To efekt współpracy czterech LGD
Konferencję podsumowującą w ramach projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw” przygotowano w murach Centrum Biblioteczno-Kulturalnego KROB_KULT w Krobi.Przedsięwzięcie wspólnie realizują cztery Lokalne Grupy Działania:
- LGD „Czarnoziem na Soli” w Kruszwicy
- LGD „ Dolina wełny” w Mieścisku
- LGD „Kraina złotowska” w Złotowie
- LGD „Gościnna Wielkopolska” w Pępowie
W kolejnej strategii turystyka będzie miała priorytet
Jak mówił Marian Poślednik, Lokalnym Grupom Działania bliskie jest turystyczne wykorzystanie zasobów kulturowych, w naszym przypadku mówimy o Biskupiznie i Hazach.
- Istotą działania Lokalnych Grup Działania jest aktywizowanie społeczności lokalnych. Widzimy potrzebę zwiększenia aktywności i zaangażowania w życie społeczne naszego środowiska. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy byli zorientowani, co się dzieje poza granicami powiatu, w naszym województwie, a nawet poza nim - tłumaczy prezes LGD "Gościnna Wielkopolska".
Projekt jest także bardzo istotny z punktu widzenia prac nad nową strategią LGD, która w swojej przyszłej perspektywie chce położyć szczególny nacisk na rozwój turystyki na swoich obszarach działania. Temu ma służyć także współpraca międzyregionalna pomiędzy poszczególnymi Lokalnymi Grupami Działania, przybierająca różne formy.
- Część zagadnień każda grupa realizuje u siebie we własnym zakresie, a część jest wspólnych. Dla nas przedsięwzięciem, przy którym współpracujemy jest słownik gwary. Każda z tych enklaw ma swoją lokalną gwarę, to zostanie zebrane i już niedługo wydane w formie publikacji. Będzie to nie tylko wspólny słownik gwary biskupiańsko-hazackiej, ale w ramach szerszego przedsięwzięcia także z pozostałych obszarów działania LGD - zdradza M. Poślednik.
Cele projektu „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”:
- zachowanie dziedzictwa historyczno-kulturowego danego obszaru
- popularyzacja dziedzictwa
- rozwój turystyki jako ciekawej formy spędzenia czasu na terenie obszaru
- wzrost zainteresowania własnym regionem
- promowanie bogactwa historyczno-kulturowego partnerskich LGD-ów
- wymiana doświadczeń między partnerami i uczestnikami projektu.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ
Co mają najlepsze postawili na "stole Gościnnej Wielkopolski"
- Mam nadzieję, że wiedza, którą uzyskamy pomoże nam w większym stopniu rozwijać turystykę. Dziedzictwo kulturowe może także pomóc w rozwoju gospodarczym. Mamy przedsiębiorstwa, które z niego korzystają na terenie gminy Krobia czy Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska”. Ale chodzi także o to, żebyśmy wspólnymi siłami stworzyli system wzajemnej promocji produktu turystycznego. Tu jeszcze trochę pracy musimy włożyć - stwierdza Łukasz Kubiak, burmistrz Krobi.
Konferencja była dobrą okazją do pokazania tego "produktu", zarówno w formie zwyczajów, strojów i muzyki mikroregionów biskupiańskiego i hazackiego, jak również m.in. wyrobów spożywczych, na których promocję projekt, choćby poprzez tzw. "stół Gościnnej Wielkopolski", stawia duży nacisk.
Dzięki temu zaprezentowali się lokalni wytwórcy:
- Farma Seronada z Babkowic,
- Emilgrana z Siedlca,
- Miód Wasiaka z Krobi,
- Piekarnia Wiesława Nowakowska z Sobiałkowa,
- Zakład Mięsny Marian Kaczmarek z Pępowa.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.