Arkadiusz Jaskulski, menager ds. inwestycji operatora spółki telekomunikacyjnej Inea omawiał z gostyńskimi samorządowcami realizację zadania, związanego z kontynuacją rozwoju cyfrowego województwa wielkopolskiego, w tym gminy Gostyń. Podczas spotkania, które odbyło się pod koniec października, poinformował radnych, że Inea, 30 czerwca 2017 r. zobligowała się, że wybuduje światłowód do mniej więcej 160 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkopolsce. Ale to nie spółka decydowała, do których adresów ma dotrzeć sieć.
- Ministerstwo cyfryzacji wskazało nam nie miejscowości, a konkretne adresy, na które będzie dofinansowanie. Może w Gostyniu zaistnieć taka sytuacja, że będą takie ulice, które wskazane zostały jako możliwe do dofinansowania i tam beneficjent będzie budował sieć, ale będą też ulice, które nie zostaną zakwalifikowane do budowy, tam nie ma dofinansowania. Beneficjent mógłby tam budować sieć szerokopasmową, ale z własnych środków - wyjaśniał dyrektor Jaskulski.
Podkreślał, że w ramach porozumienia, zawartego z ministerstwem cyfryzacji, Inea jest w stanie podłączyć, na własny koszt do sieci światłowodowej kolejnych 641 placówek oświatowych w Wielkopolsce a także do dwa razy większej liczby gospodarstw domowych, niż zadeklarowano w programie operacyjnym, niż zaplanowano ze środków unijnych. - Nawet, jeśli program wykluczył kogoś z posiadania kabla i nie mielibyśmy tam budować światłowodu - to jest możliwość, że będziemy to robić na wszystkich adresach - mówił dyrektor ds. inwestycji, podkreślając, że warunek jest taki, że na podłączenie światłowodów muszą zgodzić się mieszkańcy.
Jedną z poważnych barier w rozwoju sieci światłowodowych są wysokie roczne opłaty za umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogi - czy to gminnej, czy powiatowej. Problem jest do rozwiązania, poprzez obniżenie określonych stawek, co leży w kompetencji radnych. W gminie Gostyń stawki opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych, dla których zarządcą jest burmistrz Gostynia, na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem dróg, ustalono w uchwale z listopada 2015 r. Za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi gminnej trzeba zapłacić roczną stawkę 15 zł za m2. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Infrastruktury rekomenduje, aby ta stawka wynosiła 5 zł/metr, czyli o 10 zł mniej. Gostyńscy radni będą omawiać projekt uchwały w tej sprawie na posiedzeniach komisji. Zostanie ona wywołana na sesji rady miejskiej pod koniec listopada.
* * *
Wstępne plany inwestycyjne, związane z kontynuacją cyfryzacji w gminie Gostyń dotyczą 21 miejscowości, co przekłada się na 1300 gospodarstw domowych. Światłowody zostaną doprowadzone do: Bogusławek, Brzezia, Czachorowa, Czajkowa, Dalabuszek, Goli, Gostynia, Hubów Pijanowickich, Kosowa, Krajewic, Kunowa, Osowa, Otówka, Siemowa, Sikorzyna, Stankowa, Stężycy, Szczodrochowa, Tworzymirek i Ziółkowa. Pod uwagę wzięte zostanie również Ostrowo i Witoldowo - o ile mieszkańcy będą chętni.