reklama

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krobi 2025. Po złożeniu kwiatów na rynku przyszedł czas na festyn PRL

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krobi 2025. Po złożeniu kwiatów na rynku przyszedł czas na festyn PRL - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
136
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaOficjalny oraz rozrywkowy charakter miały obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Krobi. Przyjęcie drugiej na świecie, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej w sobotę, 3 maja 2025 roku mieszkańcy świętowali najpierw na rynku m.in. składając kwiaty pod pomnikiem rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic, a popołudniu w trakcie festynu tematycznego w klimatach już trochę bardziej współczesnych, bo PRL-owskich.
reklama

Rok 1000 i 1791 to dwie bardzo istotne daty w naszej historii

Zgodnie z tradycją krobianie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęli mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele świętego Mikołaja w Krobi.

Następnie, również zwyczajowo, po przemarszu na krobski rynek uczestnicy uroczystości zebrali się przed pomnikiem rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic, gdzie głos zabrał burmistrz Łukasz Kubiak m.in. przypominając, że obok rocznicy uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, w tym roku świętujemy także 1000-lecie koronowania pierwszego króla Polski.

- Jest to niezwykłe święto, które powinno nam przypominać, że ciągłość państwa polskiego jest niezwykle istotna i ważna dla każdego pokolenia Polaków. Myślę, że dzisiaj powinniśmy nie tylko wracać do tego, co wydarzyło się w tamtych tamtych czasach, ale przede wszystkim pamiętać i oddawać hołd naszym przodkom: Małachowskiemu, Potockiemu, Staszicowi, Kołłątajowi, którzy w bardzo trudnej sytuacji politycznej robili wszystko, aby Polska nie zginęła. Bohaterom ziemi krobskiej, ziemi pępowskiej, którzy swoimi życiem przypominają nam o wielu wartościach i pozwólcie tylko, że na dwóch tych wartościach chciałbym się skupić. Pierwszą jest patriotyzm - mówił włodarz Krobi.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM

Nowoczesny patriotyzm i służba

Burmistrz wyjaśniał, co jego zdaniem oznaczna miłość ojczyzny?

- Patriotyzm powinien polegać na miłości swoich, natomiast zbyt często oznacza nienawiść do obcych. Dzisiaj musimy pamiętać, że kiedy nasze granice otworzyły się dla wielu bliźnich, dla wielu osób, które uciekały przed wojną, to przyjechały one do naszego kraju, aby w wolnej, niepodległej Polsce pracować, współżyć razem z nami. I niech to przesłanie nowoczesnego patriotyzmu, który opiera się na wzajemnym szacunku i tolerancji będzie dla nas szczególną wartością - tłumaczył Ł. Kubiak. 

reklama

A jaką drugą wartość miał na myśli włodarz Krobi?

- Przypomina nam o niej pedagog Aleksander Kamiński "Kamieniach na szaniec": "Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą. Formy służby mogą być zmienne i ciągle dostosowywane do potrzeb życia". Przez "służbę" często rozumiemy działanie na rzecz czegoś lub kogoś, obowiązek, o który nigdy nie powinniśmy zapominać. Życzę wszystkim, abyśmy pamiętali o tych wartościach nie tylko trzeciego maja, ale także przez pozostałą część roku - podsumował burmistrz Krobi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

PRL w czystej postaci. Czego przy KROB_KULT i szkole nie było

Jak już zostało wspomniane, oficjalna część tegorczonych krobskich obchodów trzeciomajowych odbyła się na rynku. Natomiast od godziny 13.00 mieszkańcy gminy Krobia mogli cieszyć się rozrywkową częścią święta podczas specjalnie przygotowanego festynu w tematyce PRL.

I tak na terenie przy miejscowej szkole podstawowej oraz Centrum Kulturalno-Bibliotecznym KROB_KULT spotakać można było najróżniejsze różności sprzed 1989 roku. Od pokazu starych aut, motocykli i traktorów: "Maluchów", Ursusów, John Deerów, Syren, VW Golf-ów, GAZ-ów czy WSK, WFM oraz Junaków przez niezapomnane telefony z tarczą, kolorowe oranżady po twarde, jak skała gumy Donald.

reklama

Gry i zabawy dla dzieci, często związane ze "epoką" oraz PRL-owskie stoisko przygotowały bibliotekarki i instruktorzy z Biblioteki i Centrum Kultury Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi. Pojawili się także kolekcjonerzy, którzy zabrali ze sobą swoje kolekcje znaczków czy monet.

Spore stoisko m.in. z ciastami, maskotkami i przedmiotami sprzed ponad 30 lat miały także wolontariuszki organizujące zbiórkę publiczną dla Tomka Smektały. Na imprezie pojawił się także sam 43-latek walczący z nowotworem. Dzięki wysiłkom wszystkich zaangażowanych w akcję charytatywną udało się zebrać 3182 złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na dalsze leczenie Tomka. 

reklama

Festyn PRL w Krobi uświetniły występy Grupy Teatralnej "Na Fali" oraz koncert SKR Trio.

KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo