Reklama

Piękno pieśni znają i doceniają. Jubileusz chóru Jutrzenka z Borku Wlkp. [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Podniosłe i wzruszające chwile przeżyli chórzyści z boreckiego koła śpiewaczego. - Dla nas to bardzo ważny i wzruszający moment. Świętujemy dzisiaj jubileusz 130-lecia Chóru Jutrzenka. To jest bez wątpienia powód do wielkiej dumy i radości - mówiła prezes Kazimiera Szymczak. Urodzinowa uroczystość odbyła się 18 listopada w sali bankietowej „Mróz”.

Z jublilatami "urodziny" świętowali posłowie Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański, przedstawiciele władz gminy - z burmistrzem Markiem Rożkiem na czele, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie - Tadeusz Paprocki oraz dyrektor artystyczny - Jowita Augustyniak, chrzestni sztandaru - Maria Mróz i Piotr Giermaziak, a przede wszystkim delegacje zaprzyjaźnionych chórów, reprezentanci zespołów, związków i klubów działających na terenie gminy Borek. 

Chcemy, by nasz jubileusz był dla was inspiracją, iskrą zapalającą ogień wspólnych międzypokoleniowych więzi, których w dzisiejszych czasach tak bardzo pragniemy. Przyjmijcie nasz śpiew i nasze spotkanie, jako skromny podarunek od tych, którzy kochają muzykę - zwróciła się do gości Kazimiera Szymczak, prezes Koła Śpiewaczego Jutrzenka z Borku Wlkp. 

Poprosiła, żeby wysłuchali śpiewu ze zrozumieniem, „jeśli czasem na pięciolinii pojawi się fałszywa nuta”.

 Czeski pieśniarz Jaromir Nohavica powiedział: „dokąd się śpiewa, jeszcze się żyje i trwa”, zatem trwajcie i pozwólcie nam trwać - dodała Kazimiera Szymczak. 

Historia Koła Śpiewaczego "Jutrzenka" z Borku Wlkp.

Obecnym na uroczystości Weronika Giermaziak przedstawiła rys historyczny boreckiego koła śpiewaczego. Przypomniała, że zostało założone 13 listopada 1892 r. przez księdza Aleksandra Brandowskiego, którego mianowano pierwszym prezesem koła.

"Jutrzenka" była jednym z pierwszych kół śpiewaczych w Wielkopolsce. Powstała, by podtrzymać ducha w narodzie polskim ciemiężonym przez pruskiego zaborcę. Już w następnym roku organizacja przystąpiła do Związku Kół Śpiewaczych w Wielkim Księstwie Poznańskim. Według zapisów w kronice, członkowie koła brali wówczas udział w różnego rodzaju uroczystościach i zjazdach, podobnie działali w okresie międzywojennym. Działalność Koła miała wówczas duży wpływ na rozkwit życia kulturalnego Borku Wlkp. Jubileusz 25-lecia istnienia uświetniło poświęcenie sztandaru.

Aktualnie Koło również uczestniczy w Świętach Pieśni i Muzyki, w przeglądzie Kolęd i Pastorałek - organizowanych przez PZChiO w Lesznie. Przede wszystkim jednak uświetnia koncertami wszelkie uroczystości państwowe, kościelne oraz festyny organizowane na terenie boreckiej gminy.

Przesem chóru od 30 lat jest Kazimiera Szymczak. Jej mąż Bronisław od 25 lat dyryguje śpiewakami, a rolę akompaniatora chóru przejął Artur Osowicz.

Burmistrz Borku: "Przechodzicie do historii"

Goście, których przemówień wysłuchano podczas jubieluszowej uroczystości, nawiązywali głównie do idei powstania „Jutrzenki” i celów działalności organizacji. Poseł Jan Dziedziczak wyobraził sobie, jak wyglądał ten listopadowy dzień 1892 r., kiedy Polski od 100 lat już na mapie nie było.

- Straszne czasy, (...) ale Polacy trwają, ponieważ idą w myśl tego, co pisała do nas w „Rocie” Maria Konopnicka, w odpowiedzi na germanizację z okresu zaborów - przypomniał poseł Dziedziczak, nawiązując do słów:„Twierdzą nam będzie każdy próg”. - Na zewnątrz może być ciężko, może nie być ojczyzny, ale my, w naszych domach przekazujemy polskość. W tym pomagały również chóry, społeczne dzieła kultury. I tutaj wyłania się Chór "Jutrzenka" - wielkie dzieło tworzone z myślą o naszej ojczyźnie - dodał.

Zacytował również wypowiedź Winstona Churchilla z czasów II wojny światowej, który - po propozycji, by obciąć pieniądze na kulturę i przeznaczyć ja na amunicję - stwierdził: „jak zniknie nasza kultura, to o co my w zasadzie walczymy?”.

W kulturze tkwi polskość, istota tego, kim jesteśmy. Kultura, tradycja, język są wspólnotą i tego nie da się rozerwać - mówił Jan Dziedziczak.

Podobny stosunek do kultury wyraził burmistrz Borku Wlkp. Marek Rożek. Zwracając się do chórzystów podkreślił, że przechodzą właśnie do historii - jako ludzie dbający o kulturę i tym samym pielęgnujący rozwój narodu.

-  Nasz naród często upadał, ale nigdy nie był na kolanach i zawsze potrafił się podnieść i działać dalej, między innymi dzięki takim ludziom, jak wy. Byli niezłomni i potrafili wskazywać dalsze kierunki rozwoju - powiedział włodarz Borku, przekazując chórzystom gratulacje i życzenia zdrowia.

Odznaczenia i wyróżnienia dla chórzystów z "Jutrzenki" - poniżej

Odznaczenia i wyróżnienia dla chórzystów z "Jutrzenki"

Jednymi z wielu podniosłych i emocjonujących chwil podczas świętowania jubileuszu były momenty, kiedy członkom Koła Śpiewaczego wręczano odznaczenia i wyróżnienia.

Zarząd Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie postanowił wyróżnić boreckie Koło Śpiewacze Honorową Odznaką Honorową  Złotą z Brylantem za długoletnią aktywną działalność organizacyjną i artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. To niezwykle ważne odznaczenie wręczył  na ręce Kazimiery Szymczak Tadeusz Paprocki, prezes WZChiO.

Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę na znaczące zasługi Kazimiery Szymczak na rzecz lokalnego środowiska, a przede wszystkim dla chóru Jutrzenka, w którym z pasją jej przygoda śpiewacza trwa od 1958 r. i przyznał obecnej prezes Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Zarząd WZChiO w Lesznie wyróżnił członków boreckiego chóru Odznaką Honorową „za zasługi w pracy społecznej Związku” oraz „Za zasługi w pracy na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu muzycznego”.

  • Złotą Honorową Odznakę z Laurem otrzymali: Barabara Majchrzak, Jerzy Majchrzak, Aleksandra Narloch, Artur Osowicz, Dorota Zagórska
  • Odznakę Honorową Złotą otrzymali: Piotr Giermaziak, Maria Mróz, Maria Piltura Paździarska
  • Wyróżnieni Odznaką Honorową Srebrną: Weronika Giermaziak, Antoni Szymczak, Krystyna Walczak
  • Wyróżnieni Odznaką Honorową Brązową: Halina Łapawa, Maria Szafraniak, Jerzy Szafraniak, Mirosława Wasilewska

Dla Koła Śpiewaczego "Jutrzenka" zabrzmiało 100 lat

Wiele serdecznych życzeń, gratulacji jubilaci odebrali od zaprzyjaźnionych kół śpiewaczych, chórów, a także organizacji i klubów. Popłynęło mnóstwo ciepłych słów. Przy okazji przywołano wspomnienia i czasy, do których wraca się z sentymentem. Łezka w oku zakręciła się boreckim śpiewakom, na myśl wspólnie przeżytych lat i wydarzeń. W imieniu Towarzystwa Śpiewu Harmonia w Śmiglu, prezes pogratulował chórzystom z Borku wspaniałej rocznicy. 

- Trwajcie w tym. Jeszcze tylko taką prywatę dodam. Kiedy objąłem prowadzenie Towarzystwa Chóru Harmonia w Śmiglu, to moim pierwszym poważnym występem było Święto Pieśni i muzyki w Borku. Naprawdę z wielkim sentymentem wspominam to ciepłe przyjęcie pani Kazi i pana Bronisława, bardzo im za to dziękuję. Do dziś nasza współpraca trwa - powiedział.

Oficjalną część uroczystości zakończono toastem, a przy jego wznoszeniu w sali zabrzmiało gromkie "100 lat", które - biorąc pod uwagę rocznicę działalności Jutrzenki - należy obowiązkowo pomnożyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy