Reklama

Kolejne dofinansowanie dla gostyńskiej biblioteki publicznej. W co zamieni się bibliobus?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Kolejne dofinansowanie dla gostyńskiej biblioteki publicznej. W co zamieni się bibliobus? - Zdjęcie główne

Gostyń. w 2022 r. na drogach gminy Gostyń widzieliśmy mobilną "eM-Kę" - na cześć Marii Konopnickiej | foto arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Latem 2023 roku, najprawdopodobniej podczas wakacji, w gminie Gostyń będzie można zobaczyć FredroBus. To nazwa projektu, na realizację którego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń otrzymała kolejne dofinansowanie, w ramach naboru „Partnerstwo dla książki”.

- To kolejny objazd bibliobusu dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - cieszy się Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej biblioteki publicznej.

W sumie minister kultury i dziedzictwa narodowego w bieżacym roku wyłożył ponad 4,1 mln zł na dofinansowanie 202 projektów w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Realizacja programu ma zarówno poprawić dostęp do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnić kulturotwórczą rolę księgarń i bibliotek.

We wtorek, 14 marca 2023r. opublikowano listę wniosków, które mają otrzymać finansowe wsparcie. Jak widać tym razem wykaz zdominowały biblioteki. Wśród placówek, których projekt uzyska dotację z ministerstwa kultury jest także Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń. Książnica otrzyma ponad 7 tys. zł na realizację projektu pn. FredroBus.

Co to takiego FredroBus?

Żeby to wyjaśnić, należy cofnąć się o kilka miesięcy. W lipcu 2022 r. Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Decyzję uzasadniano tym, że "w roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich.

Inicjatorzy z gostyńskiej biblioteki publicznej postanowili to wykorzystać i zaplanowali, że tegoroczny projekt, związany z bibliobusem będzie właśnie upamiętnieniem 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Przygotowali wniosek o dofinansowanie zadania, na które potrzeba w sumie 9 100 zł.

Projekt gostyńskiej biblioteki miejskiej, z wykorzystaniem bibliobusu spodobał się na tyle, że ministerstwo kultury przyznało po raz czwarty dofinansowanie w wysokości 7 100 zł (2000 zł to wkład własny placówki). Mobilna biblioteka w 2023 r. zostanie nazwana FredroBusem i odwiedzi 21 podgostyńskich wiosek i kilka osiedli miejskich. Zajęcia będą przybliżać mieszkańcom gostyńskiej gminy postać Aleksandra Fredry oraz dzieła pisarza - autora m.in. bajek i wierszy dla dzieci, komediopisarza oraz autora pamiętników z epoki napoleońskiej, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Ma także pomóc dzieciom z wiosek w dostępnie do dóbr kulturalnych, literatury, ale i w rozwoju osobistym.

- Taka jest idea zajęć, jakie planujemy prowadzić przy bibliobusie. Tak, jak w latach poprzednich, dzięki dotacji z zewnątrz zorganizujemy ponad 20 warsztatów w każdej wiosce gminy Gostyń, nie tylko dla dzieci - wyjaśnia Paulina Skrzypczak, koordynatorka akcji z biblioteki miejskiej w Gostyniu.

FredroBus nie tylko na cześć Aleksandra Fredry

Imię "FredroBus" nadane mobilnej bibliotece nawiązuje nie tylko do „roku Fredry”, ale też do tzw. Fredreum, które przed laty działało w Gostyniu (Teatr Amatorski "Fredreum" działający w Gostyniu w latach 1924-33. W ramach Polskiego Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry „Fredreum” w Gostyniu przygotowano 30 premier, dając 42 spektakle. Tym samym Towarzystwo zdobyło uznanie w całej Wielkopolsce).

- Na miesiące wakacyjne przygotowujemy warsztaty plastyczne, na których powstaną między innymi maski do przedstawień, na innych planujemy szycie kostiumów. Chcielibyśmy wykorzystać trochę materiałów z recyklingu, część zakupimy. Zajęcia będą traktowane, jako przygotowanie do minisztuki teatralnej. Wszystko zakończy się spektaklem, najprawdopodobniej we wrześniu. Zamierzamy podjąć współpracę z animatorami, którzy przerobią utwór Fredry na scenariusz do przedstawienia oraz z wybranymi aktorami - uczestnikami zajęć w wioskach  - wyjaśnia Paulina Skrzypczak. 

Do realizacji projektu mają być zaangażowani również seniorzy z Domu Dziennego Senior + w Gostyniu. Zaplanowano jedno przedstawienie z ich udziałem, a także pokazy w szkołach podstawowych. Wszystko jest w trakcie dopracowywania. Tak, jak przy realizacji poprzednich projektów, grafik przygotuje wiodące ilustracje, by można było nimi ozdobić bibliobus przerobiony na FredroBus.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy