Reklama

O zdjęciach wiedzą prezydent Ukrainy i Angelina Jolie, Ambasadorka Dobrej Woli UNHCR. Muzeum w Gostyniu zaprasza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Muzeum w Gostyniu

O zdjęciach wiedzą prezydent Ukrainy i Angelina Jolie, Ambasadorka Dobrej Woli UNHCR. Muzeum w Gostyniu zaprasza - Zdjęcie główne

foto arch. Muzeum w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Piękna Ukraina” to wystawa prac fotograficznych autorstwa Eweliny Walczak, która przygotowywana jest w Muzeum w Gostyniu. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 3 stycznia 2023 roku.

Ekspozycję tworzy 60 zdjęć ukraińskich rodzin, które zamieszkały w powiecie gostyńskim na skutek wybuchu wojny. Niektórzy mieli okazję zobaczyć wystawę w sierpniu 2022 roku podczas Dożynek Powiatowych na Świętej Górze. Fotograficzne dzieła Eweliny Walczak były też udostępnione w GOK Hutnik. 
Tym razem Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu oraz gostyńskie muzeum zapraszają na wystawę prac fotograficznych „Piękna Ukraina” do sali wystaw czasowych w muzeum. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 3 stycznia, o godz. 17.00. 

Wyjątkowy projekt fotograficzny Eweliny Walczak z Gostynia

Ewelina Walczak, autorka zdjęć, która na co dzień pracuje w sekretariacie gostyńskiej „jedynki”, wykonała niezwykłą pracę. Sesja zdjęciowa, w którą się zaangażowała, podziałała na uchodźców z Ukrainy jak terapia. 
Po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy zaczęli napływać do Polski uchodźcy, część ukraińskich rodzin zamieszkała w powiecie gostyńskim, między innymi w klasztorze na Świętej Górze.

- W tej grupie uchodźców były głównie Ukrainki, mamy z dziećmi, babcie. Widać było, że są mocno zestresowane, zagubione. Z dala od rodziny, mężów, rodziców, nie miały tutaj właściwie niczego. Były bez pracy, nie mogły się odnaleźć. Pomyślałam, że zdjęcia mogą im chociaż trochę poprawić nastrój - opowiada Ewelina Walczak.

Pierwotne zamierzenie było takie, żeby zdjęcia zrobione uraińskim kobietom wysyłać mężom i najbliższym z rodziny, którzy z różnych względów nie mogli przekroczyć granicy i zostali zmuszeni by pozostać w kraju, w którym wciąż toczy się wojna. Każdy z biorących udział w  sesji miał swoją stronę. Odbitki prac wysłane zostały do krewnych oraz walczących żołnierzy.

ZOBACZ TEŻ: Julia Nowak z Gostynia skomponowała piosenkę o Powstaniu Wielkopolskim

- Długo nie musiałam namawiać do sesji osób, które znalazły u nas schronienie. Kobiety ucieszyły się, kiedy mogły zrobić makijaż, pozować. Przyjechałam do jednej dziewczyny, do kolejnej. Po sesji wysyłały odbitki do najbliższych. Z Ukrainy otrzymywały sygnały, że krewni cieszą się, iż znalazły schronienie i są bezpieczne. Można było wyczuć, że sesja zdjęciowa odstresowała te dziewczyny - opowiada autorka zdjęć. 

"Piękna Ukraina" - tłem fotografii są krajobrazy ziemi gostyńskiej

Fotografie wykonane były od kwietnia do sierpnia 2022 roku. Tłem były najczęściej krajobrazy ziemi gostyńskiej z polami rzepakowymi lub porośniętymi zbożem i kwiatami.

- Korzystaliśmy z tego, co daje nam przyroda, z kwiatów i tego, co pojawiało się na polach. Część zdjęć została zrobiona wśród rzepaku, pod błękitnym niebem, sesja trwała kilka miesięcy, więc był  czas, kiedy zdjęcia wykonywaliśmy na tle pola obrośniętego zbożem - mówi Ewelina Walczak.

Na zdjęciach są głównie kobiety z dziećmi. Ekspozycja jest kolorowa, chodziło o to, by wzbudzić w sercach zagubionych obywateli Ukrainy trochę radości. Każde zdjęcie jest uzupełnione informacją, co fotografowane osoby robiły w Ukrainie i czym zajmowały się po przyjeździe do Polski. 

 - W naszym powiecie pozostało już niewiele rodzin z Ukrainy - może 3 - 4. W Gostyniu i okolicy próbują prowadzić normalne życie. Część z uchodźców wyjechała dalej, do Niemiec, duża grupa wróciła do swoich domów, do krewnych. Mamy ze sobą kontakt, mimo trudności. Zdjęcia zostały uzupełnione o opisy z informacją, gdzie znajdują się obecnie, w jakich warunkach żyją po powrocie do ojczyzny, w której wciąż trwa wojna - mówi Ewelina Walczak. 

Wołodymyr Zełenski, biskup Aleksander Jazłowiecki i Angelina Jolie... kto jeszcze otrzymał informacje o niezwykłych fotografiach?

Wśród osób, które dowiedziały się o wystawie był prezydent Ukrainy, ministrowie, a także ukraińscy celebryci. Autorka wysłała im linki do prac, żeby mogli zobaczyli, jak wyglądają, jak żyją uchodźcy. Biskup ukraiński Aleksander Jazłowiecki, który podczas Dożynek Powiatowych na Świętej Górze koncelebrował mszę św. miał okazję osobiście obejrzeć wystawione wówczas zdjęcia. 

ZOBACZ TEŻ: Nowy, filmowy projekt w gostyńskim kinie

Pani Ewelina pisała też o sesji zdjęciowej do Angeliny Jolie, która jest Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR, czyli Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

- Z wielu instytucji otrzymałam podziękowania za pomoc obywatelom Ukrainy - mówi autorka zdjęć. 

Projekt wsparli: powiat gostyński i firma Mondi z Piasków, która przekazała pieniądze na wydruk wielkoformatowych zdjęć. Wystawa w sali Muzeum w Gostyniu będzie czynna do 31 stycznia 2023 roku.


.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy