Szlak Pracy Organicznej (SPO) zainaugurowany został w środę, 7 czerwca 2023 r. w poznańskim Hotelu Bazar. Przedsięwzięcie jest inicjatywą wielkopolskiego samorządu. Podczas wydarzenia odbyła się premiera filmu prezentującego społeczność Szlaku, prof. Anna Wolff-Powęska wygłosiła wykład na temat współczesnego znaczenia organicznych wartości, a przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych i jednostek samorządowych podpisali list intencyjny - inicjując tym samym Szlak Pracy Organicznej.
Szlak Pracy Organicznej - powrót do idei z czasów zaboru pruskiego
Szlak Pracy Organicznej ma podobne założenia co Szlak Piastowski. Skupia instytucje, samorządy i organizacje, które zajmują się propagowaniem idei pracy organicznej realizowanej przez takie postaci historyczne, jak Hipolit Cegielski, Karol Marcinkowski, Emilia Sczaniecka czy Julia Woykowska. Działalność tych wybitnych Polaków jest dość dobrze znana w Wielkopolsce, ale poza regionem jest z tym już gorzej. Działania podmiotów zrzeszonych w SPO mają to zmienić.Organizatorem nowej inicjatywy kulturalnej i koordynatorem działań związanych z utworzeniem Szlaku jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, będący instytucją kultury samorządu województwa wielkopolskiego.
Szlak ma za cel ukazywać historyczne miejsca związane z ideą pracy organicznej, ale zarazem zwrócić uwagę na aktualność tej idei i jej współczesny jej wymiar. Opowiada historię wielkopolskiej pracy u podstaw - idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego. Zapraszając do miejsc związanych z życiem i działalnością wielkopolskich organiczniczek i orgaczników przybliża mieszkańcom regionu oraz turystom z Polski i zagranicy idee bezkrwawej drogi do wolności takie jak edukacja oddolna, wyrównywanie szans, dbanie o dobro wspólne, wolność, prawa pracownicze i obywatelskie.
Realizacja celów odbywać się będzie poprzez ochronę dóbr kultury, działania edukacyjne, kulturalne i badawcze, propagowanie postaw będących współczesną interpretacją pracy organicznej, służących budowaniu i umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego, opartego na edukacji, tolerancji, równości społecznej oraz poszanowaniu środowiska przyrodniczego i kulturowego. List intencyjny w tej sprawie podpisało czternastu partnerów.
Ciąg dalszy pod obrazkiem
Na Szlaku Pracy Organicznej nie mogło zabraknąć Gostynia
- Kiedy pojawiła się propozycja utworzenia szlaku, nie mogło być tak, że Gostynia zabraknie, ponieważ od nas to się zaczęło. Pierwsza instytucja pracy organicznej to Kasyno Gostyńskie, które powstało w 1835 roku. Jeśli byliśmy pierwsi, to do inicjatywy, w której kilkanaście podmiotów zdecydowało się współpracować, nie mogliśmy nie przystąpić - mówi Robert Czub, dyrektor gostyńskiego muzeum, który był wśród sygnatariuszy listu intencyjnego.
Jego zdaniem to ciekawa inicjatywa, w którą zaangażowanych jest wiele osób, ale trzeba znaleźć sposób na ciekawe i atrakcyjne przekazanie idei sprzed ponad półtora wieku. Samo przypominanie sylwetek osób związanych z pracą organiczną, jego zdaniem, nie zda egzaminu.
- Być może pojawi się pomysł, jak przekazywać informacje o pracy organicznej, która w XIX w. była bardzo efektywna, ale trudno ją przedstawić w ciekawy sposób. Jak tutaj do ludzi mówić w ten sposób: przychodził światły ziemianin do chłopa i codziennie tłumaczył, żeby czytał książeczkę w języku polskim i uprawiał tak, a nie inaczej rolę? To jest trochę nudne - wyjaśnia Robert Czub. - Generała Chłapowskiego ludzie kojarzą z powstaniem listopadowym, a mniej już z pracą organiczną. A rzeczywiście w Gostyniu był, przyjechał do Kasyna Gostyńskiego, choć początkowo nie chciano go przyjąć do tej organizacji - uzupełnia dyrektor muzeum.
Sygnatariusze porozumienia tworzącego Szlak Pracy Organicznej
Obok Muzeum w Gostyniu, wśród pierwszych sygnatariuszy porozumienia, współtworzących społeczność Szlaku Pracy Organicznej, znaleźli się:
- Fundacja Bonum Adipisci – Dążyć do dobra,
- Fundacja im. Julii Woykowskiej,
- Gmina Kościan,
- Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Pałac w Turwi,
- Miasto i Gmina Kórnik,
- Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie,
- Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
- Muzeum Pałac w Rogalinie,
- Ośrodek Wiedzy o Regionie w Lwówku,
- Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze,
- Poznańskie Centrum Dziedzictwa,
- Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
- Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.