Reklama

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krobi 2022. "O jakości i sile naszego państwa nie przesądza treść przepisów, ale przede wszystkim treść codziennego życia ludzi"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja i przemarszem mieszkańców na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic złożono wiązanki kwiatów, rozpoczęły się tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krobi.

Reklama

"Obowiązkiem nas wszystkich jest pielęgnowanie pamięci"

Mieszkańcy Krobi uczestniczący w obchodach zebrali się przed "Pomnikiem cywilnych ofiar wojny" i wysłuchali okolicznościowej mowy, którą wygłosił Adam Sarbinowski, wiceprezes zarządu miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Krobi. 

- Spotykamy się w dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja będącej drogą do wolności i tarczą naszego narodu. I chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich - tych starszych i młodszych - jest pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości - mówił A. Sarbinowski.

"Budujmy wspólnie naszą przyszłość i nasz kraj, starając się pozostawić po sobie jak najwięcej dla przyszłych pokoleń"

Przypomniany został również krótki rys historyczny związany z uchwaleniem pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po amerykańskiej, ustawy zasadniczej. 

- Konstytucja 3 Maja spełniła swoją rolę jako symbol nadziei na wolność. Dzisiaj niech będzie ona jednak dla nas przede wszystkim przyczynkiem do refleksji. O jakości i sile naszego państwa nie przesądza bowiem treść przepisów, również tych ujętych w obecnie obowiązującej Konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku, ale przede wszystkim treść codziennego życia ludzi. Starajmy się zatem żyć tak, by każdego dnia móc spojrzeć w lustro bez wyrzutów sumienia, iż zaniedbaliśmy nasze obowiązki zawodowe, rodzinne, wobec bliźnich czy względem ojczyzny. Realizujmy własne potrzeby, pomysły i marzenia nie zapominając o powinnościach względem naszego kraju czy wspólnoty samorządowej. Budujmy wspólnie naszą przyszłość i nasz kraj, starając się pozostawić po sobie jak najwięcej dla przyszłych pokoleń i to nie tylko w kwestiach materialnych, ale przede wszystkim wartości, które powinny być fundamentem naszego życia - apelował krobski strażak. 

"Dla wielu z nich Polska jest jedynie przystankiem na drodze do wolności, dla innych stanie się domem już na zawsze"

W tak ważanym momencie, jak obchody Święta Konstytucji 3 Maja nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązania do sytuacji mającej miejsce za naszą wschodnią granicą będącą zagrożeniem dla polskiej niepodległości i suwerenności, a która bezpośrednio dotyka około 200 obywateli Ukrainy przebywających obecnie na ziemi krobskiej. 

- W tym szczególnym dniu, w którym tak wiele mówimy o ojczyźnie, nie powinniśmy zapomnieć również o tych, którzy swoją ojczyznę opuścić musieli w wyniku konfliktu zbrojnego. (..) Dla wielu z nich Polska jest jedynie przystankiem na drodze do wolności, dla innych miejscem, które stanie się domem już na zawsze. Niech zatem dziedzictwo Konstytucji 3 Maja, w tym jej wolnościowe i demokratyczne przesłanie, będą nadzieją nie tylko dla nas Polaków, ale również dla tych, których narodowa suwerenność została siłą i przemocą zachwiana - powiedział wiceprezes ZOSP RP w Krobi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy