Przypomnijmy: akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.
Od tego czasu największe dzieła naszych pisarzy i poetów przypominane są w tysiącach miejsc w całej Polsce: szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury, ale także w otoczeniu kwiatów i przyrody. W tym roku Andrzej i Agata Kornhauser-Duda wybrali do Narodowego Czytania "Koridana" Juliusza Słowackiego.
"Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze" – napisał prezydent RP.
Co ciekawe, po raz ostatni podczas Narodowego Czytania utwór J. Słowackiego był czytany w 2020 roku - była to "Balladyna".
W piątkowe przedpołudnie przed szeroką publicznością szkolną i senioralną dramat jednego z trzech wieszczy narodowych czytali m.in. wójt gminy Pępowo - Grzegorz Matuszak, dyrektor pępowskiej szkoły podstawowej - Magdalena Antkowiak, dyrektor GOKSiAL w Pępowie - Leszek Żelazny, ale także nauczyciele, bibliotekarki, pracownicy ośrodka kultury, członkowie Klubu Senior + oraz uczniowie starszych klas.
Z kolei pochodzącą z „Kordiana” bajkę "O Janku, który psom szył buty" wystawiło Koło Teatralne działające przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pępowie.
Po wydarzeniu wszyscy uczestnicy – zarówno występujący jak i publiczność – otrzymali słodki upominek.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.