GOSTKON na stałe w kalendarzu imprez
- W tym roku zależało nam, żeby było kameralnie, ale także klimatycznie. Po takiej ilości czasu spędzonej w domach chcieliśmy w końcu zrobić coś dla mieszkańców miasta, ale przede wszystkim dla siebie jako klubowicze Klubu Fantastyki, Biblioteka Miasta i Gminy Gostyń oraz GOK Hutnik - mówi Tomasz Teodorczyk, koordynator wydarzenia.
Trudno się nie zgodzić ze słowami, że po 6 latach GOSTKON w zasadzie wpisał w się już na dobre w gostyński kalendarz imprez i nie tylko fani gier RPG, planszówek czy fantasy nie wyobrażają się sobie, że mogłoby zabraknąć wydarzenia spod znaku komiksu.
Na 100-lecie urodzin Lema
Wyjątkowo w tym roku GOSTKON przypadł na lato, a nie jak to było dotychczas w zwyczaju, gdy organizowany był na początku roku.
- Dlatego też motyw przewodni to klimaty pirackie, ale GOSTKON jak co roku jest różnorodny. W tym roku poza games roomem mieliśmy też atrakcje dla dzieci i starszych. Poza tym w tym rok przypada 100-lecie urodzin Stanisława Lema - jest rok Lema, z tego też powodu przygotowaliśmy panel lemologiczny, którego prowadzącym był Adam Podlewski - dodaje T. Teodorczyk.
Ponadto w trakcie GOSTKONU-u ponownie fani LEGO mogli bawić się wśród tysięcy klocków rozłożonych na kilku stołach. Jak co roku, w trakcie GOSTKONU można było także skorzystać z oferty komiksowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu (około 200 tytułów). Dla pasjonatów przygotowano także papierowy teatr, teatr ilustracji, czyli japoński kamishibai.
Gostyń miejscem zbrodni na burmistrzu
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego GOSTKON-u była premiera kolejnego gostyńskiego komiksu „Kotek i Kot na tropie zbrodni”, który wyszedł spod ręki Laury Fornalik. Prezentację poprowadził Bartłomiej Sztobryn.
- Robiliśmy ten komiks przez ostatnich kilka miesięcy, bazowaliśmy na scenariuszu z różnymi źródłami historycznymi oraz ze zdjęciami dawnego Gostynia, więc to jest komiks z wymyśloną fabuła, jednak osadzony w prawdziwych realiach. Scenariusz otrzymałam gotowy, musiałam się z nim zapoznać oraz ze źródłami historycznymi i wpasować się w klimat. To jest komiks kryminalny osadzony w latach 20. XX wieku tutaj w Gostyniu. Zawarte są w nim dwie historie, dwóch oddzielnych detektywów, którzy mają niemieckie nazwiska dosłownie znaczące „kotek” i „kot” - tłumaczy Laura Fornalik.
Laura Fornalik ze swoim dziełem
GOSTKON będzie trwał
Choć kameralny w tym roku, to zdaniem Tomasza Teodorczyka Gostyński Festiwal Fantastyki będzie trwał nadal.
- Na pewno będziemy kontynuować GOSTKON w przyszłych latach, co do tego nie ma żadnych wątpliwości - podsumowuje organizator.
Adam Podlewski - historyk, filozof, varsavianista, badacz popkultury. Współpracownik czasopism „Skarpa Warszawska", „Historia bez Tajemnic" oraz „Pocisk”. Autor powieści historycznych i fantastycznych. Promotor historii, polskiej fantastyki i gawędziarz konwentowy. Laureat II miejsca w konkursie na Najlepszy Kryminał Retro 2019 roku podczas Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”.
Bartłomiej Sztobryn - pisarz z zawodu i z zamiłowania. Szef i założyciel Wydawnictwa K2A. Z wykształcenia filozof. Debiutował w 2006 roku w pokonkursowej antologii Otwockiego Konkursu Literackiego. Od tamtej pory uczestniczył w wielu konkursach literackich. Zdobył między innymi laur publiczności w Konkursie Śródmiejskiego Domu Kultury w Warszawie imienia Jana Marii Sieniawskiego w roku 2010 oraz nagrodę w konkursie na scenariusz shortu komiksowego o polskim super-bohaterze Incognito w 2015 roku. Jego opowiadania ukazały się między innymi w antologiach „Ostatni Dzień Pary II”, „Złoczyńcy w Uzdrowisku 2” oraz na łamach portalu Fahrenheit. Jako scenarzysta debiutował w roku 2016 w SuperHero Magazyn. Napisał również scenariusz do etiudy „Siódme Piętro” zrealizowanej w ramach 48 Hours Film Project. W latach 2015 – 2017 współtworzył portal GameBy.pl, do którego pisał recenzje gier planszowych oraz elektronicznych, artykuły i felietony, tworzył dział komiksowy oraz użyczał głosu do programu o nowościach z branży gier „ByRNews”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.