Reklama

Chinomso "Chichi" Garcarek przyjechała do Krobi pokazać, jak wygląda życie w Nigerii i w Afryce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kulturę Nigerii miały okazję poznać podczas spotkania z Chinomso "Chichi" Garcarek, rdzenną mieszkanką jednego z największych i najbardziej ludnego kraju Afryki, dzieci z gminy Krobia. W trakcie oryginalnych warsztatów w poniedziałek, 22 sierpnia 2022 roku w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym KROB_KULT najmłodsi i młodzież mogli także szlifować język angielski, którym doskonale posługiwała się prowadząca spotkanie Nigeryjka.

- Czy wiecie coś na temat Nigerii? Czy znacie kogoś z Nigerii? Czy macie przyjaciół/znajomych w Afryce? (...) Dzisiaj, jak wrócicie do domu, możecie powiedzieć rodzicom, że poznaliście kogoś z Afryki. Chcę, żebyście zapamiętali też jedną rzecz: Afryka to kontynent, nie kraj - bo wielu ludzi myli te dwa pojęcia. To kontynent z 54 krajami - zasypywała pytaniami i ciekawostkami obecne w KROB_KULT dzieci Chinomso „Chichi” Garcarek.

Co to jest ankara, co się robi z rattanu oraz jak pachnie oryginalne masło shea?

Nigeryjka mieszkająca w Polsce przyjechała do Krobi nie tylko z ogromem wiedzy do przekazania na temat swojej ojczyzny, ale także przedmiotami, m.in. ubraniami, wyrobami rękodzielniczymi czy nawet obrazami i rzeźbami. Dzięki warsztatom najmłodsi i młodzież mieli okazję przymierzyć stroje (np. tzw. bubu dress w stylu motylkowym - motylki mają wielkie znaczenie w jej kraju), turbany i naszyjniki z wszechobecnej w Nigerii afrykańskiej ankary (nie mylić ze stolicą Turcji).

- Praktycznie zawsze trzeba mieć jakiś dodatek na głowie. W Nigerii ubiór nie jest kompletny bez nakrycia głowy. Wszyscy bardzo kolorowo się ubierają, nawet do spania - tłumaczyła „Chichi”.

Inna ciekawostka przekazana na warsztatach dotyczyła rattanu, który nam Polakom, i słusznie, kojarzy się przede wszystkim z meblami tarasowymi. Z kolei w ojczyźnie Chinsomo Garcarek używa się go także do wytwarzania toreb, mat, właśnie mebli a nawet domów. 

Praktyczna wiedza, jaką krobska młodzież i najmłodsi wynieśli ze „Spotkania z Afryką” wiązała się także z poznaniem tajników wytwarzania masła shea.

- Używane jest w Afryce od wieków. W nigeryjskich wioskach nie kupuje się kosmetyków, lecz wytwarza je własnoręcznie. Prawdziwe masło shea pochodzi z orzechowca afrykańskiego i ma dziwny, orzechowy zapach. W Polsce i w innych krajach wszystko ma tylko dodatek masła shea. Proces jego pozyskiwania jest bardzo długi i skomplikowany. W Nigerii masło służy do pielęgnacji skóry i włosów - wyjaśniała wraz z towarzyszącym jej mężem Piotrem, „Chichi”.

Nie zabrakło także informacji o tym, dlaczego w Afryce wiele rzeczy transportuje się na głowach (służą do tego specjalne podstawki), opowieści o legendarnym plemieniu Masajów, prezentacji narodowego instrumentu Nigerii - shekere, rzeźb z hebanu i mahoniu oraz obrazów z piasku (kolorowanego i przyklejanego). 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KILKNIJ w OBRAZEK, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

Podczas "Spotkania z Afryką" w Krobi poszerzyli swoje horyzonty i podszlifowali angielski

- Mamy okres wakacyjny, ale nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na wakacje - wiele korzysta z oferty przygotowanej przez gminę Krobia. Chcieliśmy, żeby najmłodsi i młodzież poprzez „Spotkanie z Afryką” poznali inne kraje, inne kultury. Warsztaty miały także służyć doszlifowaniu czy poznaniu języka angielskiego dzięki temu, że dzieci wchodziły w interakcję z prowadzącą. Myślę, że to dobra okazja do powtórki lub rozpoczęcia nauki - wyjaśnia ideę wydarzenia przygotowanego w KROB_KULT Anna Krzyżostaniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

W jaki sposób „Chichi” znalazła się w Krobi?

- Całkiem przypadkowo poznałam ją odwiedzając sklep „Halo Afryka” z kosmetykami czy ubraniami we Wrocławiu, który prowadzi - tak nawiązałyśmy kontakt. „Chichi” jest bardzo sympatyczna jako prowadząca i stąd narodził się pomysł, czy nie przeprowadziłaby warsztatów u nas w Krobi - dodaje dyrektor GCKiR w Krobi.

Niewykluczone, że nie jest to ostatnia wizyta żywiołowej Nigeryjki na krobskiej ziemi. W planach jest zapoznanie z jej ojczyzną i Afryką m.in. seniorów z gminy.

 Chinomso "Chichi" Garcarek: „Miłość sprowadziła mnie do Polski”

Zapytana o to, co chciałaby osiągnąć poprzez warsztaty w rodzaju tych zorganizowanych przez krobskie centrum kultury, Chinomso „Chichi” Garcarek, która do Polski przyjechała i zakochała się w naszym kraju za sprawą męża, Piotra poznanego przez Internet w trakcie studiów w Finlandii, Nigeryjka odpowiada jednoznacznie:

- Nigeria ma niesamowicie bogatą spuściznę kulturową, jest tak wiele aspektów życia dotyczących Nigerii, i w ogóle całej Afryki, że wydaje mi się, że mieszkańcy Krobi zakochaliby się w nich bez problemu. Mamy na przykład bardzo bogatą kuchnię, poza tym Nigeryjki i Nigeryjczycy są bardzo otwarci, gościnni dla ludzi z różnych stron świata - niezależnie skąd ktoś pochodzi, każdego przyjmujemy z otwartymi ramionami. Kochamy obcokrajowców, kochamy poznawać inne kultury. Zachęcałabym mieszkańców Krobi do odwiedzenia Nigerii, to wspaniały kraj ze wspaniałymi ludźmi, nie bójcie się więc nas odwiedzać.

Ciekawostki

Ankara - odciski wosku afrykańskiego są wszechobecnymi i powszechnymi materiałami na odzież w Afryce, zwłaszcza w Afryce Zachodniej. Są to przemysłowo produkowane, kolorowe bawełniane tkaniny z nadrukiem inspirowanym batikiem (technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku - dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie).

Rattan – ogólne określenie wielu gatunków palm pnących z rodziny arekowatych, spotykanych w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej, a także pozyskiwanego z nich surowca, wykorzystywanego głównie w plecionkarstwie.

Shekere - narodowy instrument w Nigerii - jest to grzechota zrobiona z suchej i pustej tykwy owiniętej siateczką z nanizanymi na nią muszelkami Kauri, które wydają przy pocieraniu charakterystyczny, głośny, trzeszczący dźwięk.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy