reklama

Jest apel muzeum w Poznaniu, biblioteka w Pogorzeli odpowiada jako pierwsza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Jest apel muzeum w Poznaniu, biblioteka w Pogorzeli odpowiada jako pierwsza - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli jest jedną z pierwszych instytucji, która zamierza odpowiedzieć na prośbę Przemysława Terleckiego, dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu i dostarczyć pamiątki potrzebne do tworzenia wystaw w nowoczesnym Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które właśnie powstaje. - Jesteśmy zainteresowani, żeby podzielić się swoimi materiałami i zbiorami, chociażby z tego względu, że rola takich miejscowości jak Pogorzela, czy mniejszych, a także wkład ich mieszkańców w powstanie wielkopolskie, nie są dostatecznie eksponowane - powiedział Damian Płowy, pracownik pogorzelskiej biblioteki.
reklama

 Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu "Podziel się swoją historią"

Renata Tuszyńska, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli oraz Damian Płowy byli uczestnikami spotkania z Przemysławem Terleckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, które odbyło się 2 lutego 2024 roku w sali konferencyjnej gostyńskiego muzeum.


Dyrektor Terlecki jest bardzo zaangażowany w budowę nowej instytucji, która ma przedstawiać historię naszego regionu, a także przybliżyć zwiedzającym ogromny udział społeczności wielkopolskiej w walkach o odzyskanie niepodległości Polski.

Główną myśl spotkania z dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu można oddać słowami „Budujemy nowe muzeum. Podziel się swoją historią”. Nowe muzeum, jak podkreślił Przemysław Terlecki, nie ma być zbiorem gablot opowiadających o anonimowych wielkopolskich patriotach. Twórcy zamierzają przedstawić historię poprzez ukazanie konkretnych osób oraz towarzyszących im w ich życiu przedmiotów. Chodzi o pokazanie codziennego życia walczących o niepodległą Polskę.

reklama

- W nowym muzeum, które ma być wybudowane do grudnia 2026 roku, nie powinno zabraknąć naszej lokalnej historii i jej bohaterów - czytamy w komunikacie, jaki dyrektor Terlecki kieruje również do mieszkańców powiatu gostyńskiego.

Biblioteka w Pogorzeli odpowiedziała na apel Przemysława Terleckiego

Na ten apel niemal natychmiast odpowiedziała biblioteka publiczna w Pogorzeli. 

- Zamierzamy przejrzeć nasze zbiory, zasoby naszej biblioteki i sprawdzić, czym możemy się podzielić, jeśli chodzi o powstające muzeum. Mamy kilka zdjęć, kilka biogramów powstańców wielkopolskich, kilka pamiątek materialnych. Na pewno coś znajdziemy i będziemy chcieli przekazać, o ile muzeum będzie zainteresowane naszą ofertą - powiedział Damian Płowy, koordynator ds, dostępności w bibliotece w Pogorzeli. - Planujemy sfotografować to, co biblioteka posiada w swoich zbiorach i przesłać za pośrednictwem dyrektora Roberta Czuba, do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości - uzupełnia.

reklama

Jeśli dyrekcja muzeum będzie zainteresowana, pogorzelska instytucja jest gotowa udostępnić pamiątki w wersji cyfrowej lub przekazać, a raczej wypożyczać na wystawy czasowe.

Nie tylko uważamy, że istnieje konieczność stworzenia nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, ale będzie to tak naprawdę pierwsze muzeum powstania wielkopolskiego w Poznaniu, które w sposób kompleksowy podchodzi do tego tematu. Jest to absolutnie konieczne - mówi Damian Płowy z pogorzelskiej biblioteki, który również jest pasjonatem historii.

Opowiedzieć historię powstania wielkopolskiego z perspektywy małych miejscowości 

Zespół pogorzelskiej biblioteki zapewnia, że dyrektor koordynujący tworzenie nowego muzeum bardzo przekonująco przedstawił wizję i koncepcję tego, w jaki sposób chce przekazać historię, zarówno powstania wielkopolskiego, jak i naszego regionu.

reklama

- Jestem absolutnie przekonany, że ta idea i jego pomysły się sprawdzą - mówi Damian Płowy. - Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani, żeby podzielić się swoimi materiałami i zbiorami, chociażby z tego względu, że rola takich miejscowości jak Pogorzela, czy mniejszych, wkład ich mieszkańców w powstanie wielkopolskie, nie są dostatecznie eksponowane. O tej historii opowiada się głównie z punktu widzenia dużych miast, a nam zależy, by bardziej pokazać aspekt regionalny czy lokalny - uzupełnia pasjonat historii.

reklama

Apel Przemysława Terleckiego do wszytkich Wielkopolan

Sam dyrektor Przemysław Terlecki, będąc na spotkaniu w Muzeum w Gostyniu stwierdził, że w zasadzie powstanie wielkopolskie to nie jest jednolity zryw, ale suma powstań w miastach i miasteczkach. 

- Wydarzenia, które działy się w Pogorzeli na przełomie 1918 i 1919 roku są tego dowodem. Pogorzela miała swój wkład wystawiając kompanię ochotników, która później aktywnie brała udział w walkach wraz z innymi grupami, takimi miastami, jak Rawicz. Miała też swój udział w dość mocno eksponowanej wojnie polsko-bolszewickiej. Chcemy pokazać, że małomiasteczkowe miejscowości, jak Pogorzela, miały swój wkład w odzyskanie niepodległości. Gdyby nie takie zaangażowanie mniejszych ośrodków regionalnych w powstanie, być może ten zryw nie rozwinąłby się do takiego stopnia, że płomieniem powstańczym ogarnął większą część Wielkopolski - przekonuje Damian Płowy.

Dyrektor Przemysław Terlecki kieruje do wszystkich Wielkopolan prośbę związaną z rozpoczętą właśnie budową Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które powstanie przy poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Północnej i Księcia Józefa. Oto treść tego apelu:

„Nasze zwycięskie Powstanie było sumą lokalnych Powstań. W nowym muzeum, które ma być wybudowane do grudnia 2026 roku, nie powinno zabraknąć naszej lokalnej historii i jej bohaterów. Aby tak się stało, potrzebne są rodzinne pamiątki: fotografie, odznaczenia, spisane przez naszych dziadków i babcie wspomnienia, a także przedmioty codziennego użytku, które znajdowały się w ich domach, takie jak: serwetki, obrazy, aparaty fotograficzne, karty do gry – materialni świadkowie czasu zaborów, pracy organicznej, Powstania Wielkopolskiego i dwudziestolecia międzywojennego.
Budowa nowego Muzeum to nasze wspólne zobowiązanie wobec bohaterskich powstańców, dlatego wszyscy ci, którzy chcieliby podzielić się swoją rodzinną historią i pamiątkami, proszeni są o osobisty lub telefoniczny kontakt z Robertem Czubem, dyrektorem Muzeum w Gostyniu, ul. Kościelna 5, tel. 655721297”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama