reklama
reklama

Muzyka kompozytora z Gostynia zabrzmiała w szwajcarskim Rapperswil-Jona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, we współpracy z Ambasadą Polski w Szwajcarii oraz Instytutem Pileckiego, zorganizowało koncert "Polonezy Polskie". Było to jednocześnie wydarzenie promujące Alfonsa Szczerbińskiego, wybitnego polskiego kompozytora, którego dzieła niedawno odkryto na Świętej Górze.
reklama

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i łączy odległe - wydawałoby się - kulturowo kraje. Potwierdzeniem tej tezy jest chociażby niedawna wizyta w szwajcarskim Rapperswil-Jona przedstawicieli powiatu gostyńskiego, związanych z Festiwalem Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana na Świętej Górze.

Polskie akcenty w szwajcarskim mieście

Koncert odbył się w sali bankietowej hotelu „Schwanen” - miejscu, z którym związana jest mieszkająca w Szwajcarii Polonia. Warto przypomnieć, że tam w uroczystym obiedzie 3 maja 1891 roku, w 100-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestniczyła Maria Konopnicka. Imponujący zabytkowy zespół budynków dawnego hotelu „Schwanen”, państwo polskie nabyło pod koniec czerwca tego roku - z przeznaczeniem na nową siedzibę dla Muzeum Polskiego. Dotychczas mieściło się ono w rapperswilskim zamku z XIII wieku, który jednak w tym roku przeszedł pod zarząd lokalnych władz. 

- Nasz koncert w tym nowym miejscu był pierwszym historycznym i niejako inauguracyjnym wydarzeniem zorganizowanym wspólnie z Ambasadą RP - mówi Leszek Jankowski, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. -  Po hymnach Polski i Szwajcarii, głos zabrała pani Iwona Kozłowska - ambasador RP w Szwajcarii, pochodząca z Leszna, a także pan Martin Stöckling, prezydent Miasta Rapperswil-Jona. Słowo wprowadzenia do koncertu wygłosił ks. Jakub Przybylski COr, dyrektor Festiwalu Musica Sacromontana, filipin ze Świętej Góry w Gostyniu.

Koncert na Chopina i Szczerbińskiego

W pierwszej części koncertu zaproszeni goście usłyszeli polonezy i mazurki Fryderyka Chopina, utwory fortepianowe Ignacego Paderewskiego oraz pieśni Stanisława Moniuszki.

- Cała druga część poświęcona była wybitnemu polskiemu kompozytorowi - Alfonsowi Szczerbińskiemu, którego manuskrypty znajdują się w bibliotece świętogórskiej - dodał meloman z Gostynia. - Entuzjastycznie przyjęty koncert zakończyła wzruszająca pieśń autorstwa Szczerbińskiego, do wiersza Adama Asnyka pt. „Szczęście”.

Publiczność, która wypełniła salę do ostatniego miejsca, długo oklaskiwała wykonawców tego wydarzenia: tenora Tomasza Krzysicę oraz pianistę Roberta Adamczaka.

Polska delegacja z gościną u polskiego księdza

Na koncert zaproszono przedstawicieli szwajcarskiej Polonii oraz prezydenta miasta i parlamentarzystów. Ze względu na szczególne znaczenie Muzeum Polskiego, które zawsze było instytucją polsko-szwajcarską, dało się odczuć, że taką pozostanie i, że miasto Rapperswil nadal będzie mocno zakorzenione w polskiej tożsamości, umacniając wspólnotę polską w Szwajcarii.

- Naszą małą grupę wspaniale ugościł ks. Jerzy Chłopeniuk z parafii św. Małgorzaty w Wald - mówił L. Jankowski. - Od 22 lat pełni on posługę w Szwajcarii. Przy tej okazji mogliśmy poznać życie jego parafii i otwartość parafian.

Był to już siódmy zagraniczny wyjazd promujący świętogórskich kompozytorów. Poprzednie koncerty odbyły się: w Rzymie (2015), Lwowie (2016), Wiedniu (2017), Wilnie (2018), Grodnie (2018) i w Londynie (2019).  Jak podkreśla rozmówca, każdy z tych wyjazdów był inny, niósł nowe doświadczenie.

- Koncert 11 listopada poza granicami kraju był szczególny, ponieważ, uruchamiając wyobraźnię, mogliśmy choć w niewielkim stopniu doświadczyć tęsknoty za ojczyzną, jakiej doświadczali nasi przodkowie w czasach zaborów - dodaje. - Poza tym, za granicą hymn Polski zawsze jeszcze bardziej wzrusza.

Koncert otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022”. Projekt dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama