reklama
reklama

Piaski gościły Mołdawian

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Andrzej Konieczny

Piaski gościły Mołdawian - Zdjęcie główne

Przyjechali zobaczyć piaskowskie rozwiązania | foto Andrzej Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ponad dwadzieścioro samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych z Mołdawii odwiedziło w zeszłym tygodniu Gminę Piaski, by zobaczyć na własne oczy, jak można stworzyć ciekawą trasę turystyczną bez wielkich nakładów finansowych.
reklama

W planie roboczej wycieczki przedstawicieli różnych regionów Republiki Mołdawii znalazły się Dworek i Przystań bł. Edmunda w Grabonogu, Bazylika na Świętej Górze, rynek w Piaskach oraz Przystań na Żgalinach w Szelejewie, gdzie przy kominku zjedli obiad. Goście poznali smaki lokalnej kuchni dzięki cateringowi z lokalnej restauracji „Cztery Gary”.

- Do Polski przyjechali, aby poznać nasze doświadczenia w realizacji projektów turystycznych, społecznych i ekologicznych – tłumaczy Andrzej Konieczny.

Połączyła ich idea stworzenia szlaku turystycznego wzdłuż autentycznych raf koralowych. W Mołdawii wprawdzie morza nie ma, ale było – miliony lat temu wielkie Morze Sarmackie. Pozostawiło najprawdziwszą rafę koralową, nawet wysoką na 100 m – widać ją najlepiej na obszarze środkowego biegu Prutu przy jego niewielkich dopływach.

- Jak sami podkreślają, ich kraj nie należy do bogatych – wyjaśnia rozmówca - Widzą, jak turystycznie rozwija się sąsiednia Rumunia i także chcieliby uaktrakcyjnić swój kraj dla turystów zza granicy.

Zaproszeni goście poznali pomysły i działania w Piaskach, które służą rozwojowi lokalnej turystyki, promocji historii i sztuki. Dowiedzieli się też, jak w ciekawy i niekosztowny sposób połączyć istniejące u nich atrakcje, jak słynne mołdawskie winnice czy parki linowe dla dzieci.

- To byli bardzo sympatyczni i uprzejmi ludzie, opowiadali, dopytywali. Jestem naprawdę zadowolony – dodał na koniec A. Konieczny.

Projekt Szlak bł. Edmunda Bojanowskiego realizuje Fundacja Fabryka Pomysłów. Działanie zostało dofinansowane ze środków programu: "Działaj Lokalnie" realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dziecko.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama