Reklama

Podróż po ziemi gostyńskiej tylko z Paszportem. Biblioteka w Gostyniu zaprasza do zabawy. Skorzystajcie, bo warto!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski/fot. Agata Fajczyk

Podróż po ziemi gostyńskiej tylko z Paszportem. Biblioteka w Gostyniu zaprasza do zabawy. Skorzystajcie, bo warto! - Zdjęcie główne

Z Biblioteką przez Historię Miasta to kolejny projekt, jaki realizuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń. | foto fotomontaż Z. Pacanowski/fot. Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Z Biblioteką przez Historię Miasta to kolejny projekt, który realizuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń. Na zadanie instytucja otrzymała dofinansowanie 7 tys. zł z Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Promocja historii regionu gostyńskiego zamieniona w podróż

To kilkumiesięczna zabawa, popularyzująca historię naszego regionu.

 Taki był cel - promować interesującą historię Gostynia i ziemi gostyńskiej. Często ujawniamy motywy zapomniane lub rzadziej poruszane na lekcjach. Planujemy w sposób dostępny dla naszych odbiorców, uczestników przekazać ciekawostki historyczne - wyjaśnia Paulina Skrzypczak, jedna z koordynatorek projektu. 

Akcja biblioteki w Gostyniu przeznaczona jest dla młodszych i starszych mieszkańców ziemi gostyńskiej, można w niej brać udział indywidualnie lub grupowo (z całą rodziną, gronem znajomych). Zabawa trwa od lipca do października i - co ciekawe - uczestnicy sami decydują, kiedy wziąć w niej udział.

Po Paszport do biblioteki w Gostyniu lub bibliobusu

Uczestnikiem akcji może poczuć się osoba, która zdobędzie specjalny Paszport. To zbiór zadań do wykonania w formie zeszytu. Znajdują się w nim nie tylko polecenia, lecz także ciekawostki, materiały edukacyjne, które dodatkowo przybliżają interesującą i atrakcyjną historię regionu gostyńskiego oraz jego legendy. Zapoznanie się z treścią często ułatwi rozwiązanie zadań. Broszura jest wydawana zarówno w bibliobusie [w tym roku eM-Ka - ZOBACZ TUTAJ], jak i gostyńskiej bibliotece miejskiej przy ul. Wrocławskiej. Zeszyt - Paszport dostępny jest również na stronie internetowej KLIKNIJ TUTAJ.

Zachęcamy, by przychodzić po kolorowe zeszyty. Pracownicy wyjaśnią, jak obchodzić się z broszurą, na czym polega udział w konkursie, a nawet pomogą w rozwiązywaniu zadań, chociaż nie są one trudne, a raczej interesujące - mówi Paulina Skrzypczak z gostyńskiej biblioteki miejskiej.

Zadania i legendy w Paszporcie

W ramach zabawy „Z biblioteką przez historię miasta” należy odbyć podróż w sposób przenośny i dosłowny, a wszystko po to, by wykonać zadania, które obejmują nie tylko polecenia opisowe i plastyczne, lecz także wycieczkę ulicami Gostynia i okolic, w celu odnalezienia budynków ze zdjęć zamieszczonych w Paszporcie, obrysowania ich konkretnych elementów lub po to, by zrobić selfie, polecenia obejmują też przejście szlakiem dowolnego questu lub spacerownika - DO POBRANIA TUTAJ. W ramach jednego z zadań, by udzielić odpowiedzi, należy wcześniej obejrzeć legendy gostyńskie na www.telewizjabiblioteczna.pl. 

Mieliśmy już zgłoszenie od Dziennego Domu Senior +, że wybierają się na wycieczkę, podobnie Środowiskowy Dom Samopomocy jest chętny, by ze swoimi podopiecznymi wybrać się na spacer po mieście, rozwiązując przy okazji zadania. Podobnie młodzi mieszkańcy: Młodzieżowa Rada Miejska czy Klub Fantastyki Kopuła Zapomnienia - wszystkie te organizacje są chętne by wziąć udział w projekcie, wspierają nas, promując nasze projektowe działania - dodaje Paulina Skrzypczak z biblioteki w Gostyniu.

Paszport umożliwi zdobycie nagród od biblioteki w Gostyniu

Każde miejsce udokumentowane na zdjęciu w broszurze ma swoją historię.

Paszport pozwoli na odkrycie interesujących, ale też mało znanych lub zapomnianych miejsc w regonie gostyńskim, do których z pewnością niejeden mieszkaniec nie miał okazji lub czasu dotrzeć. Na końcu należy dowolną techniką wykonać kartkę pocztową, nawiązującą do historii naszego regionu - wyjaśnia Paulina Skrzypczak.

Warto wykonać wszystkie polecenia oraz zadania. Uczestnicy po zakończonej w ten sposób „podróży” powinni zgłosić się do koordynatorów projektu, którzy sprawdzają, jak Paszport został wypełniony pod względem merytorycznym. 

Mamy w ekipie kilku historyków, więc nie będzie to problemem. Po sprawdzeniu uczestnik otrzymuje pieczątkę - można starać się o nią po wykonaniu każdego zadania z osobna, ale można też przynieść do sprawdzenia już w całości wypełniony zeszyt, by otrzymać komplet pieczątek na końcu projektu - tłumaczy Paulina Skrzypczak.

Osoby, które zbiorą wszystkie stemple w czasie od 18 lipca do 31 października (do godz. 12.00) wezmą udział w losowaniu nagród (komiksów, edukacyjnych gier), które odbędzie się w ostatni dzień zabawy o godz. 15.00 w gostyńskiej bibliotece. A ponieważ Paszport zawiera sporo faktów historycznych i ciekawostek związanych z ziemią gostyńską, uczestnik po zakończeniu akcji zostanie jego właścicielem, dzięki czemu może wykorzystać np. stworzoną przez siebie kartkę do wysłania z gostyńskimi pozdrowieniami bliskiej osobie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy