W tym roku Klub Piłkarski Lech Poznań świętuje 100-lecie działalności.
Lech Poznań ma 100 lat
Za oficjalną datę powstania klubu uznaje się 19 marca 1922 roku, kiedy zarejestrowano klub w okręgowym związku piłkarskim. Początkowo nie nosił on jednak nazwy Lech, a Lutnia. Zespół nie grał też przy Bułgarskiej, ale na Dębcu w Poznaniu. Przez sto lat swojej działalności wywalczył siedem tytułów mistrza Polski i pięć Pucharów Polski.19 marca 2022 roku klub piłkarski Lech Poznań obchodził oficjalnie 100 lat istnienia. Na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu urządzono "jubel" - odbył się mecz ligowy z Jagiellonią Białystok, podczas którego zawodnicy obu zespołów ubrani byli w stroje retro.
Kibice z Gostynia pamiętają o urodzinach
Kibice, członkowie fan clubów Lecha Poznań i poszczególne sekcje „Kolejorza" świętują wyjątkowe urodziny drużyny piłkarskiej w inny sposób, nie można jednak mówić, że mniej widoczny.Obecnie trwa akcja fanów Lecha w krwiodawstwie pod nazwą „1922 litry krwi na 100-lecie Kolejorza”. Przyświeca jej hasło „W żyłach szlachetna krew, w sercu poznański Lech”.
- Jeśli jesteś honorowym krwiodawcą lub chcesz nim zostać albo po prostu chciałbyś oddać krew - wesprzyj naszą akcję i oddając krew poinformuj, że to właśnie na ten cel! - zachęcają kibice.
Kod zbiórki to (1)922. Dlaczego taki? Bo to data powstania Lecha Poznań.
- W tym roku dużo jest akcji w świecie kibicowskim Lecha. Wszystko po to, aby uczcić 100-lecie klubu - informuje członek gostyńskiej sekcji „Kolejorza”. - Mnóstwo poszczególnych sekcji w tym roku zrobiło grafy z okazji urodzin - dodaje.
Nowy graf Kolejorza w Gostyniu
Jednym z lokalnych fan clubów Lecha, który przygotował graffiti jest Kolejorz Gostyń. Jubileuszowy graf, wykonany z okazji 100-lecia istnienia Klubu Lech Poznań pojawił się przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu. Powstawał w dwóch etapach. W pierwszym namalowano podkład i tło.
- Drugi etap to już typowo malowanie graffiti - tłumaczy rozmówca z klubu kibiców „Kolejorz Gostyń”, współinicjator kolejnego grafu Kolejorza.
Mural farbą w sprayu malował jeden grafik, ale w przygotowaniu pracowało kilka osób. Dzieło powstawało przez dwa dni. Graf ma długość 20 metrów. Dłuższy jest ten przy ul. Poznańskiej, o którym piszemy TUTAJ.
- Mamy swojego grafika, ale pomysł był wspólny nas wszystkich. Zawsze odpowiednio dobieramy proporcje żeby, był estetyczny i widoczny - opowiada członek klubu Kolejorz Gostyń.
Grafy powstają wtedy, kiedy wykonawcy uzyskają zgodę od właściciela muru, ogrodzenia itp. na namalowanie.
- Nie każdy na sowim płocie, ścianie czy murze chce mieć graf. My ścian sami szukamy, chodzimy i pytamy, po czym przedstawiamy projekty. Bywa tak, że kilka razy je zmieniamy, żeby osiągnąć kompromis z właścicielem terenu czy muru. Raz jest tak, że w danym roku nie ma grafu w ogóle, a innym razem - są dwa lub trzy - opowiada kibic Lecha Poznań, współtwórca grafu.
Jubileuszowy motw i duma na ogrodzeniu w Gostyniu
W 2022 r. tak się zdarzyło, że członkowie Kolejorza Gostyń otrzymali zgodę na namalowanie graffiti i akurat Lech obchodzi 100-lecie, więc postanowili wykorzystać jubileuszowy motyw. O konkretnej technice wykonania nie mówią. Mural zakończono tworzyć 23 kwietnia. Powstał w widocznym miejscu, można go zauważyć wjeżdżając do miasta od strony Wrocławia.
- Co czuliśmy, kiedy już był gotowy? Satysfakcję, trochę dumę i zadowolenie. W każdym FC takie grafy to naprawdę ważna sprawa i w ten sposób udowadniamy, jaką potęgą w świecie kibicowskim jest Lech Poznań. Robimy to, bo czujemy taką potrzebę w naszym mieście i chcemy zaznaczyć sławę „Wielkiego Lecha Poznań” - mówi zagorzały i wierny kibic poznańskiej drużyny piłki nożnej.
Szczerze przyznaje, że zaimponował im jubileuszowy graf wykonany na szczytowej ścianie jednego z budynków spółdzielni mieszkaniowej w Rawiczu.
- To dopiero jest wow - komentuje kibic Kolejorza Gostyń.
Jako współinicjator ostatniego grafu w mieście cieszy się, gdyż mieszkańcy już tak bardzo nie protestują i ma nadzieję, że powoli przyzwyczajają się do murali. To nic złego.
O muralu na rawickim osiedlu CZYTAJ TUTAJ.
Gostyńscy kibice Kolejorz Gostyń bardzo zadowoleni są z tego, że udało się wykonać w mieście siódmy mural w mieście. Po zakończeniu pracy nad nim z własnej inicjatywy, zabrali wychowanków Domu Dziecka z Bodzewa na mecz. Dzieciaki zostały do tego odpowiednio przygotowane.
- Wszystkie wcześniej, już z okazji Świąt Bożego Narodzenia, otrzymały od nas szale oraz czapki z motywem 100-lecia klubu. A teraz pojechały na mecz Kolejorza - wyjaśnia fan Lecha Poznań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.