Gostkon 2025 - dwa miesiące planowania, tydzień przygotowań i tydzień sprzątania
Gostyński Festiwal Fantastyki, organizowany od 2014 roku, jest dedykowany miłośnikom literatury, komiksów, filmów, gier planszowych i fabularnych, a także sztuki cosplay. W tym roku wszystkie atrakcje Gostkonu odbywały się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu.
- Zaplanowanie atrakcyjnego programu zajmuje 2 miesiące. Dodatkowo logistyka, przewiezienie pewnych rzeczy, przygotowanie sal - to praktycznie tydzień ciągłej pracy. Na zakończenie oczywiście tydzień sprzątania - zdradza Mikołaj Rogala, jeden z organizatorów Gostkon.
W programie niedzielnej odsłony Gostkon znalazły się między innymi: strefa klocków LEGO, zajęcia plastyczne, czytelnia komiksów, warsztaty malowania figurek, games room, sesje fabularne RPG, warsztaty komiksowe i kulinarne oraz wykłady.
Bingo, stoiska i memy podczas Gostyńskiego Festiwalu Fantastyki
Dodatkową atrakcją tegorocznego Gostkon było bingo, podczas którego uczestnicy wykonywali 16 różnych zadań. Musieli na przykład zrobić sobie zdjęcie z organizatorem, napić się kranówki czy ułożyć LEGO. Na koniec uczestnicy bingo dostawali gostkoiny, czyli walutę całej imprezy, którą można było zamienić na wybraną przez siebie rzecz, w tym książki, gadżety czy gry.
- Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać nawet jeśli chodzi o bingo, czy będzie szał, a może brak zainteresowania. Kolega zajmujący się naszym sklepikiem stwierdził, że w pewnym momencie był dramat, sam nie był w stanie wszystkiego ogarnąć - zdradza Mikołaj Rogala.
Podczas festiwalu nie zabrakło stoisk, na przykład z biżuterią i przypinkami do crocsów, starymi grami video, czy figurkami przeróżnych postaci. Na drzwiach prowadzących do sal z poszczególnymi atrakcjami przyklejone były memy nawiązujące do Gostkonu, co było zabawnym urozmaiceniem festiwalowych dekoracji.
Była przestrzeń do refleksji i dyskusji, nie było cosplay
Podobnie jak podczas poprzednich edycji, także w tym roku organizatorzy Gostkon zadbali o przestrzeń do dyskusji i refleksji – podczas wykładów poruszano tematy przenikania się fantastyki z religią, a także ewolucji świata Pokemonów. Rodzinna atmosfera i różnorodność atrakcji sprawiły, że każdy – niezależnie od wieku – mógł znaleźć coś dla siebie.Zabrakło jedynie cosplay, które podczas wcześniejszych edycji cieszyło się sporym zainteresowaniem.
- W tym roku finanse nie pozwoliły nam na sekcję związaną z cosplayem, czyli prezentacjami osób zajmujących się tworzeniem własnych strojów, związanych z popkulturą Schopenhauera - przyznaje Mikołaj Rogala.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.