reklama
reklama

Gang z pogorzelskiej podstawówki w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Uczniowie Klas IIIA i IIIC Szkoły Podstawowej Im. Adama Mickiewicza W Pogorzeli zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym ,,Szkolne Przygody Gangu Swojaków’’. Ich prace konkursowe zadziwiają rozmachem
reklama

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas IIIa i IIIc Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli już po raz trzeci przyjęli zaproszenie do udziału w projekcie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka, promującym postawy proekologiczne, rozwijanie umiejętności życia w bliskości z naturą i w zgodzie z nią, a także uwrażliwienie dzieci na piękno polskiej przyrody. Łącznie do IV edycji konkursu, na który wpłynęło aż 2220 prac plastycznych, przystąpiło 1480 placówek oświatowych z całej Polski.

Jury - biorąc pod uwagę zgodność zgłoszonych prac z celem i tematyką konkursu, kreatywność, wkład pracy uczniów w tworzenie prac, wykorzystanie wiedzy zdobytej dzięki materiałom dostępnym w ramach programu oraz nawiązanie do postaci Swojaków - przyznało 10 nagród i 450 wyróżnień. Obie klasy II z pogorzelskiej podstawówki znalazły się w gronie laureatów.

Dziennik Troskliwego Odkrywcy

Uczestnicy projektu otrzymali Dzienniki Troskliwego Odkrywcy, które zmotywowały ich do odkrywania natury. Oderwawszy wzrok od ekranów komputerów, telefonów i tabletów, uczniowie wyruszyli do lasów i parków, by tam – spędzając czas na świeżym powietrzu - poznawać jesienną przyrodę. Za każde wykonane zadanie, zaproponowane w Dzienniku Troskliwego Odkrywcy - np. obserwację zjawisk pogodowych, wykonanie zielnika, przygotowanie zdrowego posiłku z jesiennych warzyw i owoców, - otrzymywali kolejną naklejkę - Odznakę Troskliwego Odkrywcy..

- W ramach działań edukacyjnych poznali opowiadania z tomu pt. ,,Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc’’,,Gang Swojaków – chrońmy zagrożone gatunki’; obejrzeli edukacyjne podcasty i multimedialne animacje, dzięki którym poznali chronione i zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, takie jak ryś, morświn, jeż, żubr, sowa, wilk; a także nauczyli się piosenek pt. ,,Poznaj Gang Swojaków i śpiewaj z nami!’’ i ,,Magiczna przyroda Swojaków’’- wylicza Dobrochna Błażejczak,  nauczyciel bibliotekarz w pogorzelskiej podstawówce. - Odkrywanie piękna polskiej przyrody stało się w ten sposób dla dzieci wspaniałą zabawą.

Mapa Polski w 3D

Praca konkursowa uczniów klasy IIIa miała formę drewnianej mapy Polski, której strefy równoleżnikowe powstały z zebranych przez trzecioklasistów w parkach i lasach naturalnych materiałów, takich jak mech, kasztany, liście, żołędzie, szyszki, orzechy, głóg. Na obszarze Polski wyodrębniona została mała ojczyzna uczniów, czyli Ziemia Pogorzelska, w której granicach umieszczone zostały, wykonane przez dzieci w grupach, chronione i zagrożone regionalne gatunki zwierząt: jeż, sóweczka i wilk. Podobizny zwierząt uczniowie wykonali z bardzo różnorodnych materiałów, m.in. warzyw, owoców, filcu, rolek tekturowych, wykałaczek, piór, plasteliny, masy solnej. Konkursowa praca uczniów klasy IIIa imponowała zarówno kreatywnością, jak i rozmachem (miała wymiary 2m × 2m i ważyła 45 kg). Do organizatora konkursu został przesłany kolaż zdjęć pracy kreatywnej wraz z częścią merytoryczną pracy konkursowej.

Makieta Ziemi Pogorzelskiej

Uczniowie klasy IIIc wykonali natomiast pod kierunkiem Karoliny Kapały oraz z pomocą rodziców zbiorową pracę konkursową w formie makiety swojej małej ojczyzny, czyli Ziemi Pogorzelskiej. Na jej obszarze pojawiły się charakterystyczne dla naszej ojczystej przyrody lasy, pola, łąki, parki, zagajniki, stawy i rzeki, wśród których zaprezentowane zostały regionalne chronione i zagrożone gatunków zwierząt: jeż, sóweczka i wilk. Ich podobizny dzieci wykonały z różnorodnych materiałów, głównie naturalnych i ekologicznych. W tak pięknych okolicznościach przyrody nie zabrakło też miejsca dla domów zamieszkiwanych przez uczestników projektów, położonych w miejscowościach na terenie naszej gminy: Ochli, Józefowie Ochelskim, Głuchowie, Łukaszewie oraz oczywiście w samej Pogorzeli. Dzieło trzecioklasistów z klasy c cieszyło oczy bogactwem kolorów, tchnęło optymizmem, emanowało miłością do świata przyrody. Było też wyrazem patriotyzmu wobec tej wielkiej, jak i tej małej ojczyzny.

Certyfikaty oraz nagrody dla wyróżnionych uczestników projektu ufundowane zostały przez sieć sklepów Biedronka oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.

Opracowanie: A. Andrzejewska

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama