Reklama

Jesienna ramówka Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach. Od rysunku po brydża, od dziecięcej zwinności po mażoretki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska/fotomontaż: M. Mostowy

Jesienna ramówka Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach. Od rysunku po brydża, od dziecięcej zwinności po mażoretki - Zdjęcie główne

Nareszcie wracają do normalności... | foto Agnieszka Andrzejewska/fotomontaż: M. Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jesień to tradycyjnie początek roku szkolnego, ale i roku kulturalnego. Większe i mniejsze placówki w gminach powiatu gostyńskiego kuszą ciekawymi zajęciami oraz koncertami. Co na najbliższe miesiące przygotowało Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach?

Reklama

Tegoroczna oferta programowa Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach jest bardzo rozbudowana. Pracownikom i dyrekcji zależy by wraz z nowoczesną, odnowioną bryła domu kultury równie okazale prezentowały się bloki tematyczne dla wszystkich chętnych uczestników.

Same mury nie wystarczą

Kiedy rozmawialiśmy kilka tygodni temu przy okazji zakończenia modernizacji budynku piaskowskiego centrum kultury, zacytowaliśmy za dyrektorem refren piosenki Zielonych Żabek „A kultura tu podobno jest”. Wspomniał wtedy, że do tak wyremontowanego budynku z pewnością należy zaprosić jak najwięcej osób szukających kultury, rozrywki, czy ciekawej alternatywy na czas wolny.

- Mamy ofertę atrakcyjną, różnorodną, jest kilka nowości a jednocześnie kontynuujemy te zajęcia, które się dotychczas sprawdzały - zapewnia Sebastian Nowak, dyrektor CKiB w Piaskach.

Centrum kultury stara się przedstawić wachlarz zajęć odpłatnych i nieodpłatnych, współpracując z różnymi firmami i osobami nie tylko z gminy ale i powiatu.

- Proponujemy zajęcia dla uczestników z różnych grup wiekowych, o różnych zainteresowaniach - podkreśla dyrektor.

Wśród bezpłatnych propozycji są zarówno zajęcia plastyczne, fotograficzno- filmowe, "Motkownia", klub gier planszowych, warsztaty florystyczne czy żywieniowe. Chętni mogą zapisać się do sekcji brydżowej, lub tenisa stołowego.

Czy wszystkie zajęcia były strzałem w dziesiątkę?

- Zdarzało się, że jakaś propozycja przemijała bez echa - przyznaje S. Nowak. - Nie był to dobry czas, nie było dobre miejsce, nie było zainteresowania.

Jednak szef placówki kulturalnej nie zniechęca się, bo zdaje sobie sprawę, że z tak różnorodnym odbiorcą z całej gminy, a często i spoza niej, nawet najlepszy pomysł może nie „zagrać”. Jak w każdym ośrodku kultury, jest oferta zajęć nieodpłatnych i odpłatnych, z tym że te drugie dochodzą do skutku tylko przy zapisaniu sie wystarczającej liczby chętnych. Na początku dyrektorowania nowego zwierzchnika odbyło się kilka dyskusji, analizowano ankiety wypełnione przez mieszkańców, szukano ciekawych aktywności i zajęć.

Wśród odpłatnych zajęć są: oblegane zajęcia z programowania i robotyki z Tomaszem Grobelnym oraz nauka gry na skrzypcach, gitarze czy perkusji u Wojciecha Czemplika. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia taneczne, dla przedszkolaków aktywizację ruchową czy nabory do mażoretek.

Seniorzy chcą się bawić

W tym roku jest kilka nowości i to dla różnych grup wiekowych.

- We współpracy z Klubem Emeryta w Piaskach staramy się zachęcić starszych piaskowian do udziału w projekcie „Senior z inicjatywą” - wyjaśnia dyrektor. - Zapraszamy gości, którzy spotykają się z emerytami i rozmawiają na różne tematy, np. z ZUS-u czy policji. 

Co dwa tygodnie przygotowują coś interesującego. Było już wspólne muzykowanie.

Aktywizacja młodzieży i dzieci to też sztuka

Centrum kultury szuka też płaszczyzny porozumienia z młodzieżą.

- Potrzebujemy młodych ludzi, którzy swoją energią i pomysłami ożywią trochę szacowne mury - dodaje nasz rozmówca. - Stąd propozycja „Aktywna młodzież”. 

Centrum chce także wykorzystać talenty pracowników. Nowa pani bibliotekarka, Anna Ciemniak prowadzi zajęcia z podstaw rysunku dla dzieci. Wspólnie z Akademią zvINNA zorganizowano zajęcia ruchowe dla kilkulatków, ale i dla dorosłych. Kolejną propozycją jest założenie grupy mażoretkowej, gdzie zajęcia dla dzieci poprowadzą utalentowane dziewczyny z LORA CKIB Piaski.

- Niedawno odwiedziły one z programem pokazowym szkoły podstawowe w Piaskach i Bodzewie i zachęcały do wspólnej zabawy. Efektem tego mini turnee były zapisy kilkunastu młodziutkich ochotniczek.

Jak podkreśla dyrektor Nowak, powoli kończy się cykl zajęć otwartych, pokazowych, nieodpłatnych, gdzie osoby chętne mogą spróbować tej czy innej formy aktywności. Mieszkańcy mają szansę zobaczyć, na czym te zajęcia polegają, spotkać się z instruktorem, dowiedzieć szczegółów.

Podsumowując, dyrektor, instruktorzy i pracownicy Centrum Kultury w Piaskach cieszą sie, że powoli wracają czasy przed pandemiczne, gdzie zajęcia odbywały się przez całe dnie czy popołudnia. W salach odnowionego budynku spotyka się od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, by wspólnie spędzić czas, pograć w brydża czy planszówki, pośpiewać, coś stworzyć.

Wkrótce więcej o najnowszych pomysłach CKiB w Piaskach.

O tym, że w małych miejscowościach jest też zainteresowanie teatrem. Przeczytajcie i obejrzyjcie relację, klikając w poniższy obrazek:

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy