Reklama

Odsłonięto pomnik poświęcony "Pamięci cywilnych ofiar wojny" w Krobi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed odrestaurowanym pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic odbyły się uroczystości w 82. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. W obchodach, 21 października obok lokalnych samorządowców oraz mieszkańców uczestniczył m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

Reklama

Jak w czasach pokoju być patriotą

- Cieszę się, że żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, że niczego nam nie brakuje, że jak to często mówimy w samorządzie gminy Krobia: „żyjemy w najlepszych możliwych czasach”. Ale też mamy zadania do wykonania. Nasze dzieci, nasza młodzież mają pewne obowiązki i możemy sobie postawić pytanie, jak dzisiaj, w czasach pokoju być patriotą? W jaki sposób to robić - myślę, że odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem, trzeba się dobrze uczyć w szkole, pomagać koleżankom i kolegom z pracy, wykluczonym i niepełnosprawnym. Po prostu starać i angażować przez różne rzeczy, żeby być jak najlepszym Polakiem, jak najlepszy mieszkańcem naszych lokalnych ojczyzn. Aby przyszłe pokolenia znały historie naszych postaci, bohaterów ziemi krobskiej. Stajemy tutaj, żeby oddać hołdom naszym bohaterom, którzy 82 lata temu zostali niewinnie rozstrzelani za to, że byli Polakami - mówił przed mogiłą zamordowanych mieszkańców ziemi krobskiej i pępowskiej na cmentarzu parafialnym burmistrz Łukasz Kubiak.

Jak Niemcy i Sowieci chcieli zniszczyć Polskę

W czasie uroczystości głos zabrał także Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

- Myśląc o tym dramacie często zadaje sobie pytanie: jak to by wyglądało dzisiaj? To znaczy kto trafiłby w miejsce egzekucji, a kto nie? Jak te 82 lata temu Niemcy, zaborca, który chciał wspólnie z sowieckim okupantem na zawsze zniszczyć Polskę, w jaki sposób dobierał on osoby do rozstrzelania? Chciano uderzyć w elity, w najbardziej wartościowe osoby. Z jednej strony osoby najbardziej wykształcone, ale z drugiej strony w osoby, jak to nasz wielki poeta Zbigniew Herbert mówi: „z dystynkcją w rozumowaniu, z klasą w myśleniu”. W osoby, które czuły się odpowiedzialne za ojczyznę, które czuły się odpowiedzialne za swoje miejsce na ziemi (...) Bycie patriotą wtedy to była nieobojętność na losy Polski (...) - tego bali się Niemcy i dlatego wyselekcjonowali te osoby, które były świetnie zorganizowane, gotowe tworzyć ruch oporu, podnosić na duchu Polaków w czasie okupacji i z premedytacją eliminowali (...) To jest dla nas lekcja, dla Polaków w XXI wieku: jeśli kochamy Polskę, jeśli czujemy się patriotami, to miejmy poczucie współodpowiedzialności za Polskę, za to co nas otacza. Miejmy świadomość, że polskość to jest nasza wspólna historia, z którą się utożsamiamy, wspólna kultura, za którą czujemy się odpowiedzialni, żeby nią żyć i przekazać ją następcą. Polskość to jest polska tradycja, polskość wreszcie to jest język polski i w naszej tożsamości wiara chrześcijańska. Zachęcam wszystkich zebranych od najmłodszych: bądźmy patriotami XXI wieku - apelował minister Jan Dziedziczak. 

Pomnik "Pamięci cywilnych ofiar wojny" w Krobi ma być świadectwem wydarzeń sprzed 82 lat

Inspiracją do przyjęcia „postawy nieobojętności i „naśladowania naszych bohaterów”, nie tylko w tym wyjątkowym czasie, jakim są zbliżające się Święto Wszystkich Świętych i dzień zadusznych, ale zawsze, ma być odrestaurowany i odsłonięty właśnie 21 października pomnik poświęcony „Pamięci cywilnych ofiar wojny”.

- Udało nam się po kilku latach starań, jako samorządowi gminy Krobia, zdobyć środki (...) na odnowienie mogiły, aby w jeszcze większym stopniu oddać hołd i pamięć niewinnie rozstrzelanym naszym mieszkańcom. Ale też żeby przybliżyć młodemu pokoleniu te wszystkie wydarzenia, które 82 lata temu odbywały się na terenie Wielkopolski, na terenie ziemi krobskiej - oznajmił burmistrz Łukasz Kubiak.

Zakres prac przy renowacji pomnika obejmował demontaż okładzin poziomych z płyt granitowych i zamontowanie nowych, wymianę okładzin z piaskowca, zmianę napisu na ścianie pionowej („Pamięci cywilnych ofiar wojny”) oraz usunięcie ze ściany pionowej Krzyża Grunwaldu i zastąpieniu go Godłem Polski. W ramach przedsięwzięcia oczyszczono i poddano konserwacji również krzyż pionowy, dokonano zmiany tekstu na tablicy inskrypcyjnej („Tu spoczywają Polacy zamordowani przez Niemców w publicznej egzekucji w dniu 21 października 1939 r.”) oraz uszeregowano alfabetycznie nazwiska ofiar na nowych tablicach.

Koszt wykonanych prac wyniósł 114.465,61 zł, z czego 97.200 zł pokryte zostało ze środków przekazanych gminie Krobia przez wojewodę wielkopolskiego.

Obchody rocznicowe zakończyło odczytanie apelu pamięci oraz montaż słowno-muzyczny młodzieży szkolnej.

Od kul plutonu egzekucyjnego 21 października 1939 r. w ramach operacji Tannenberg zginęło 15 mieszkańców krobskiej i pępowskiej ziemi:

  • Jan Borowski, Antoni Bőhm, Maceli Chudy, Kazimierz Sonnenberg, Julian Łoniewski, Henryka Pawlicki oraz Jan Trawiński z Krobi,
  • Wojciech Cholewiński z Ziemlina,
  • Stanisław Gil z Niepartu,
  • Jan Korytowski z Chwałkowa,
  • Mariusz Sumiński z Kuczyny,
  • Franciszek Wolny z Karca,
  • Feliks Poprawa, Jan Szczurny i Walenty Walczak z Pępowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy