reklama

Koronawirus. Testy będzie można robić na miejscu. Ile to kosztuje?

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Testy będzie można robić na miejscu. Ile to kosztuje? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Być może jeszcze w tym tygodniu w Gostyniu zostanie uruchomiony punkt, w którym będzie można realizować testy komercyjne. Te są dziś realizowane na terenie Poznania - tam powstał pierwszy tego typu ośrodek w Wielkopolsce. Dyrekcja gostyńskiego szpitala pracuje nad tym, aby takie testy (komercyjne) mogły być realizowane także u nas, na miejscu. Prawdopodobnie na terenie lecznicy.

 

- Chodzi o pobieranie wymazów. Jesteśmy już bardzo blisko tego, aby ten punkt w naszym mieście uruchomić. Prawdopodobnie będzie to dosłownie na dniach, być może nawet w tym tygodniu. I w tym przypadku, w odróżnieniu od przebywania na terenie szpitala czy od decyzji sanepidu - każdy z mieszkańców - po uiszczeniu stosownej kwoty - będzie mógł się poddać badaniu i wykonać je w sposób komercyjny - deklaruje Riobert Marcinkowski, włodarz powiatu gostyńskiego.
 

Jak podają ogólnopolskie media, aktualnie test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonuje 60 laboratoriów w całej Polsce. Wśród nich znajdują się także laboratoria prywatne. Z czasem, poza współpracą z resortem zdrowia, laboratoria i część usługodawców zdecydowało o uzupełnieniu swojej oferty o usługę dla klientów prywatnych.

Szacunkowa cena testu na koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi kilkaset złotych. Eksperci podkreślają, że rynkowa cena testu diagnostycznego zależy od rodzaju i jakości badania, które ma być wykonane. Obecnie zastosowanie znajdują głównie testy molekularne, które pozwalają wykryć materiał genetyczny wirusa.  Koszt jednego testu genetycznego na koronawirusa to 400-600 zł.

Na rynku dostępne są również tzw. szybkie testy serologiczne (kasetkowe) wykrywające swoiste przeciwciała, które organizm wytwarza po kontakcie z patogenem. Cena testu kasetkowego jest niższa i wynosi kilkadziesiąt złotych.

Zgodnie z listą, jaką podaje Ministerstwo Zdrowia, mamy 7 laboratoriów w naszym województwie, z czego sześć znajduje się w Poznaniu.

Wielkopolskie

1. WSSE w Poznaniu. Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii ul. Nowowiejskiego 60, Poznań
2. Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Długa 1/2 Poznań
3. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniul. Fredry 10, Poznań
4. Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów, ul. Szamarzewskiego 62 Poznań
5. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZul. Szwajcarska 3, Poznań
6. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Naukul. Z. Noskowskiego 12/14; Poznań
7. GenXOne SA, ul. Kobaltowa 6, Złotniki Suchy Las

W stolicy Wielkopolski można zrobić także prywatne badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2. Poznański oddział laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA niedawno otworzył tam specjalny mobilny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru".

Laboratorium pierwotnie przeprowadzało testy w mobilnych punktach w Łodzi i Warszawie. Teraz znajduje się także w Poznaniu. Mobilny punkt pobrań do badań w kierunku SARS-CoV-2 znajduje się przy ul. Serbskiej 7, na parkingu Tesco. Placówka działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Badania realizowane są na mocy zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Wykonywane są metodą real time RT-PCR, testami z certyfikatem CE-IVD, zwalidowanymi i zgodnymi z rekomendacjami WHO. - Współpraca z SANEPIDem przebiega bardzo sprawnie i z zachowaniem wszelkich procedur epidemiologicznych: raportujemy wyniki, wymieniamy informacje, wspólnie pracujemy nad tym, aby nasze działania przyczyniały się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów podwyższonego ryzyka, a tym samym bezpieczeństwa nas wszystkich - zapewniają przedstawiciele laboratorium dla Poznań Eska Info.

Jak wygląda test na koronawirusa w takim mobilnym punkcie? Osoba, która chce zrobić sobie test na koronawirusa podjeżdża autem do okienka. Laboranci ubrani w ochronne kombinezony pobierają wymaz z gardła metodą RT-PCR, pakują próbki do pojemników, a następnie wysyłają je na badania. Wyniki dostępne są w ciągu 72 godzin i można je sprawdzić przez Internet.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE