Reklama

Niewiele im brakuje do dziewięćdziesiątki. OSP z Goli w „Poznaj moją organizację”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostyńska.pl Agata Fajczyk

Niewiele im brakuje do dziewięćdziesiątki. OSP z Goli w „Poznaj moją organizację” - Zdjęcie główne

foto arch. gostyńska.pl Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Znamy ich głównie z akcji gaszenia pożarów, udzielania pomocy poszkodowanym w zdarzeniach drogowych, ale od kilku lat coraz częściej spotykamy ich na festynach czy innych imprezach plenerowych. Chodzi o strażaków-ochotników. W akcji „Poznaj moją organizację” przedstawia się jednostka OSP w Goli. Niewiele druhom brakuje „do dziewięćdziesiątki”.

Przypomnijmy - gostyński samorząd wspólnie z KGW Krajewiczanki zainicjował akcję „Poznaj moją organizację” - O POCZĄTKACH MOŻNA POCZYTAĆ TUTAJ.

Te wspólne działania zmierzają do tego, by zaprezentować szerokie grono organizacji pozarządowych, które działają w gminie Gostyń. Akcja ma przybliżyć profil działalności prezentowanych organizacji pozarządowych, być okazją do wzajemnego poznania się, ale również zachętą dla osób chcących włączyć się w działania sektora NGO.

Do akcji włączyli się druhowie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych - organizacji pozarządowych utworzonych na prawach stowarzyszenia, działających na podstawie ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Oznacza to, że OSP jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem podejmującym działania w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Dziś przybliżymy ich działalność.

W Polsce działa 16 tysięcy jednostek OSP, a tylko 4.341 włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dobre wyposażenie i wyszkolenie umożliwia podejmowanie działań w wielu zakresach ratownictwa, m.in ratowniczo - gaśniczego, technicznego, powodziowego, chemicznego i ekologicznego, medycznego, wysokościowego, wodnego czy wielu innych.

Organizacje OSP to również aktywność kulturalna i oświatowa. W grupie tego rodzaju działań organizowane są, m.in. turnieje wiedzy pożarniczej, zawody sportowo  - pożarnicze, przeglądy i festiwale orkiestr oraz zespołów artystycznych czy obozy szkoleniowo - wypoczynkowe.

- Jednostka OSP w Goli ściśle współpracuje z Sołtysem i Radą Sołecką Goli, Burmistrzem Gostynia i Starostą Gostyńskim, pomagając przy zabezpieczaniu imprez dla mieszkańców. Dodatkowo strażacy-ratownicy z jednostki OSP w Goli angażują się w propagowanie zasad p.poż. i ratownictwa poprzez tworzenie drużyn MDP chłopców i dziewczyn. Młodzi adepci startują w konkursach wiedzy pożarniczej, uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych na poziomie gminnym i powiatowym, a czasami i wojewódzkim. Druhowie udzielają się również w akcjach charytatywnych - czytamy na "wizytówce" jednostki strażackiej z Goli.

Przedstawiciele OSP, druhowie, często organizują również akcje honorowego krwiodawstwa, kluby dawców szpiku kostnego, pomoc niepełnosprawnym czy chorym, ludziom poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Spektrum działania OSP jest ogromne i bardzo różnorodne.

W trzeciej odsłonie akcji „Poznaj moją organizację” przedstawiona została bliżej Ochotnicza Straż Pożarna w Goli - jednostka z 86-letnią tradycją, inwestującą w samorozwój oraz rozwój organizacji. Druhowie golscy dbają szczególnie o bezpieczeństwo swojej lokalnej społeczności, ale również mieszkańców gminy Gostyń. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Dzięki bogatemu wyposażeniu OSP w Goli ma duże możliwości działania. W miejscowej remizie golscy druhowie mają dwa samochody niezbędne w ich pracy:

  • ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450XT GCBA7/52 w wersji uterenowionej ze zbiornikiem wodnym 7000l i zbiornikiem na środek pianotwórczy 700l. W zabudowie zawiera m.in. najaśnicę, wentylator oddymiający, działko przenośne, pompę pływającą, szlamową i zanurzeniową oraz agregat prądotwórczy, piłę ratowniczą, piłę do drewna, piłę do betonu, 6 kompletnych aparatów ochrony dróg oddechowych, zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, szybkie natarcie, 16 węży tłocznych, 2 węże ssawne i zestaw kominowy;
  • średni samochód ratowniczo-gaśniczy Star GBA 2,5/16 ze zbiornikiem wodnym 2500l i zbiornikiem na środek pianotwórczy 250l. W zabudowie zawiera m.in. najaśnicę, wentylator oddymiający, pompę pływającą, agregat prądotwórczy, piłę do drewna – 2 szt., piłę do betonu, 4 kompletne aparaty ochrony dróg oddechowych, zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, defibrylator AED, szybkie natarcie, 15 węży tłocznych, 3 węże ssawne i zestaw kominowy.
W Gostyniu mieści się siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, zdarzają się jednak sytuacje, że zawodowi strażacy PSP zostają wezwani do zdarzeń na terenie innych gmin i wówczas jednostka OSP w Goli stanowi główne zabezpieczenie mieszkańców i mienia w gminie Gostyń.

Jak zaprezentowało się KGW z Ziółkowa - PRZECZYTACIE TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy