Reklama lokalna
reklama

Nowe pracownie dla specjalistów

Opublikowano:
Autor:

Nowe pracownie dla specjalistów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

To swego rodzaju powrót do warsztatów szkolnych, choć w nieco zmienionej formule.

Od kilku tygodniu uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu kształcą się w dwóch nowoczesnych pracowniach zawodowych.

Powstały one w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego między powiatem gostyńskim, a gostyńską firmą Jegger Łukasza Kasperkowiaka. Jedna z pracowni dedykowana jest młodym specjalistom, którzy kształcą się w zakresie odnawialnych źródeł energii, a druga tym, którzy zajmują się mechaniką.

Co ważne, i spełniają wszystkie wymagania egzaminacyjne i standardy Ministra Edukacji Narodowej, a więc będa mogły w nich odbywać się egzaminy zawodowe.


Uczniowie spędzają w pracowniach około 20 godzin tygodniowo, po 2, 3 godziny. Pracownia mechaniczna przeznaczona jest dla młodych, którzy kształcą się w zawodzie technik mechatronik, ale odbywają się tam też zajęcia dla ślusarzy, czy mechaników samochodowych.

- Głównie zajmują się tutaj dokonywaniem pomiarów, sprawdzaniem połączeń, twardości różnego rodzaju materiałów - takie typowo mechaniczne rzeczy – wyjaśnia Maciej Marcinkowski, dyrektor ZSZ. Każde stanowisko wyposażono w zasilanie: 220V, 24V i 12 V, co pozwoli na podłączenie różnych urządzeń do pomiarów. W tej pracowni mogą odbywać się też zajęcia z pneumatyki, ponieważ do każdego stanowiska doprowadzono powietrze.

Druga pracownia skierowana jest przede wszystkim do adeptów technikum odnawialnych źródeł energii. Stoją tam panele, które uczniowie podczas zajęć mogą podłączać. Mogą też łączyć różnego rodzaju materiały, potrzebne do takich instalacji, jak również badać, czy spełniają one wszystkie parametry.

– Mamy więc fajnie wyposażone pracownie. Te pomieszczenia będą nam bardzo potrzebne, kiedy zgodnie z reformą oświaty do szkół ponadgimnazjalnych trafi dodatkowy rocznik uczniów – zauważa dyrektor.

Umowa z firmą Jegger zakłada, że na bieżąco będzie uzupełniała warsztaty w nowe urządzenia i sprzęt potrzebny do podstawy programowej.

- Bardzo cieszymy się z tych nowych pracowni. Mamy wprawdzie pracownię energetyki odnawialnej, natomiast potrzebujemy dużo przestrzeni na montaże gabarytowe. Uczniowie montują podczas ćwiczeń panele fotowoltaiczne na powierzchni płaskiej, badają kolektory. Mają gdzie to pozstawic i podłączyć – wyjaśnia Jacek Kasperski, zastępca dyrektora ZSZ w Gostyniu.

Z nowych warsztatów zadowoleni są uczniowie. – Wcześniej nie mieliśmy takich możliwości – przyznają Jarosław i Stanisław, którzy w trakcie zajęć podłączają regulator ładowania do akumulatora i panelu fotowoltaicznego. Szerzej w Życiu Gostynia
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE