Święto narodowe, które obchodzimy 3 maja każdego roku, nie jest obojętne lokalnej społeczności z gostyńskiej gminy. W słoneczną sobotę w centrum miasta odbyły się patriotyczne uroczystości oficjalne, natomiast po południu, rada osiedla Konstytucji 3 Maja oraz mieszkańcy przygotowali blok imprez towarzyszących.
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kościele farnym pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Następnie uczestnicy patriotycznej manifestacji - prowadzeni marszowymi rytmami wygrywanymi przez gminną orkiestrę dętą, przeszli na gostyński rynek, by uczcić pierwszą polską Konstytucję i ludzi, którzy ją stworzyli.
Ze względu na podniosły charakter uroczystości trasę marszu wydłużono. Uczestnicy, w tym delegacje ze szkół, instytucji i przedstawiciele organizacji, działających w gminie Gostyń, szli ulicami: Kościelną, Tkacką, św. Floriana i 1 Maja, by wejść na gostyński rynek. Na czele kroczyły mażoretki Big-Bang.
W południe w sercu miasta zabrzmiał Hymn Polski, po czym zebrani wysłuchali przemówienia Jerzego Kulaka, burmistrza Gostynia. włodarz podkreślił, że wspólne obchody narodowego swięta to również hołd dla tych, którzy odważnie buntowali się w okresie niewoli narodowej, manifestując przywiązanie do tradycji Konstytucji 3 Maja, a wierność majowej jutrzence często przypłacili własnym majątkiem, wolnością, a często nawet życiem.
Dlaczego konstytucja była tak ważna? Co przyświecało ludziom, którzy chcieli za nią umierać? Postaram się skomentować główne zdania z jej preambuły, gdyż są one uzasadnieniem jej wielkości - zapowiedział Jerzy Kulak.
Włodarz zwrócił uwagę na pierwszy fragment: "Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia Konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła (…)
– Widzimy w tym fragmencie wielką świadomość, że od ustawy zasadniczej zależy los wszystkich; że moment polityczny w Europie jest dobry, i że wreszcie Polska stoi przed koniecznością naprawy własnych wad ustrojowych - podkreślił Jerzy Kulak.
Kolejna część preambuły: Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną Narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony…
– Jasno wynika z tego, że decyzja o reformie jest w pełni suwerenna, i że ma też suwerenności służyć - zaznaczył burmistrz Gostynia.
Za najważniejsze, najbardziej konstytucyjne zdanie analizowanej preambuły włodarz uznał fragment: Niniejszą Konstytucją uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by Naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to Konstytucji dalsze ustawy Sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają.
– Konstytucja nazwana jest „świętą” i nadrzędną w stosunku do innych praw stanowionych przez Sejm - zwrócił uwagę Jerzy Kulak.
Po pierwsze: poznając narodowe wady, wybieramy dogodny moment polityczny, by wdrożyć reformy ratujące kraj. To już samo w sobie jest dziś trudne do wyobrażenia. Właściwa krytyka, we właściwym momencie, dla zmiany na lepsze.
Po drugie: decyzja o zmianie jest w pełni suwerenna i czyniona w suwerennym interesie całego Narodu. Nikt z krajów wrogich, czy sojuszniczych nie przywiózł nam gotowej konstytucji. Nasza ustawa była wolna. Powstała jako pierwsza w Europie. Druga w świecie!
Po trzecie: wielka determinacja wynikająca ze świadomości doniosłości dziejowej na wszystkie pokolenia, a także z własnych słabości. Fenomenalne zestawienie. Ojcowie konstytucji wiedzieli, że są niedoskonali, a tworzą dzieło o kolosalnym znaczeniu. Taką przepaść między możliwościami a horyzontem oczekiwań, można zakopać jedynie potężnym aktem woli.
Po czwarte: w sposób wyraźny wskazano na nadrzędność, wręcz „świętość” ustawy zasadniczej. Ta ostatnia cecha na trwałe wpisała się do polskiej tradycji konstytucyjnej.
Po przemówieniu przyszedł czas na złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Serca Jezusowego przez delegacje szkół, jednostek gminnych, przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych, działających na terenie gminy Gostyń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.