrodku kultury wszystko wyszło na opak. 

W sali MGOK scena była za publicznością, burmistrz Marek Rożek siedział w ostatnim rzędzie, a jednak był z przodu. Dyrektor Chojnacka chyba wyrzekła się miłości do różu, ponieważ z kreacji czerwień aż biła na odległość. (pasowała do czerwonego dywanu, po którym spacerowali wyróżnieni). Szefowa MGOK Team miała twardo się trzymać, ze wzruszeniem nie przeginać, ale pękła i łzy się polały...

Gminni radni najczęściej siedzący, dostali miejsca stojące i utkwili w nich na długo. Redakcja portalu gostynska.pl otrzymała "na piśmie" serdeczne podziękowania, które powinny trafić do konkurencji (szybko to odkręcono), a zespół MGOK Borek miał się nie pokazywać i „robić swoje” niezauważony, a jednak publiczności został przedstawiony, bo dyrekcja chciała się odwdzięczyć i podziękowania wręczyć. No tak, i jeszcze gwiazda wieczoru - duet Pinky Loops. Tylko dwie panie z elektrycznymi instrumentami, a na scenie brzmiały, jak znacznie większy zespół.

Same niespodzianki, po prostu żyć, nie umierać... W boreckich imprezach przebierać

- Mam wrażenie, że cały rok jubileuszowy 630-lecia obfitował w przepiękne, warte upamiętnienia chwile i zdarzenia. Kalendarz wydarzeń jubileuszowych zawierał ponad 80 imprez  kulturalnych, artystycznych, sportowych, społecznych, biesiadnych, galowych, edukacyjnych, animacyjnych - takich, które jest pięknie wspominać. I takich, po których pozostanie trwały ślad na kartach lokalnej historii naszego miasta - tego, gdzie mieszkamy, i o które dbamy - powiedziała na powitanie Justyna Chojnacka, dając do zrozumienia - by mieć wspomnienia, trzeba je najpierw tworzyć.

Elektryczne skrzypce i wiolonczela - tak grali na gali

Odczucia i emocje, jakie towarzyszyły mieszkańcom Borku, wspominającym wydarzenia minionego roku, spotęgowane zostały obrazem i dźwiękiem. Gości, podczas muzycznej części gali, brzmieniem elektrycznych skrzypiec i wiolonczeli zabawiał duet Pinky Loops - piękne kobiety Joanna Czerwieńska i Marta Lutrzykowska.

 - Jak państwo słyszycie jesteśmy tylko dwie na scenie, a brzmimy jak znacznie większy zespół. A wszystko to za sprawą pewnego urządzenia, które obsługuje jedna z nas. To looper - czyli nic innego, jak zapętlacz. Wgrywamy sobie elementy podkładu, do którego później gramy, zakręcamy ten podkład - wyjaśniała Joanna. 

Publiczność usłyszała, między innymi covery z repertuaru zespołu Queen, utwór Missirlou z filmu Pulp Fiction oraz własne kompozycje Pinky Loops.

Filmowy spacer

Filmowa część wieczoru to chwila budowania satysfakcji, lokalnej dumy i wzruszeń. Wyemitowano dwa filmy. Jeden z nich zabrał widzów na spacer ulicami Borku – dawniej i dziś. To zestawienie fotografii tych samych miejsc, ulic, skwerów i domów kilkanaście lat temu i obecnie. Można było zobaczyć, jak pięknieje i zmienia się miasto. Emisji towarzyszyły kompozycje własne Pinky Loops.

Drugi film przeprowadził widzów przez kalendarz imprez roku jubileuszowego. W dokumencie pokazano, jak licznie, z dużą dozą energii, radości, w jakim nastroju oraz podczas jakich oryginalnych imprez świętowali jubileusz 630-lecia mieszkańcy Borku Wlkp. i nie tylko. 

Jubileusz 630-lecia lokacji Borku Wlkp. To bardzo trudny i pracowity czas

Koordynatorzy imprez, czyli MGOK Team przyznali, że rok jubileuszowy to był bardzo pracowity czas, angażujący prawie całą społeczność lokalną, a jednocześnie kreatywny i twórczy, przepełniony różnorodnymi momentami, wyzwaniami, kryzysami, ale też pięknymi emocjami oraz zwrotami akcji.

- Organizacja i realizowanie różnorodnych wydarzeń to bardzo dynamiczne zadanie. To też jest praca i działanie z ludźmi, pomiędzy ludźmi i dla innych osób. I wiecie też doskonale, że ile osób, tyle oczekiwań i różnorodnych wersji na jedno wydarzenie. Sztuką jest balansować między państwa emocjami, oczekiwaniami, a naszymi możliwościami. Pomiędzy inspiracjami, a aspiracjami - mówiła Justyna Chojnacka.

Wspomniano o pięknej pogodzie, która towarzyszyła działaniom organizatorów, kiedy doba miała więcej niż 24 godziny, a tydzień musiał być z gumy i wydłużyć się ponad 7 dni.

Podziękowaniom nie było końca

- Podsumowujemy dziś rok naszej wspólnej pracy. Czy należy organizować takie uroczystości, czy w ogóle jakiekolwiek? Pamięć, tradycja, historia, kultura to elementy, które składają się na życie społeczne. Kiedy rzuciłem hasło, że świętujemy 630. rocznicę lokacji miasta Zdzież - Borek Wlkp. nie było wątpliwości - wszystkie grupy społeczne odpowiedziały pozytywnie, wszyscy zabrali się do pracy. Chcieli w jakikolwiek sposób zaznaczyć swój ślad w przygotowaniach - wspominał burmistrz Marek Rożek.

Przypomniał, że społeczność gminy bardzo wesoło i ciekawie rozpoczęła rok 2022.

- Niestety, nasza radość związana z końcem pandemii została zakłócona. Wszyscy wiemy, o czym mówię - agresja Rosji na Ukrainę, mordy współczesnego świata. Przez chwilę było zwątpienie - co dalej? Czy świętować, czy należy przerwać? Uznaliśmy wspólnie, że trzeba świętować, by pokazać, że życie toczy się dalej (...) - powiedział borecki włodarz. 

Włodarz wyraził wdzięczność mieszkańcom za to, że przyczynili się do uświetnienia rocznicowych uroczystości. Punktem kulminacyjnym gali podsumowującej obchody 630-lecia miasta, było wręczenie licznych podziękowań osobom, które zaangażowały się w realizację wydarzeń kalendarza jubileuszowego: współorganizatorom imprez, jednostkom samorządu terytorialnego, sołtysom oraz innym organizacjom (OSP, KGW), klubom, związkom i stowarzyszeniom. Było ich mnóstwo.

Jeśli ktoś myśli, że na finiszu roku jubileuszowego borecka gmina zakończyła świętowanie, biesiadowanie i imprezowanie, jest w dużym błędzie. Dyrektor Justyna Chojnacka wręczyła swoim podwładnym nowy, różowy kalendarz POST-jubileuszowy, w którym zaznaczono kolejne wydarzenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy