reklama

Narodowe Czytanie na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi 2024

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narodowe Czytanie na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi 2024 - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
40
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaWyspa Kasztelańska stała się "teatrem" tegorocznego Narodowego Czytania w Krobi. W piątek, 6 września 2024 roku, m.in. samorządowcy, nauczyciele, seniorzy oraz młodzież przeczytali wybrane i przygotowane przez siebie fragmenty "Kordiana", najważniejszego utworu Juliusza Słowackiego. - W tych pięknych okolicznościach przyrody, razem, słuchając innych osób, mieliśmy okazję inaczej zrozumieć, zinterpretować to dzieło - mówiła Anna Wierzba, wicedyrektor Biblioteki i Centrum Kultury, Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, które przygotowały akcję Narodowego Czytania.
reklama

"Miała powstać kolejna część, a nawet trylogia"

Warto wiedzieć, że dzieło, które prezydent Andrzej Duda postawił przed wszystkimi uczestnikami tegorocznego Narodowego Czytania, Juliusz Słowacki napisał podczas pobytu w Szwajcarii. "Kordian" po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara.

Główny temat dramatu odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.

- "Kordian" ponosi klęskę, ale pamiętajmy, że przecież nie ma zakończenia, akcja urywa się nagle. Przypuszcza się, że miała powstać kolejna część, a nawet trylogia. Niestety, wieszcz zmarł - tłumaczyła Jolanta Merda z krobskiej biblioteki publicznej.

Wojna dwóch wieszczy

"Kordian" był odpowiedzią Słowackiego na trzecią część "Dziadów" Mickiewicza, jest głosem przeciwnym w dyskusji na temat charakteru walk wyzwoleńczych. Opowiada się za działaniem, poświęceniem życia jednostki w imię wyższych celów. Przeciwieństwem jego poglądów jest mesjanizm Mickiewicza. Ten wzywa do bierności i do oczekiwania na ingerencję boską.

- Kordian odwołuje się do łacińskiego słowa core - serce. Mamy bohatera bardzo wrażliwego, kierującego się w życiu i w działaniach uczuciami i emocjami. Całość dramatu jest opowieścią o wewnętrznym dojrzewaniu bohatera. Poznajemy go jako wrażliwego 15-latka, przeżywającego rozczarowanie ze względu na niespełnioną miłość do starszej Laury. Dziś nazwiemy to stanem kryzysu, depresji - wyjaśniała Anna Lisiecka z BiCKR im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Po raz drugi okazję do wzięcia udziału w akcji Narodowego Czytania w Krobi mieli Stanisław, Antonina i Zosia.

- Bardzo dobrze czytało się "Kordiana", ze szkoły również mamy z niego bardzo dobre wspomnienia. A okoliczności Narodowego Czytania są prawie jak z dzieła Słowackiego, jakbyśmy byli na górze Mount Blanc, bo skarb mamy. Potok, co prawda nie górski, ale leci, bardzo pozytywne wrażenia. Mamy nadzieję, że w przyszłym też zostaniemy poproszeni o udział - opowiadali absolwenci krobskiego liceum.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe materiały w postaci m.in. zakładek do książek oraz specjalną pieczęć.  

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama