Polskie akcenty w szwajcarskim mieście
Koncert odbył się w sali bankietowej hotelu „Schwanen” - miejscu, z którym związana jest mieszkająca w Szwajcarii Polonia. Warto przypomnieć, że tam w uroczystym obiedzie 3 maja 1891 roku, w 100-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestniczyła Maria Konopnicka. Imponujący zabytkowy zespół budynków dawnego hotelu „Schwanen”, państwo polskie nabyło pod koniec czerwca tego roku - z przeznaczeniem na nową siedzibę dla Muzeum Polskiego. Dotychczas mieściło się ono w rapperswilskim zamku z XIII wieku, który jednak w tym roku przeszedł pod zarząd lokalnych władz.
- Nasz koncert w tym nowym miejscu był pierwszym historycznym i niejako inauguracyjnym wydarzeniem zorganizowanym wspólnie z Ambasadą RP - mówi Leszek Jankowski, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. - Po hymnach Polski i Szwajcarii, głos zabrała pani Iwona Kozłowska - ambasador RP w Szwajcarii, pochodząca z Leszna, a także pan Martin Stöckling, prezydent Miasta Rapperswil-Jona. Słowo wprowadzenia do koncertu wygłosił ks. Jakub Przybylski COr, dyrektor Festiwalu Musica Sacromontana, filipin ze Świętej Góry w Gostyniu.
Koncert na Chopina i Szczerbińskiego
W pierwszej części koncertu zaproszeni goście usłyszeli polonezy i mazurki Fryderyka Chopina, utwory fortepianowe Ignacego Paderewskiego oraz pieśni Stanisława Moniuszki.
- Cała druga część poświęcona była wybitnemu polskiemu kompozytorowi - Alfonsowi Szczerbińskiemu, którego manuskrypty znajdują się w bibliotece świętogórskiej - dodał meloman z Gostynia. - Entuzjastycznie przyjęty koncert zakończyła wzruszająca pieśń autorstwa Szczerbińskiego, do wiersza Adama Asnyka pt. „Szczęście”.
Publiczność, która wypełniła salę do ostatniego miejsca, długo oklaskiwała wykonawców tego wydarzenia: tenora Tomasza Krzysicę oraz pianistę Roberta Adamczaka.
Polska delegacja z gościną u polskiego księdza
Na koncert zaproszono przedstawicieli szwajcarskiej Polonii oraz prezydenta miasta i parlamentarzystów. Ze względu na szczególne znaczenie Muzeum Polskiego, które zawsze było instytucją polsko-szwajcarską, dało się odczuć, że taką pozostanie i, że miasto Rapperswil nadal będzie mocno zakorzenione w polskiej tożsamości, umacniając wspólnotę polską w Szwajcarii.
- Naszą małą grupę wspaniale ugościł ks. Jerzy Chłopeniuk z parafii św. Małgorzaty w Wald - mówił L. Jankowski. - Od 22 lat pełni on posługę w Szwajcarii. Przy tej okazji mogliśmy poznać życie jego parafii i otwartość parafian.
Był to już siódmy zagraniczny wyjazd promujący świętogórskich kompozytorów. Poprzednie koncerty odbyły się: w Rzymie (2015), Lwowie (2016), Wiedniu (2017), Wilnie (2018), Grodnie (2018) i w Londynie (2019). Jak podkreśla rozmówca, każdy z tych wyjazdów był inny, niósł nowe doświadczenie.
- Koncert 11 listopada poza granicami kraju był szczególny, ponieważ, uruchamiając wyobraźnię, mogliśmy choć w niewielkim stopniu doświadczyć tęsknoty za ojczyzną, jakiej doświadczali nasi przodkowie w czasach zaborów - dodaje. - Poza tym, za granicą hymn Polski zawsze jeszcze bardziej wzrusza.
Koncert otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022”. Projekt dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.