Na początku uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy gminy Krobia udali się na mszę świętą, do kościoła pw. Św. Mikołaja a następnie przemaszerowali na rynek. – 11 listopada 1918 roku jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa. Nie byłoby to z pewnością możliwe gdyby nie narodowi bohaterowie, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski w Europie. To właśnie dzięki takim osobom, jak Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski, którzy nie poskąpili poświęcenia w walce, a później stali się bohaterami wielu dyplomatycznych zabiegów mogło zrodzić się wolne i niepodległe państwo. Niech entuzjazm niebywały z odzyskania niepodległości, który 97 lat temu towarzyszył naszym rodakom udzieli się również nam. Zróbmy wszystko by mimo jesiennej aury dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny – mówił Adam Sarbinowski, wiceprezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Staży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Podkreślił, że wolność kraju i człowieka „jest nie tylko darem, ale i odpowiedzialnym zadaniem". – Dlatego trzeba nam szanować ideały demokracji, tak aby Polska była wspólna dla wszystkich Polaków – kontynuował Adama Sarbinowski. Przypomniał również, że postawy patriotyczne powinniśmy manifestować nie tylko przy okazji świat narodowych, np. przybierając domy czy urzędy flagami narodowymi, ale hołd Ojczyźnie należy oddawać każdego dnia.
Po odśpiewaniu pieśni patriotycznych przez Liturgiczny Zespół Śpiewaczy im. Ks. Wacława Gieburowskiego w Krobi nastąpiło złożenie przez delegacje samorządowców z burmistrzem Krobi Sebastianem Czwojdą na czele oraz reprezentantów rady powiatu, instytucji i organizacji, kwiatów i wiązanek pod pomnikiem mieszkańców gminy Krobia i okolic rozstrzelanych 21 października 1939 roku. Jednocześnie delegacja Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krobi udała się na cmentarz parafialny, aby złożyć wiązanki na mogile powstańców wielkopolskich. Ostatnim symbolicznym akcentem uroczystości było zawieszenie przez burmistrza Sebastiana Czwojdę na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą dzieci krobskiego, które w latach 1907 – 1908 stawiły bohaterski opór Prusakom.