reklama

Powiat. Rodzinnie z Edmundem

Opublikowano:
Autor:

Powiat. Rodzinnie z Edmundem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Pod takim hasłem będzie odbywał się tegoroczny eko-festyn na Świętej Górze. Do udziału w rodzinnym spotkaniu 1 maja, organizatorzy zaprosili nie tylko mieszkańców powiatu gostyńskiego, ale także dzieci z ochronek z całej Polski.
Głównym punktem, rozpoczynającym festyn o godzinie 11.00, będzie msza święta dziękczynna w bazylice w intencji pracowników Nadleśnictwa Piaski. Poprowadzi ją ulubieniec dzieci - ksiądz biskup Antoni Długosz. O godzinie 12.30 rozpocznie się koncert „Śpiewająca ochronka”. Będzie to duże wydarzenie, do którego przygotowania zaczęły się już jakiś czas temu. Publiczność (przede wszystkim dzieci) usłyszy piosenki zebrane w połowie XIX wieku przez Edmunda Bojanowskiego na terenie Wielkopolski, również Gostynia, a nawet świetogórskiego klasztoru. – Bojanowski gromadząc piosenki współpracował z Maksymilianem Koperskim - kompozytorem ze Świętej Góry oraz zbieraczem folkloru – Oskarem Kolbergiem. Wydane zostały nakładem drukarni poznańskiej pod tytułem „Piosnki wiejskie dla ochronek”. Utworów jest ponad 200. Miały one służyć edukowaniu poprzez śpiew dzieci w ochronkach. My tylko czerpiemy z tego, co już raz wypracował Edmund Bojanowski - mówi Wojciech Czemplik, współorganizator festynu. Do utworów współczesną aranżację przygotował Andrzej Henryk Bączyk. Na scenie wystąpią dzieci z chóru „Zaczarowana melodia”, prowadzonego przez Ewę Kuśnierek, a działającego przy Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Na potrzeby koncertu zebrano orkiestrę - dzieci ze szkół muzycznych w Gostyniu, Ostrowie i Poznaniu oraz osoby wspomagające - absolwentów szkół muzycznych. - To będzie niecodzienne wydarzenie, bo mamy piosenki o charakterze ludowym, aranżacja jest bardziej klasyczna - pojawiają się instrumenty klasyczne, plus żywiołowość dzieci - podkreśla Ewa Kuśnierek. - Do tego magia miejsca - Świętej Góry, położonej parę kilometrów od miejsca, w którym urodził się Edmund Bojanowski - to będzie spektakl w który zaangażowali się dorośli, młodzież i dzieci- zapewnia Wojciech Czemplik. Ciekawostką jest to, że organizatorzy planują wykorzystać na cele tego wydarzenia przedmioty stanowiące oryginalne wyposażenie ochronki z pierwszego domu Sióstr Służebniczek z Jaszkowa.

Od godziny 14.00 festyn przeniesie się do ogrodów klasztornych. Zaplanowano wiele atrakcji, a wśród nich Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego, który tym razem zaserwuje zupę Rumforda, według przepisu bł. Edmunda Bojanowskiego. Na scenie odbywała będzie się część muzyczna imprezy, przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach. A w ogrodzie dzieci będą brały udział w grach i zabawach, zorganizowany zostanie turniej łuczniczy, będą zabawy z gliną, przejazd i parada motocykli. Swoje stoiska przygotują też szkoły: Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu i Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Nadleśnictwo w Piaskach pokaże Eko-Wystawę.

Na godzinę 20.00 zaplanowano koncert w bazylice: „Muzyka Józefa Zeidlera”. Kończy on przewód doktorski Natalii Sobkowiak - Bolewskiej. Wystąpi Kapela Świętogórska z towarzyszeniem Chóru Rotondo i soliści. Ważnym wydarzeniem dla Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera i organizatorów festiwalu Musica Sacromontana będzie premiera i promocja płyty nagranej podczas ubiegłorocznego festiwalu w październiku. Znajdzie się na niej muzyka Józefa Sznabla w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, solistów oraz jednego z najlepszych chórów w Europie - Konzertchor Darmstadt. Usłyszymy także kwintet Josepha Schnabela na gitarę i smyczki w wykonaniu zespołu Karol Lipiński Ensemble. - Płyta przygotowana została przez gostyńską firmę Netbox. To piękny projekt, jeśli chodzi o stronę edytorską i zawartość. To będzie naprawdę uczta dla gostyńskich i nie tylko melomanów - zapewnia Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny festiwalu Musica Sacromontana. (iza)

Organizatorzy:
Gmina Piaski, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Nadleśnictwo Piaski, Gminny Ośrodek Kultury Piaski, Zespół Szkół w Piaskach, Kongregacja Oratorium Swiętego Filipa Neri w Gostyniu oraz Duszpasterstwo Młodzieży Oratoryjnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE