reklama

Na "Dniu Pyry" w Pępowie było smacznie i wesoło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW niedzielę w Pępowie królowała pyra. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II lokalne koła gospodyń wiejskich zaprezentowały swoje popisowe dania z ziemniaka. Owalnym warzywem rzucano też do kosza czy grano nim w hokeja. Wielkopolska pyrą stoi i ta gmina wcale się tego nie wstydzi.
reklama

Słoneczną niedzielę, 24 września 2023 r. halę sportową przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II opanowały pyry, i nie mówimy tu o mało eleganckim określeniu mieszkańców Wielkopolski, ale o warzywie, które oryginalnie przywędrowało na nasze pola i stoły jako... roślina ozdobna w roku 1683. Wtedy to król Jan III Sobieski wracając z wyprawy wiedeńskiej przywiózł bulwy ziemniaka jako prezent dla królowej Marysieńki i kazał je zasadzić w ogrodach wilanowskich. Dziś, po trzystu czterdziestu latach ciężko sobie wyobrazić polską kuchnię bez tej smacznej bulwy.

Wrzesień czyli wykopki

Zgrana ekipa pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie postanowiła zakończyć tegoroczne lato z przytupem.

- Podczas burzy mózgów ustaliliśmy, że skoro wrzesień jest miesiącem wykopków, to warto zrobić u nas święto ziemniaka, a bardziej po wielkopolsku - pyry - zdradził w rozmowie Leszek Żelazny, dyrektor GOKSiAL Pępowo. - Poprosiliśmy gospodynie o przygotowanie najróżniejszych potraw z ziemniaków, zapewniliśmy fundusze na niezbędne zakupy i ogłosiliśmy Dzień Pyry. 

O tym, że gospodynie z gminy Pępowo mają zamiłowanie i talent do gotowania świaczy chociażby pierwszy przepiśnik z tych okolic, o którym pisaliśmy TUTAJ

Pyra w każdej postaci

Do przeglądu kulinarnego kół gospodyń wiejskich z gminy Pępowo zgłosiło się 9 z 13 lokalnych KGW. Wszystkie otrzymały stosowny certyfykat i teflonową patelnię w ramach serdecznych podziękowań od organizatorów imprezy:

  • Babkowice
  • Kościuszkowo
  • Krzekotowice
  • Ludwinowo
  • Siedlec
  • Wilkonice
  • Skoraszewice
  • Magdalenki
  • Krzyżanki.
Na ozdobionych stołach prezentowano tradycyjną pyrę z gzikiem, placki ziemniaczane- plyndze (koniecznie posypane cukrem), sałatki z ziemniakiem, zapiekanki ziemniaczane, ziemniaki faszerowane, smażone, kopytka (szagole) czy zupę ziemniaczaną. Goście chętnie ustawiali się do kolejnych degustacji, wspominając przepisy mamy czy babci i komentując nowoczesne wariacje kulinarne z pyrą.

Nie tylko przy stole

Skoro spotkanie odbywało się w hali sportowej, nie mogło zabraknąć rywalizacji i konkursów. Młodsi uczestnicy zgłosili się do rzutów pyrą i otrzymali okolicznościowe medale. Starsi, wspomniane gospodynie i lokalni oficjele, do karkołomnego balansowania pyrą przy pomocy kijka hokejowyego. Dodatkową patelnię zabrały do domu mieszkanki Magdalenek. Dzieci mogły wyszaleć się na tzw. dmuchańcach, a starsi zakupić dzieła lokalnych wytwórczyń biżuterii czy zakładek do książek. Na zewnątrz budynku serwowano watę cukrową i popcorn. 

 

- Trudno, żeby w naszej Wielkopolsce, w Pyrlandii nie mówić o święcie pyry - podsumował Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo - Aczkolwiek teraz już ziemniaków nie uprawiamy na taką skale na naszych polach jak kiedyś. Wspominaliśmy właśnie o pięknej tradycji pieczenia ich w ognisku na zakończenie wykopków. Wracamy do tradycji, pokazujemy młodszym pokoleniom bogactwo smaków. Jest smacznie i nostalgicznie

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama